سه رشته جدید راه اندازی شد/ اخراج و تعلیق 30 دانشجو در حوادث اخیر

قزوین - خبرگزاری مهر: سرپرست دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین از راه اندازی سه دوره دکتری در رشته های معماری، علوم سیاسی و عمران در این دانشگاه خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر در قزوین عبدالعلی آل بویه عصر پنجشنبه در نشست خبری در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)  گفت: امروز در شرایط تولید علم در کشور هستیم اما باید بدنبال تبدیل این علم به ثروت باشیم.

وی افزود: امروز در عرصه های مختلف پیشرفتهای چشمگیری داشته ایم و با پشت سر گذاشتن مرحله جنگ نرم باید از علوم تولیدی در کشور در بخشهای مختلف بتوانیم ثروت تولید کنیم.

آل بویه یادآور شد: دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین یکی از دستاوردهای انقلاب در حوزه علمی است و بین المللی بودن آن و واگذاری ریاست هیئت امنا به رئیس جمهور به این دانشگاه جایگاه و ویژگی خاصی بخشیده است.

سرپرست دانشگاه امام خمینی(ره) قزوین تصریح کرد: برای رسیدن به اهداف بلند و متعالی دانشگاه راه درازی در پیش داریم که با کمک جدی دولت و تامین اعتبارات لازم و همکاری وزارت علوم و مسئولان دانشگاه امیدواریم این اهداف محقق شود.

وی به توسعه تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 10 دوره دکتری در این دانشگاه دایر است که دو دوره آینده پژوهی و مجموعه ها و ابنیه نیروگاهی با تکیه بر نیروگاه هسته ای از رشته های شاخص دانشگاه محسوب می شود.

آل بویه از راه اندازی سه دوره جدید در مقطع دکتری هم خبر داد و اظهار داشت: دوره های معماری اسلامی، علوم سیاسی و عمران با گرایش سازه در مقطع دکتری در حال راه اندازی است که در آینده نزدیک پذیرش دانشجو در این رشته ها نیز آغاز خواهد شد.

وی افزود: رشته های تاریخ اجتماعی در مقطع کارشناسی ارشد، فلسفه جدید و معاصر، فرهنگ پژوهی و نانو مواد از رشته هایی است که در دست طراحی و بررسی برای دایر شدن است.

وی گسترش تحصیلات تکمیلی را از اولویتهای دانشگاه در سالهای اخیر اعلام کرد و گفت: از مجموع هفت هزار دانشجو بیش از دو هزار نفر در مقطع تحصیلات تکمیلی هستند و سالانه 30 درصد دانش آموختگان دانشگاه نیز (1000نفر) حدود 300 نفر در دانشگاه های دولتی پذیرفته می شوند.  

سرپرست دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین در مورد موافقت اعزام متقاضیان طرحهای مطالعاتی به خارج از کشور نیز گفت: به رغم وجود مشکلات گرفتن ویزا در برخی کشورها سالانه هشت نفر به سفرهای خارجی اعزام می شوند.

آل بویه به اولویت فعالیت پژوهشی در دانشگاه هم اشاره و تصریح کرد: با گرفتن اعتبار ویژه پژوهشی در دانشگاه برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی و پرداخت تسهیلات اعتباری با حداقل پنج میلیون تومان به اساتید، برگزاری همایشهای علمی، فعال کردن کتابخانه تخصصی توانستیم به این بخش توسعه خوبی دهیم و در طول 10 سال گذشته بیش از500 مقاله علمی و پژوهشی تهیه (هرسال 50 مقاله) و زمینه افزایش حضور اعضا هیئت علمی در مجامع بین المللی را فراهم کرده ایم.

وی برگزاری همایش انقلاب اسلامی در آغاز چهارمین دهه در در دانشگاه تارتارستان روسیه در سال آینده و همایش دانشجویان و طلاب تاجیک و همایش فناوری نانو و توسعه صنعتی در اردیبهشت ماه سال آینده را از برنامه های دانشگاه در حوزه پژوهش ذکر کرد.

آل بویه فعال شدن هسته های پژوهشی دانشجویی، کسب مقامهای اول در بتن سبک، مقام دوم در رشته مقاله نویسی فرهنگی و هنری و مقام دوم کشوری در مدیریت تربیت بدنی و اول روابط عمومی را از موفقیتهای دانشگاه عنوان کرد.

تامین خوابگاه برای چهار هزار دانشجو

سرپرست دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین در ادامه این نشست خبری اظهار داشت: در سال جاری اعتبارات خوبی برای تعمیر اساسی و بهسازی محیط خوابگاهی هزینه شده است و در حالیکه طبق مقررات موظف هستیم برای 40 درصد دانشجویان خوابگاه تامین کنیم توانسته ایم کل دختران دانشجوی متقاضی خوابگاه را پوشش دهیم و در حال حاضر از مجموع پنج هزار و 200 دانشجوی دختر حدود چهار هزار نفر در 10 خوابگاه دولتی، سه خوابگاه استیجاری و 9 خوابگاه خصوصی اسکان داده شده اند.

وی گفت: تا پایان امسال سه هزار و 900 متر مربع خوابگاه جدید نیز به فضای موجود اضافه خواهد شد.

وجود 12 هزار متر مربع فضای آموزشی در دانشگاه

آل بویه فضای آموزشی دانشگاه را مناسب دانست و اضافه کرد: در حال حاضر 12 هزار و 150 متر مربع فضای آموزشی دانشگاه در حال بهره برداری است که چهار هزار و 700 متر مربع به احداث پارک علم و فناوری دانشگاه اختصاص یافته که با 90 درصد پیشرفت فیزیکی در سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

وی گفت: این پارک در فضای 300 هکتاری اختصاصی با ردیف بودجه اختصاصی ساخته می شود.

برنامه های پیشنهادی سفر سوم رئیس جمهور تدوین شد

سرپرست دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین از برنامه های پیش بینی شده برای تصویب در دور سوم سفر رئیس جمهور هم خبر داد و اظهارداشت: ارتقاء دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه به معاونت امور بین المللی، ایجاد مرکز فرهنگی و دانش آموختگان غیرایرانی کشور، دانشکده فناوریهای نوین، مجتمع آموزشی و فرهنگی( خانه فرهنگ) و بازبینی برنامه استراتژیک پنج ساله دانشگاه از پیشنهادهای ارائه شده در سفر سوم خواهد بود.

آل بویه دانشگاه بین المللی امام خمینی را در رده 10 دانشگاه برتر کشور نام برد و گفت: این دانشگاه در زمره ده دانشگاه برتر و نمونه کشور است که اگر بتوانیم اهداف آن را پیاده کنیم این جایگاه ارتقاء خواهد یافت.

وی اظهار داشت: تاکنون با 10 کشور تفاهمنامه داریم اما در اجرایی کردن انها با مشکل مواجه هستیم که از جمله برخی کشورها مدارک مشترک را پذیرا نیستند.

جذب دانشجوی خارجی چالشی جدی است

وی جذب دانشجوی خارجی را از چالشهای جدی وزارت علوم دانست و تصریح کرد: اعتبارات بورسیه دانشجوی خارجی برای 300 نفر تعیین شده است که 50 درصد، متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی و 25 درصد خواهان رشته هایی هستند که در دانشگاه دایر نشده که به همین دلیل با کمبود دانشجوی خارجی مواجه هستیم که اگر بتوانیم همان 300 نفر را نیز جذب کنیم در یک دوره کارشناسی قادریم هزار و 200 نفر را مشغول به تحصیل در دانشگاه کنیم.

وی تغییر مدیریت در دانشگاه را نیز از دیگر مشکلات موجود عنوان کرد.

اخراج 10 دانشجو و تعلیق 20 دانشجو

آل بویه در پاسخ به سئوال خبرنگاران در خصوص دستگیری و اخراج دانشجویان در حوادث اخیر هم گفت: اعتقاد دارم دانشگاه محل پویایی فکرو اندیشه است و باید محل آزاد اندیشی باشد و تلاش کرده ایم همه تشکلهای سیاسی، علمی و فرهنگی در چارچوب قانون فعالیت کنند و در فضایی صمیمی و با استدلال دانشجویان وارد بحث و گفتگو شوند اما عده ای تندروی کردند و خودشان هم پشیمان هستند و گفته اند اشتباه کرده اند و به رغم صحبتهای ما در چارچوب قانون حرکت نکردند و با بر هم زدن جلسات امتحان برای خود مشکل درست کردند.

وی افزود: دانشجو باید خودش باشد و بازیچه تشکلهای سیاسی واقع نشود ما هم تلاش می کنیم با نگاه اصلاحی مشکل این دانشجویان برطرف شود که برای 10 دانشجو در کمیته انضباطی حکم صادر و حکم بدوی گرفته شده که در مرحله تجدید نظر سعی می کنیم با نگاه اصلاحی به آنها کمک کنیم و در مجموع 10 دانشجو اخراج و 20 دانشجو تعلیق شده اند.

آل بویه گفت: اگر کسی در قالب تشکل فعالیت کرده و تخلف کند باید پاسخگو باشد اما دانشگاه از هیچ استاد شاکی نیست و هیچ استادی هم در این دانشگاه تحت فشار سیاسی قرار ندارد اما همه باید پایبند قانون باشند و به آن احترام بگذارند.

نگاه ویژه دولت نهم به دانشگاه

وی گفت: دولت نهم نگاه ویژه ای به دولت نهم داشت و اعتبارات دانشگاه از یک میلیارد تومان به شش میلیارد تومان افزایش یافت اما انتظار داریم این نگاه در سایر اعضا هیئت دولت هم نفوذ کند.

آل بویه اعتبارات عمرانی سال گذشته دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین را هفت میلیارد و500 میلیون تومان اعلام کرد.

دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین 114 رشته ( با رشته های جدید) شامل 40 رشته کارشناسی، 50 رشته کارشناسی ارشد و 10 رشته دکتری با 100 گرایش دارد و در حال حاضر هفت هزار دانشجوی ایرانی و 500 دانشجوی خارجی  در آن مشغول تحصیل هستند.  

کد خبر 1034363

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha