سبد هزینه‌های خانوار مغفول ماند

نایب رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار سراسر کشور با بیان اینکه اگر کاهش نرخ تورم ثابت شود نیازی به افزایش دستمزدها نیست، از عدم توجه به سبد هزینه‌های خانوار در تعیین حداقل دستمزدها انتقاد کرد.

اولیاء علی بیگی در گفتگو با مهر درباره دستمزد کارگران در سال آینده و حدس و گمان‌هایی که در این رابطه زده می شود، گفت: در این زمینه ماده 41 قانون کار صراحت دارد و بر اساس آن، شورای عالی کار موظف است بر اساس نرخ تورم و سبد هزینه های خانوار حداقل دستمزد را تعیین و اعلام کند.

سبد هزینه ها مغفول ماند

نایب رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار سراسر کشور با اظهار تاسف از نادیده گرفتن سبد هزینه های خانوار در تعیین دستمزد سالیانه کارگران و مغفول ماندن قانون در این بخش، اظهار داشت: شورای عالی کار موظف است دقیقا بر اساس قانون عمل کند و آنچه که قانونگذار مشخص کرده است را اجرا کند.

علی بیگی در ادامه با طرح این سوال که چگونه و بر چه اساسی بانک مرکزی نرخ تورم 20 درصدی ابتدای سال را با توجه به ملموس نبودن کاهش سطح عمومی قیمتها در اقلام مصرفی خانوار، 12.2 درصد اعلام کرده است؟ تصریح کرد: البته اگر بانک مرکزی بتواند نرخ های واقعی تورم را اعلام کند و در این زمینه کاهش به معنی واقعی اتفاق افتاده باشد می پذیریم.

نیازی به افزایش دستمزد نیست

وی با ذکر این نکته که هر زمان کاهش قیمتها برای کارگران ملموس بود نیازی به افزایش سالیانه دستمزدها نیست، تاکید کرد: بانک مرکزی بگوید در اقلام اصلی مصرفی خانوار از ابتدای سالجاری تاکنون چقدر کاهش اتفاق افتاده است؟ متاسفانه بررسی ها و کارشناسی های نمایندگان کارگران نشان از افزایش سطح عمومی قیمتها نسبت به ابتدای سال دارد.

این مقام مسئول کارگری با ذکر این نکته که در تعیین دستمزدها نرخ تورم خیلی ملاک عمل نیست، گفت: هم اکنون بررسی ها نشان می دهد که در نان و گوشت مصرفی خانوار که می توان گفت تمامی خانوارها از این دو ماده غذایی حتما استفاده می کنند نسبت به اول سالجاری افزایش داشته است که این مسئله در مورد اقلام دیگر نیز در سبد هزینه های خانوار وجود دارد.

علی بیگی با تاکید بر این مطلب که دستمزد سال آینده کارگران برای جبران بخشی از هزینه های خانوار کارگری باید افزایش داشته باشد، خواستار برنامه ریزی دولت برای کمک به کارگران و کارفرمایان برای پایدار ماندن بنگاههای اقتصادی و تولیدی و همچنین حفظ اشتغال شد.

کد خبر 1031065

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =