رهبران مسلمان هلند راهکارهای جذب جوانان به مساجد را بررسی می‌کنند

خبرگزاری مهر- گروه دین و اندیشه: توزیع نسخه های رایگان قرآن میان رسانه‌های آمریکایی، آموزش رهبران اسلامی هلند برای جذب جوانان مسلمان، راه‌اندازی بانکها و نهادهای مالی اسلامی در آلمان و هلند و توسعه غذای حلال از جمله اخبار مربوط به مسلمانان جهان طی یک هفته گذشته بودند.

توزیع نسخه‌های رایگان قرآن میان رسانه‌های آمریکا

شورای روابط اسلامی آمریکایی اعلام کرد چندین نسخه قرآن با کیفیت عالی را به طور رایگان میان فعالانه رسانه‌ای این کشور توزیع خواهد کرد تا آنها با مطالعه متن کتاب آسمانی اسلام باورهای درستی نسبت به اسلام و پیروان آن داشته باشند.

اعضای جامعه اسلامی آمریکا در ادامه فعالیتهای خود برای معرفی صحیح اسلام و توزیع قرآن میان سیاستمداران محلی و ایالتی و ملی اقدام به سهیم شدن قرآن به عنون پروژه ای غیر تبلیغی و آموزشی میان اعضای رسانه‌های عمومی کرده اند تا بتوانند با این اقدام آنها را برای درک صحیح اسلام یاری کنند.

شورای روابط اسلامی آمریکایی از مسلمانان آمریکایی خواسته از این ابتکار عمل برای توزیع نسخه های رایگان قرآن میان فرمانداران، دادستانهای کل ایالتی، آموزگاران، مقامات اجرای قانون، قانونگذاران ملی و ایالتی، مقامات متحل محلی و عمومی، اعضای رسانه ها و دیگر رهبران ملی که به افکار عمومی شکل می دهند، حمایت کنند، بر این اساس تا کنون ده ها هزار قرآن رایگان توزیع شده است.

رسانه های ایالات متحده می توانند با مراجعه به وب سایت ویژه این ستاد درخواست خود را برای دریافت یک نسخه رایگان قرآن ثبت کنند.

شورای روابط اسلامی آمریکایی بزرگترین سازمان حقوق مدنی اسلامی است که قصد دارد به ارتقای درک اسلام و گفتگو کمک کند، گفتگو را تقویت کرده، از حقوق مدنی مسلمانان حمایت کند، مسلمانان آمریکایی را تقویت کرده و به ایجاد ائتلافهای ترویج کننده عدالت و درک دوجانبه بپردازد.

رهبران مسلمان هلند برای جذب جوانان به مساجد آموزش می‌بینند

مسئولان 18 مسجد در استان نورد هلند ماه آوریل ( فروردین ماه) در کلاسهای یک هفته‌ای شرکت می‌کنند تا راههای جذب جوانان به مساجد را بیاموزند، اقدامی که می تواند از انزوای جوانان کاسته و مانع نفوذ ایدئولوژی افراط گرا در آنها شود.

این کلاس آموزشی ویژه یکی از نخستین فعالیتها در طرح عملیاتی مساجد هلند با عنوان " پیشگیری از درمان بهتر است" بوده که با مشارکت مرکز دانش الفبا، شورای مساجد مراکشی نورد هلند و اتحادیه سازمانهای اسلامی مراکش در هلند به ریاست رومر فان اورت تشکیل می شود.

این طرح ها با هدف پیشگیری از قطبی شدن میان گروه های مختلف و نفوذ ایدئولوژی افراط گرا میان جوانان مسلمان انجام می شود.

از آنجا که جوانان با اندیشه ها و افکار افراط گرا در مساجد آشنا نشده اند و آنها را در فضا و محیط خارج از مسجد چون اینترنت می آموزند آنها با فعالیتهای اجتماعی مساجد عجین شوند می توانند از هدایتها و راهنمایی های بیشتری برخوردار شده و از به انزوا کشیدن آنها جلوگیری شود از این رو با مشارکتهای اجتماعی جوانان رویکردهای جامعه گریز و حتی ضدجامعه نخواهند داشت.

در طول این کلاسهای یک هفته ای شرکت کننده می آموزد چگونه می توانند کاربرد اجتماعی مساجد را تقویت کرده و دسترسی به آن را برای جوانان تسهیل کنند. متولیان مساجد در این کلاسها همچنین با مهارتهایی چون شناسایی و مقابله با افراط گرایی آشنا شده و می توانند همکاری با دیگر نهادها را چون نهادها رفاه اجتماعی، سازمانهای اجتماعی و نیروی پلیس را تقویت کنند.

درحال حاضر ده ها مسجد در آمستردام در این برنامه شرکت می کنند و سایر مساجد نیز در دوره های مختلف سال این برنامه را اجرا خواهند کرد.

کنفرانس علمای مسلمان فیلیپین تشکیل شد

صدها نفر از رهبران دینی مسلمانان در فیلیپین در سومین اجلاس ملی علما به‌عنوان گردهمایی شش روزه که روز جمعه نهم بهمن‌ماه به پایان رسید تصمیم گرفتند که کنفرانس ملی علما را به عنوان شبکه‌ای منسجم و مستقل تشکیل دهند.

در سومین اجلاس ملی علما که در داوائو سیتی فیلیپین برگزار شد اعضای کنفرانس ملی علما به عنوان بزرگترین اجتماع سازمانهای مستقل علما در کشور اعلام کردند که با تشکیل این شبکه ملی از سازمانهای اسلامی جامعه مسلمان قادر خواهند بود با یکدیگر همکاری کرده تا صلح برقرار شود.

دکتر عبدالخیر تاراسون رئیس موقتی کنفرانس ملی علمای مسلمان فیلیپین گفت که این شبکه ملی از علمای باید شاخه‌هایی برای فعالیت زنان مسلمان و جوانان پیش‌بینی کند. به رغم آنکه هزاران سازمان اسلامی در این کشور فعالیت می‌کنند تاکنون جمع واحدی از علما تشکیل نشده و علما به طور انفرادی درگیر فعالیتهای برقراری صلح بوده‌اند.

مونر باجونید دبیرکل کنفرانس ملی علمای مسلمان فیلیپین با تأکید بر ضرورت تشکیل چنین شبکه‌ای به منظور اتحاد میان علمای مسلمان گفت: نقش علما در زندگی جامعه مسلمان بسیار حائز اهمیت است و مسلمانان آنها را به عنوان الگو درنظر گرفته و می‌خواهند از آنها مطالب بسیاری بیاموزند. از سوی دیگر این افراد می‌توانند در اتحاد مردم نقش داشته باشند و بر زندگی آنها تأثیرگذار باشند.

کمیسیون پارلمان فرانسه ممنوعیت روبنده در اماکن عمومی را توصیه کرد

کمیسیون ویژه پارلمان فرانسه نتایج تحقیقات خود را درباره پوشش کامل صورت با عنوان روبنده و یا برقع منتشر و طی آن علاوه بر اینکه از زنان خواسته از چنین پوششی پرهیز کنند، توصیه کرده پوشش صورت در اماکن عمومی چون بیمارستانها و پایانه‌های حمل مسافر ممنوع شود.

گزارش 200 صفحه ای کمیسیون ویژه پارلمان فرانسه دربرگیرنده اقدامات و راهکارهایی است که زنان را از پوشاندن صورت خود منصرف کند. اگرچه هیچ فراخوانی برای ممنوع کردن چنین پوششی از سوی گروه کوچک در اماکن خصوصی و خیابانها صورت نگرفته است.

این کمیسیون 32 نفره که اعضای آن از چند حزب تشکیل شده بودند هشدار داده ممنوعیت کامل این پوشش غیر قانونی تلقی می شود و می تواند به مشکلاتی منتهی شود.

زبان این گزارش هوشیارانه در تلاش برای پرهیز از اهانت به اقلیت 6 میلیونی مسلمان فرانسه به عنوان بزرگترین جامعه اقلیت مسلمان اروپا انتخاب شده است تا از هرگونه اتهام و تبعیض دور باشد.

رهبران مسلمان پیش از این نسبت به بحث درباره ممنوعیت روبنده و گفتگو درباره هویت ملی در این کشور معترض بودند چرا که این نوع رویکردها موجب می شود مسلمانان احساس کنند دین آنها از سوی دولت مورد هدف قرار گرفته شده است.

کار این کمیسیون ویژه از ماه ژوئن همزمان با اشاره سارکوزی رئیس جمهور فرانسه به عدم استقبال از روبنده و برقع در فرانسه به مدت شش ماه آغاز شد.

نخست وزیر فرانسه خواستار تهیه پیش‌نویس قانون منع روبنده شد

نخست وزیر فرانسه در اقدامی متعصبانه از دادگاه عالی این کشور خواست دولت را در تهیه پیش‌نویس قانون منع روبنده و برقع یاری کند.

این اقدام دولت سه روز پس از انتشار گزارش پارلمانی مبنی بر ممنوعیت برقع و روبنده صورت گرفته که طی آن تأکید شده است زنان مسلمانی که سر و صورت خود را به طور کامل می پوشانند چالش غیرقابل قبولی در رابطه با ارزشهای فرانسه ارائه می کنند.

فرانسوا فیلون نخست وزیر فرانسه در نامه ای به شورای ایالتی به عنوان عالی مرتبه ترین دادگاه اجرایی فرانسه خواست راه حلهای حقوقی را بررسی کند که بتوان براساس آن پوشش کامل صورت را ممنوع کرد، این راه حل ها باید تا حد امکان گسترده و مؤثر باشند.

وی همچنین از دادگاه خواسته است دولت را در یافتن پاسخ حقوقی به نگرانی های مطرح شده از سوی نمایندگان پارلمان یاری کند تا لایحه ای به پارلمان ارائه کنند.

قرار است شورای ایالتی فرانسه نتایج تحقیقات خود را تا پایان ماه مارس منتشر کند. پس از تحقیقات شش ماهه هیئتی 32 نفره از قانون گذاران طی یک هفته گذشته در گزارش نهایی خود ممنوعیت روبنده و برقع را در بیمارستانها، مدارس، پایانه های عمومی و دفاتر دولتی توصیه کردند، گسترده ترین اقدامی که تا کنون درباره محدودیت در پوشش مسلمانان در فرانسه صورت گرفته است.

براساس آمار وزارت کشور، فرانسه دارای بزرگترین جامعه مسلمان اروپا است اما اقلیت بسیار کوچک از جامعه مسلمان از روبنده استفاده می کنند که شاید بتوان تعداد آنها را 1900 نفر دانست که 90 درصد آنها زیر 40 سال هستند. فرانسه در سال 2004 قانون منع حجاب و سایر نمادهای واضح دینی را در مدارس دولتی تصویب کرد. هلند و اتریش نیز درحال بررسی روبنده و برقع هستند درحالی که دانمارک اعلام کرده است استفاده از آن را در اماکن عمومی محدود خواهد کرد.

دیده‌بان حقوق بشر از تلاش برای ممنوعیت روبنده در فرانسه انتقاد کرد

دیده‌بان حقوق بشر تلاشهای فرانسه برای ممنوعیت برقع و روبنده را نقض حقوق زنان مسلمان دانست و هشدار داد این اقدام می‌تواند به بدنام کردن کل جامعه مسلمان در این کشور اروپایی منتهی شود.

جودیث ساندرلند محقق ارشد دیده بان حقوق بشر در کشورهای اروپایی با اشاره به حق نشان دادن تجلیات دینی و استقلال فردی گفت: ما هنوز نگران محدودیتهایی هستیم که به طور جدی به نقض حقوق زنان مسلمان در کشور منتهی می شود. هرگونه ممنوعیت جزئی یا کامل در رابطه با روبنده نقض حقوق اولیه بشری است و ما به طور قطع با این اقدام مخالف هستیم.

وی افزود: اقداماتی که فرانسه به تدریج و آرام  درحال انجام آن است نیز نقض حقوق و همچنین نتیجه عکس در برخواهد داشت چرا که این اقدام نمی تواند به زنانی که وادار به پوشاندن صورت خود می شوند کمک کند و حق کسانی را نقض می کند که آزادانه این نوع پوشش را برگزیده اند.

دیده بان حقوق بشر سیاستمداران را به حمایت از این ممنوعیت و اتخاذ رویکردهای نادرست برای ادغام مسلمانان محکوم کرد و گفت: این رویکرد ادغام اجباری در جامعه است که با شکست مواجه می شود.

این محقق ارشد هشدار داد ممنوعیت این پوشش می تواند زندگی زنانی که از آن استفاده می کنند را دشوارتر کند. از تبعات این اقدام می توان تاریک جلوه دادن چهره اقلیت مسلمان در کشور را مورد اشاره قرار داد.

دولت بریتانیا به سکوت در مقابل رشد رویکردهای اسلام‌هراسی متهم شد

بسیاری از اعضای جامعه مسلمان بریتانیا از ناکامی دولتی خود برای مقابله با خصومتهای ضداسلامی در این کشور اروپایی دلسرد شده و خواستار متوقف شدن اقدامات تفرقه‌انگیز شده‌اند.

دکتر محمد عبدالباری دبیرکل شورای مسلمانان بریتانیا طی نامه ای به وزیر کشور بریتانیا که در پایگاه اینترنتی این شورا نیز منتشر شده آورده است: در میان جوامع مسلمان بریتانیا این احساس وجود دارد که رهبران سیاسی در اشاره به انزجار ضد اسلامی مسلمانان موفق عمل نکرده و در بسیاری از موارد آن را مورد غفلت قرار داده اند.

وی سیاستمداران را به سکوت و یا هدایت روندهای ضد اسلامی متهم کرد و گفت: این اقدامات یا به صورت آشکار از سوی گروه های راست گرای افراطی و یا به صورت تلویحی در تیترهای رسانه ها مشاهده می شود و پاسخ سیاستمداران با رویکردهای رضایت آمیز فاصله دارد.

در نشست اخیری که از سوی رهبران مسلمان بریتانیا در بیرمنگهام برگزار شده بود مسلمانان بریتانیایی به همکاری با مقامات برای مقابله با روندها و خصومتهای ضداسلامی دعوت شدند.

در این نشست از مسلمانان خواسته شده است که ائتلافهایی با پیروان ادیان تشکیل داده و به دنبال اجرای اقدامات قانونی علیه افرادی باشند که در گسترش انزجار دینی و نژادی به خشونت و ارعاب متوسل می شوند.

شورای مسلمانان بریتانیا گروهی که حدود 500 سازمان اسلامی در سطح ملی، منطقه ای و محلی، مسجد، خیریه و مدارس را تحت پوشش خود قرار داده است اعلام کرد سال گذشته میلادی روند احساسات ضد اسلامی و ضد مسلمانان افزایش چشمگیری داشت.

ماه نوامبر گذشته شوراهای محلی سراسر بریتانیا هشدار دادند تمرکز دولت برای مقابله با افراط گرایی میان مسلمانان بیش از حد معمول است، این درحالی است که دولت از تهدید درحال رشد افراط گرایی میان گروه های راست گرا غافل شده است.

برگزاری هفته آگاهی درباره اسلام در دانشگاه ساسکاچوان

انجمن اسلامی دانشگاه ساسکاچوان کانادا از 25 ژانویه ( 5 بهمن ماه) به منظور اشاعه باورهای صحیح درباره اسلام و گشایش باب گفتگو با سایر دانشجویان اقدام به برگزاری هفته آگاهی درباره اسلام کرد.

جوئل شیندل دبیر اجمن اسلامی دانشگاه ساسکاچوان گفت: هدف از برگزاری این هفته در نامگذاری آن نهفته است. ما می‌خواهیم آگاهی دانشجویان، کارکنان و اساتید دانشگاه را درباره این‌که ما چه کسانی هستیم و اسلام چیست افزایش دهیم. از این رو می‌خواهیم این برنامه‌ها را به شکلی تعاملی و مشارکتی برگزار کنیم.

طی 10 سال گذشته مراسم هفته آگاهی درباره اسلام در دانشگاه ساسکاچوان برگزار شده و سال گذشته حدود 500 نفر در مراسم این رویداد شرکت کردند.

جوئل شیندل گفت: ما امسال از سه نفر از علمای مسلمان از مونترال، تورنتو و هالیفکس دعوت کرده‌ایم تا درباره موضوع " آخرین نفر" که درباره زندگی حضرت محمد(ص) به‌عنوان آخرین پیامبر خداوند است صحبت کنند.

جوامع اسلامی نروژ افزایش یافته‌اند

تعداد جوامع اسلامی در نروژ از سال 2000 تاکنون افزایش 40 درصدی داشته است.

براساس گزارش روزنامه وارت لندن نروژ، علاوه بر افزایش 40 درصدی جوامع اسلامی در این کشور اروپایی درحال حاضر 126 جامعه ثبت شده اسلامی از کمکهای دولتی برخوردار هستند.

اسلام دومین دین بزرگ در نروژ است و درمیان جوامع دینی این کشور جدا از کلیسای لوتری که بزرگترین مذهب نروژ است، جوامع اسلامی 21 درصد از کل جوامع  دینی را تشکیل داده‌اند.

مسلمانان نروژ بیش از 2 درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. در سال 2007 آمارهای دولت نروژ حدود 80 هزار نفر را در جوامع اسلامی ثبت کرده بود که نسبت به سال پیش از آن 10 درصد افزایش داشته است.

مسلمانان بنگلادشی برای صلح جهانی دعا کردند

میلیونها نفر از مؤمنان مسلمان در گردهمایی بزرگ بنگلادش که پس از حج دومین گردهمایی گسترده مسلمانان محسوب می‌شود و روز یکشنبه چهارم بهمن‌ماه خاتمه یافت برای صلح جهان، رفاه و وحدت اسلامی دعا کردند.

مولانا جبیرالحسن از علمای مسلمان هندی آخرین نماز جماعت این اجتماع بزرگ از مسلمانان در کرانه رود توراگ بنگلادش را امامت کرد.

برگزارکنندگان به طور تخمینی تعداد مسلمانان در این مراسم سه روزه را که از روز جمعه دوم بهمن ماه آغاز و روز یکشنبه چهارم بهمن ماه خاتمه یافت سه میلیون نفر تخمین زدند. این مراسم به طور زنده در سراسر کشور از شبکه های تلویزیونی پخش شد.

رئیس جمهوری و نخست وزیر این کشور و رهبر حزب مخالف بنگلادش در اقامه نماز جماعت این مراسم شرکت کردند.

این تجمع به "اجتماع بیشوا" معروف است که از سال 1966 با تلاش جماعت تبلیغ و دعوی با هدف تشویق مردم بر انجام آموزه‌های اسلامی در زندگی روزانه آغاز شد. مسلمانان طی این سه روز علاوه بر اقامه نماز جماعت، بر مسائلی مانند ابعاد معنوی اسلام، ارائه راههایی برای اشاعه ارزشهای دین اسلام و تحکیم صلح در جهان بدون توجه به مسائل سیاسی تأکید می‌کنند. آنها طی این روزها دروس دینی را از سوی استادان دانشگاه و اندیشمندان فرا می‌گیرند.

بنگلادش سومین کشور بزرگ اسلامی جهان به شمار می‌رود که 90 درصد آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند و بیش از 148 میلیون نفر جمعیت دارد.

مخالفت با پخش طنین اذان از مسجدی در بلژیک

پس از ارائه درخواست مسجد فاتح در شهر برینگن بلژیک برای استفاده از بلندگوها به منظور پخش طنین اذان ، این مسجد با مخالفتهای بسیاری از سوی ساکنان شهر رو به رو شد .

مسجد فاتح اواخر ماه دسامبر سال گذشته ( اواخر آذرماه) درخواستی را برای پخش اذان به دولت بلژیک ارائه و شورای دولتی قرار بود این تصمیم را بررسی کند.

مسجد فاتح یکی از معدود مساجد بلژیک است که همراه مناره ساخته شده است. در شهر برینگن بلژیک هیج بلندگویی روی مناره های مساجد نصب نشده است و پس از آن که مخالتهای شدید علیه درخواست این مسجد صورت گرفت، انجمن مسجد تصمیم به عقب نشینی از درخواست خود برای پخش طنین اذان گرفت.

براساس اظهارات احمد کاچ دبیر انجمن مسجد فاتح واکنشهای منفی که در رابطه با این درخواست دریافت شده بیش از آنکه از سوی مقامات باشد از سوی ساکنان شهر است.

مفتی اعظم مصر استفاده از آیات قرآن به عنوان زنگ تلفن را تقبیح کرد

مفتی اعظم مصر به عنوان عالی‌‍ترین مقام دینی در این کشور استفاده از اذان یا آیات قرآن را به عنوان زنگ تلفن همراه تقبیح کرد و اظهار داشت: این اقدام کم‌اهمیت تلقی کردن کلام خداوند است.

دکتر علی جمعه مفتی اعظم مصر در واکنش به روند رو به رشد استفاده از آیات قرآن و یا اذان به عنوان زنگ تلفن همراه میان مسلمانان اظهار داشت این اقدام نقض حرمت و تقدس کلام الهی است.

براساس فتوای علی جمعه، جواب دادن به زنگ تلفن موجب قطع شدن آیه قرآن می شود و این امر بی احترامی به قرآن است. به جای آن مسلمانان می توانند از سایر سرودها و نواهای دینی استفاده کنند .

وی اظهار داشت: از اذان نیز نباید به عنوان زنگ تلفن استفاده کرد، چرا که این صدا ممکن است مردم را در مورد زمان حقیقی اقامه نماز به اشتباه بیندازد .

نهادهای مالی و اقتصادی اسلامی در هند فعال می‌شوند

هندوستان در نظر دارد نظام مالی خود را به نوعی متحول کند تا علاوه بر جذب سرمایه‌گذاران کشورهای اسلامی، جمعیت 150 میلیونی مسلمانان این کشور را نیز به سرمایه‌گذاری در بانکها ترغیب کند .

رحمان خان نایب رئیس پارلمان عالی هندوستان گفت: حزب حاکم کنگره پیشنهاد ارائه محصولات اقتصاد اسلامی را مطرح کرده است. اقتصاد اسلامی با سرعت قابل توجهی در جهان رشد می کند و جذاب ترین شکل نظامهای بانکی در بخش مالی است و اینکه هندوستان بخواهد خود را از این حوزه موفقیت آمیز جدا کند عقلانی نیست.

هندوستان با داشتن 150 میلیون مسلمان بزرگترین جامعه اقلیت مسلمان را دربرگرفته است. از آنجا که دین اسلام مسلمانان را از پرداخت و یا دریافت ربا و سرمایه گذاری در بخشهایی چون قمار و مشروبات الکلی منع کرده است بسیاری از مسلمانان هندوستان از بانکهای متعارف این کشور استفاده نمی کنند.

برخی کشورهای غربی گامهای قابل توجهی برای تسهیل سرمایه گذاری های اسلامی و ارائه محصولات اقتصادی برداشته اند. چین با داشتن 80 میلیون مسلمان اخیرا نخستین مجوز تأسیس بانک اسلامی را به بانک نینگشیا اعطا کرده است.

گزارش حزب کنگره که براساس اظهارات خان مورد تأیید نخست وزیر هندوستان قرار گرفته به تشکیل بانکهای کاملا اسلامی اشاره نکرده است، چرا که هدف اصلی در حال حاضر تأسیس مؤسسات مالی غیربانکی است که شهروندان مسلمان هندی بتوانند در آن براساس رویکردهای اسلامی سرمایه گذاری کنند و همچنین بتوان سرمایه های کشورهای اسلامی را نیز به خود جذب کرد.

نخستین بانک اسلامی در آلمان راه‌اندازی می‌شود

نخستین بانک اسلامی قرار است به زودی در شهر منهایم آلمان افتتاح و متعاقب آن 10 شعبه این بانک نیز در سراسر این کشور راه‌اندازی شود تا خدمات مالی و بانکداری را براساس شرع اسلام ارائه کند.

بانک کویت - ترک مستقر در استانبول و کویت درحال راه اندازی دفاتر خود در شهر منهایم، آلمان است تا در ماه مارس این بانک خدمات خود را به جامعه مسلمان این منطقه ارائه کند.

اگرچه پیش از این یک نهاد مالی ایرانی در شمال آلمان فعالیت می کرد اما این نهاد بیشتر به تجارت و صادرات پرداخته و با مشتریان به طور فردی ارتباط ندارد.

از آنجا که در بانکداری اسلامی پرداخت و دریافت سود ممنوع است این مفهوم برای بسیاری از غیرمسلمانان ارزشمند بوده است به طوری که بسیاری از آنها اعتقاد دارند گرچه بحران اقتصادی جهان بر بانکهای اسلامی بی تأثیر نبوده، اما این نهادهای مالی و اقتصادی از این بحران بدون صدمه خارج شده اند.

همچنین توجه بانکداری اسلامی به مؤلفه ها و عناصر اخلاقی موضوع را برای مشتریان جدید بانکهای اسلامی که غیر مسلمان هستند بسیار جذاب جلوه داده است به طوری که بسیاری از آنها اعتقاد دارند شیوه بانکداری اسلامی می تواند الگوی خوبی برای قانونگذاری بانکهای غربی باشد.

مایکل گسنر از شورای مرکزی مسلمانان اظهار داشت: یک بانک اسلامی می تواند به ادغام بهتر مسلمانان در آلمان کمک و به مسلمانان امکان دهد احساس کنند در وطن خود زندگی می کنند.

بانک اسلامی الهلال در قزاقستان افتتاح می‌شود

همایش بین‌المللی اقتصاد اسلامی به مدت دو روز از روز دوشنبه 5 بهمن ماه در آستانه ، قزاقستان افتتاح شده ومسئله جذب سرمایه‌ گذاران خارجی که در دوران پس از بحران را مورد تبیین قرار داد خبر افتتاح بانک اسلامی الهلال در این کشور نیز بطور رسمی اعلام شد.

اقتصاد اسلامی تا زمانی که این نظام در سراسر دنیا گسترش یابد برای بسیاری از کشورها چون قزاقستان سودمند است. اصلاحیه قانونی که در قزاقستان درباره موضوع سازمان و کاربرد بانکهای اسلامی یا سازمانهای اقتصاد اسلامی در فوریه سال 2009 تصویب شده مبین همین موضوع است. از این رو قزاقستان به تحلیل و مطالعه تجربه سایر کشورها در سطح دولتی پرداخته است.

ایجاد یک چارچوب حقوقی می تواند به جذب سرمایه توسعه و همکاری عرصه اقتصاد از سوی خاورمیانه و کشورهای آسیای جنوب شرقی را در پی داشته باشد.

براساس گزارشهای منتشر شده از این همایش بین المللی قرار است نخستین شعب بانک الهلال در قزاقستان طی سه ماه اول سال 2010 تأسیس شود و کارهای مقدماتی و ضروری آن تا کنون انجام شده است.

نمایندگان وزارتخانه های صنعت، تجارت، اقتصاد، مرکز منطقه ای اقتصاد آلماتی، صندوق سمروک خزینه، بانک توسعه قزاقستان و برخی از نهادهای اسلامی مالی در این همایش شرکت کرده اند.

ارزش تجارت صنایع حلال افزایش چشمگیری خواهد داشت

برگزار کنندگان مجمع جهانی اقتصاد اسلامی که طی روزهای 18 تا 20 می ( 28 تا 30 اردیبهشت‌ماه) در کوالالامپورمالزی برگزار می‌شود اعتقاد دارند که ارزش تجارت صنایع حلال به‌ زودی از مرز یک تریلیون دلار نیز بیشتر خواهد شد.

دکتر سید ابوبکر الموهزار مدیرعامل بنیاد مجمع جهانی اقتصاد اسلامی گفت: افرادی که هنجارهای اقتصادی اسلامی را دنبال می‌کنند رویکرد محافظه‌کارانه ای در پیش گرفته‌اند. شیوه ارائه وام ما بیشتر دارایی‌محور بوده در ارائه هر گونه محصولات اقتصادی مبتکرانه ای رویکرد سلطه‌جو ندارد. این امر می‌تواند ما را نسبت به تأثیرات بحران اقتصاد مصون بدارد و میزان آسیب اندکی هم که به وجود آمده است به علت ارتباطهای بانکهای اسلامی با بازارهای غربی بوده است.

وی افزود: جذابیت بانکداری و اقتصاد اسلامی به عنوان پیشنهاد متناوب و مشهودی برای بانکداری غیر اسلامی درحال افزایش است. مسلمانان جمعیت قابل توجهی از جهان را به خود اختصاص داده‌اند و این جمعیت به سرعت درحال رشد است که تمام این موارد نشانه رشد پتانسیل فعالیتهای تجاری و اقتصادی همگام با خطوط اقتصاد اسلامی است.

نتایج ششمین همایش مجمع جهانی اقتصاد اسلامی یکی از مهمترین رویدادهای تجاری امسال است که قرار است درباره فرصتهای تجاری در جهان اسلام به بحث بپردازد. انتظار می‌رود در این همایش حدود 2000 شرکت کننده از رهبران جهان و جامعه تجارت جهانی حضور یابند. چندین نفر از سران کشورها و مدیران جرایی شرکتهای بین‌المللی برجسته نیز در این همایش شرکت می‌کنند.

مرکز صنایع غذایی حلال در تایلند راه‌اندازی می‌شود

اداره دارایی‌های صنعتی تایلند به زودی مرکز صنایع غذایی حلال را در شهر پاتانی راه‌اندازی می‌کند تا به عنوان راهکاری برای پاسخگویی به تقاضاها و جذب سرمایه خصوصی از آن بهره‌مند شود.

چارنچای چیرونگروناگ وزیر صنایع تایلند گفت: این مرکز براساس استانداردهای حلال و از استانداردهای HACCP (تجزیه و تحلیل خطر و نقطه کنترل بحرانی) و GMP (عملیات تولیدی صحیح)استفاده می کند تا به تجارت حلال کمک کرده و بازاری برای خدمات مختلف حلال ارائه دهد.

کارهای توسعه و ترویج صنایع حلال در این منطقه از اواخر سال 2003 آغاز شد اما به علت عدم ثبات این منطقه کارها متوقف ماند، اکنون با گذشت هفت سال یک چهارم از ساختمان این مرکز ساخته شده و هدف نهایی فریز کردن و فرآوری کردن صنایع غذایی است.

جمعیت مسلمانان تایلند 3 میلیون نفر تخمین شده است که این تعداد 5 درصد از جمیعت کشور را دربرگرفته اند، اما کارشناسان حلال این کشور تنها یک درصد از بازار جهانی صنایع غذایی حلال را که ارزش آن 150 میلیارد دلار است در اختیار دارند.

کد خبر 1026884

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =