دستاوردهای فضایی ایران در سازمان ملل متحد ارائه شد

غرفه دستاوردهای فضایی ایران همزمان با سی ‌و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در محل دائمی نمایشگاه فضایی سازمان ملل متحد در وین افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، غرفه دستاوردهای فضایی ایران که شامل ماکتهای سفیر 2 و ماهواره امید است، با حضور نمایندگان دفتر امور ماورای جو سازمان ملل متحد و "اولریش هوت" - رئیس زیرکمیته علمی - فنی کوپوس و نمایندگان کشورهای عضو این کمیته و دکتر علی اصغر سلطانیه، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمانهای بین‌المللی در وین افتتاح شد.

نمایشگاه دائمی فضایی سازمان ملل متحد در حاشیه اجلاس زیر کمیته علمی - فنی کمیته استفاده صلح ‌آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد "کوپوس" (UNCOPUOS) در وین برگزار شده است و تا 30 بهمن ماه ادامه دارد. در این نمایشگاه، کشورهای آمریکا، روسیه، چین، ژاپن، هند و سازمان فضایی اروپا نیز غرفه‌های دائمی برپا کرده‌اند.

غرفه ایران در نمایشگاه دائمی فضایی سازمان ملل متحد با هماهنگی و همکاری نزدیک دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در وین و مرکز تبلیغات سفیر امید با سازمان فضایی ایران تجهیز شده است.

ماهواره امید در 14 بهمن ماه سال 87 توسط ماهواره بر سفیر 2 به فضا پرتاب شد و با موفقیت در مدار قرار گرفت. این رخداد که گام مهمی در توسعه فناوری فضایی کشورمان به شمار می‌رود مورد توجه کمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد نیز قرار گرفته است.

چهل ‌و هفتمین اجلاس زیر کمیته علمی - فنی کمیته استفاده صلح ‌آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد 19 تا 30 بهمن ماه 88 با حضور نمایندگان سازمان فضایی ایران در مقر سازمان ملل متحد در وین برگزار شده است و اجلاس زیر کمیته حقوقی کوپوس نیز فروردین ماه 89 برگزار خواهد شد.

کمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو که مقر آن در وین است یک نهاد وابسته به سازمان ملل متحد و نهاد اصلی بین‌الدول در زمینه استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو محسوب می‌شود. این کمیته 69 عضو دارد و ایران در زمره اعضای بنیانگذار آن است.

وظایف COPUOS شامل بررسی حدود و امکانات همکاری‌های بین‌المللی در استفاده صلح آمیز از فضا، طراحی و هدایت برنامه‌هایی برای همکاری‌های فنی سازمان ملل، تشویق پژوهش و انتشار اطلاعات در زمینه علوم و فناوری فضایی و مساعدت به تدوین قوانین و حقوق بین المللی فضایی است. در چارچوب این کمیته کوشش می شود استفاده از فضا برای مقاصد صلح آمیز تضمین شده و مزایای فضای ماورای جو و فعالیت‌های فضایی از جمله نوآوریهای فضایی نصیب همه ملتها شده و از انحصار فضای ماورای جو توسط قدرت‌های پیشرفته مالک فناوری فضایی جلوگیری شود.

کد خبر 1034153

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha