کاهش دوره بعدی شوراها به 22 ماه یک شوخی است

قزوین - خبرگزاری مهر: رئیس شورای عالی استانها گفت: کاهش دوره بعدی شوراها به 22 ماه یک شوخی تلقی می شود زیرا این مدت برای حضور یک عضو و آشنایی با قوانین، انتخاب شهردار به هیچ وجه کافی و منطقی نیست و هدر دادن بودجه و امکانات کشور است.

مهدی چمران در حاشیه شرکت در جلسه شورای اسلامی شهر قزوین در گفتگو با خبرنگار مهر در قزوین گفت: شوراها به رغم آن که در سالهای گذشته توانسته اند خدمات خوبی انجام دهند و بار مسئولیت دولت را کم کنند اما با مشکلات متعددی هم روبرو هستند که برای حل آنها باید اقدام جدی کرد.

چمران افزود: بخشی از مشکلات به زمان بستگی دارد که نیازمند جا افتادن جایگاه شورا در مدت زمان بیشتری است و بخشی مربوط به قوانین و مقررات و بخشی نیز مربوط به عادات غلط و رایج در کشور است.

رئیس شورای عالی استانها بیان کرد: برخی سازمانها و دستگاه ها به دلیل امکانات و اختیارات و عاداتی که سالها داشته اند راضی نمی شوند و نمی توانند بپذیرند که این اختیارات و امکانات به جای دیگری مانند شورا منتقل شود و در مقابل این واگذاری اختیارات مقاومت می کنند.

چمران خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم منصفانه به فعالیت و خدمات شوراها نگاه کنیم در می یابیم که تاکنون باربزرگی از دوش دولت در بخشهای مختلف اجرایی برداشته شده و مردم شهرها توانسته اند با کمک شوراها خودشان را اداره کنند که اگر این کارها به دولت سپرده می شد مشکلات دیگری در کشور ایجاد می کرد. 

رئیس شورای شهر تهران افزود: باید با بسترسازی و ایجاد زمینه لازم با حل مشکلات موجود در بین شوراها و شهرداری ها با تحقق کامل مدیریت شهری و محلی کاری کنیم تا خدمات بیشتری به مردم ارائه شود و دولت نیز با فارغ شدن از فعالیتهای محلی فرصت بیشتری برای پرداختن به امور کلان کشور داشته باشد.

چمران در خصوص ناهماهنگی و عدم رضایت برخی شوراها از نحوه فعالیت سازمان همیاریها گفت: باید در این زمینه هماهنگی بیشتری صورت گیرد تا این سازمان در خدمت کامل شورا و شهرداری ها باشد و حسابرسی آن نیز در شورا باید انجام شود.

وی در خصوص پیشنهاد کاهش دوره شوراها به 22 ماه نیز اظهار داشت: کاهش دوره بعدی به 22 ماه یک شوخی تلقی می شود زیرا این مدت برای حضور یک عضو و آشنایی با قوانین، انتخاب شهرداربه هیچ وجه کافی و منطقی نیست و هدر دادن بودجه و امکانات کشور است و موجب خواهد شد افراد توانمند به دلیل کوتاه بودن عمر شورا وارد صحنه نشوند و ورود افراد ناتوان تسهیل شود.

رئیس شورای عالی استانها اضافه کرد: در این زمینه طرحی در مجلس در دست تهیه است که این دوره و دوره بعد درهم ادغام شود تا زمان دوره بعدی با انتخابات ریاست جمهوری همزمان و مشکل برطرف شود.

وی تحقق این موضوع را در صورت تصویب مجلس و تائید شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام اجرایی دانست و اظهار امیدواری کرد که با رفع مشکلات فعالیت شوراها در کشور و تعامل دستگاه های ذیربط، شوراها بتوانند با حفظ جایگاه قانونی به مردم خدمت کنند.

کد خبر 1034342

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha