کیفیت آب شرب در کلانشهرها کاهش یافته است

مشهد - خبرگزاری مهر: عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش برداشت آب از منابع زیرزمینی در شهرهای بزرگ باعث افزایش نیترات و سایر املاح غیرقابل تصفیه در آب شرب شده است.

به گزارش خبرنگار مهر در مشهد، علیرضا مرندی پیش از ظهر یکشنبه در آستانه برگزاری همایش ملی "الگوهای توسعه پایدار در مدیریت آب" افزود: با افزایش جمعیت در شهرهای بزرگ و حفر چاه های اضافی در دشتها برای تامین آب این شهرها به تدریج شاهد افت کیفیت آبهای زیرزمینی و در نتیجه آب شرب و مصرفی مردم هستیم که خطر بروز بیماریهای خطرناک را در جامعه افزایش می دهد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: البته عدم رعایت مسائل زیست محیطی و هدایت پساب کارخانجات به آب رودخانه ها باعث ورود باکتری ها و آنزیم های غیرقابل تصفیه به منابع آب مورد مصرف مردم شده که خطر آلودگی آب کلانشهرها را به دلیل مجاورت کارخانجات با آنها صد چندان می کند.

مرندی با ابراز نگرانی از میزان آلودگی آب تهران افزود: اگر افزایش جمعیت تهران با همین منوال پیش برود برای تامین آب شرب با کیفیت دچار مشکلات فراوان خواهیم شد و به همین دلیل دولت باید موضوع انتقال پایتخت را به طور جدی تری پیگیری کند.

نماینده مردم تهران در مجلس جداسازی آب شرب از آب مصرفی مردم را مفید اما پرهزینه خواند و تصریح کرد: برخی از کشورها که قادر به تامین هزینه های این طرح بوده اند شروع به جداسازی آب شرب از آب مصرفی کرده اند اما در کشور ما این اقدام به این زودی ها قابل اجرا نیست.

مرندی افزود: آموزش همگانی و آموزش فرهنگ صحیح استفاده از آب مهمترین اقدامی است که برای مقابله با کمبود آب در شهرها می توان انجام داد که البته نمی توان از مصرف بی رویه آب در بخش کشاورزی و وظایف انجام نشده در جهاد کشاورزی غافل ماند.

وی تاکید کرد: تا زمانی که مردم به کمبود آب در کشور معتقد نشوند نمی توان انتظار صرفه جویی در مصرف آب را داشت.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دولت هاشمی؛ گرانی آب ناشی از اجرای لایحه هدفمند شدن یارانه ها را قابل تامل دانست و افزود: با گران شدن آب، عامه مردم که جزء طبقه متوسط هستند و مصرف محدودی هم دارند رو به کاهش مصرف آب در شستشو و استحمام می آورند که احتمال بروز بیماری های پوستی، انگلی و قارچی را در جامعه افزایش می دهد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این در حالی است که قشری که به دلیل تمکن مالی به اسراف آب و استفاده غیرضروری از آن می پردازند توانایی پرداخت بهای اضافی را نیز دارند پس عملا شاهد کاهش مصرف نخواهیم بود.

کد خبر 1026914

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =