امسال 300 مدرسه بهسازی لرزه ای شده اند/ نگهداری مدارس متولی ندارد

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس وزارت آموزش و پرورش درباره بهسازی لرزه ای مدارس که قانون آن در سال 1384 در مجلس تصویب شد، گفت: از ابتدای امسال تا کنون 300 مدرسه از مجموع مدارس کشور بهسازی لرزه ای شده اند که تا پایان تیرماه سال آینده نیز 700 باب دیگر مقاوم سازی خواهند شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی رئیسی در نشست خبری که صبح روز سه شنبه در سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور برگزار شد، با بیان اینکه طی چهار سال گذشته پنج هزار و 357 سالن چند منظوره با محوریت نمازخانه ساخته شده است، افزود: ساخت چهار هزار و 390 نمازخانه با زیربنای 608 هزار متر مربع در مدارس در دست اجرا است.

وی در پاسخ به سئوالی درباره هزینه نگهداری مدارس نیز گفت: بین هفت تا هشت درصد از اعتبارات استانی سازمان صرف نگهداری و تعمیر مدارس می شود که به نظر من کافی نیست و باید افزایش یابد.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با بیان اینکه 50 میلیون متر مربع فضای آموزشی، اداری، ورزشی و.. متعلق به آموزش و پرورش در کشور وجود دارد، تصریح کرد: یکی از خلاءهای موجود کنونی آموزش و پرورش این است که متولی برای نگهداری این فضاها وجود ندارد و همین امر می تواند به ساختمانها آسیب وارد کند.

معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه عمر مفید ساختمانهای مدارس، 50 سال تعریف شده است، ادامه داد: سازمان نوسازی مدارس متولی ساخت مدرسه است و پس از تحویل پروژه های آموزشی وظیفه ای در مقابل آنها ندارد.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر که " آیا با توجه به اینکه ساختار وزارت آموزش و پرورش در حال تغییر است و مراکز جدیدی راه اندازی شده، پیشنهادی برای راه اندازی مرکز نگهداری به وزیر نمی دهید؟" گفت: نیازی به راه اندازی مرکز و استخدام افراد جدید نیست بلکه می توان با اختصاص بودجه ای جداگانه این مشکل را برطرف کرد و با شرکتهای خصوصی که توانایی انجام این امور را دارند، وارد مذاکره شوند تا 6 ماه یکبار و یا یکسال یکبار ساختمان مدرسه و تجهیزات آن را بررسی کنند تا آسیب جدی به مدارس وارد نشود.

رئیسی تاکید کرد: البته اگر طرح بیمه مکمل ساختمانها در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسد، این مشکلات هم برطرف خواهد شد. به هر حال باید چاره ای اندیشید تا بعدها متحمل هزینه های سنگین برای تعمیر مدارس نشویم. البته ما این پیشنهاد را پیش از این نیز به وزیر آموزش و پرورش داده بودیم. 

کد خبر 1024223

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =