طرح توانمندسازی سالمندان در ایلام اجرا شد

ایلام - خبرگزاری مهر: معاون توانبخشی بهزیستی ایلام از اجرای ارزشیابی علمی طرح توانمندسازی سالمندان در این استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر در ایلام، ملوس نادری صبح یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طرح توانمندسازی و قادر سازی سالمندان از سال 86 در این استان با اعتبار و نمونه محدود آغاز شد.

وی ادامه داد: این طرح سال جاری به صورت علمی مورد ارزشیابی قرار گرفت که در این اقدام ضمن بررسی تاثیرگذاری اجرای خدمات طرح مذکور در دو شاخص محوری "سلامت عمومی" و "ارتقا کیفیت زندگی" سالمندان همچنین با استفاده از الگوهای مختلف ارزشیابی این طرح امسال مورد ارزیابی علمی قرار گرفت.

وی افزود: در این مرحله دو شهرستان شیروان چرداول و آبدانان به عنوان نمونه برای اجرای این طرح انتخاب و 400 نفر از سالمندان این مناطق مورد ارزشیابی در زمینه سلامت عمومی و ارتقا کیفیت زندگی قرار گرفتند.

نادری گفت: بر اساس نتایج بدست آمده از اجرای این طرح مشخص شد برنامه قادر سازی سالمندان در بهبود و ارتقا کیفیت زندگی سالمندان موثر بوده بطوریکه در نتیجه اجرای این طرح کیفیت زندگی مردان نسبت به زنان و به میزان بیشتری ارتقا یافته است.

وی بیان کرد: همچنین نتایج این طرح حکایت از تاثیرپذیری بالای سلامت سالمندان از خدمات طرح مذکور داشته به طوریکه میانگین نمرات سلامت عمومی سالمندان گروه آزمایش به نحو قابل توجهی متفاوت از گروه گواه بوده است.

به گفته نادری در بخش دیگری از این پژوهش پارامترهای مختلف طرح از جمله آگاهسازی، اطلاع رسانی و تبلیغات، تجهیزات و امکانات توان علمی و اجرایی کادر موجود و فضای فیزیکی سالمندان مورد ارزیابی قرار گرفت.

معاون توانبخشی بهزیستی ایلام گفت: نتایج اجرای این طرح در راستای ارتقا فعالیتهای برنامه مذکور استفاده و پیش بینی می شود این طرح در سایر شهرستانهای استان نیز اجرایی شود.

کد خبر 1026876

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =