افزایش صعودی قیمت اجناس در نمایشگاه مبل کرمان/ خرید تنقلات به جای مبل

کرمان - خبرگزاری مهر: نمایشگاه مبل و لوازم لوکس منزل در کرمان درحالی هر روز با افزایش قیمت در برخی غرفه ها مواجه بود که این نمایشگاه برای اقشار متوسط و ضعیف کرمان تنها به مکانی برای خرید تنقلات تبدیل شده بود.

به گزارش خبرنگار مهر در کرمان، نمایشگاه مبل کرمان پس از گذشت یک هفته شب گذشته به کار خود پایان داد، هرچند که برگزاری نمایشگاه های مختلف در سالهای اخیر به رویه عادی تبدیل شده است که با هدف حمایت از قشرهای ضعیف جامعه انجام می شود اما عدم نظارت صحیح بر قیمت گذاری و نحوه فروش این نمایشگاه ها بخصوص در نمایشگاه های عرضه کالاهای لوکس موجب می شود عده ای از عرضه کنندگان کالا از عدم نظارت صحیح بر قیمت گذاری و فروش سوء استفاده کنند که این مسئله را بخوبی در برگزاری نمایشگاه مبلمان و وسایل منزل در نمایشگاه جنوب شرق در کرمان توسط برخی از فروشندگان شاهد بودیم.

درحالی نمایشگاه مبلمان و وسایل منزل کرمان روز گذشته در کرمان به پایان رسید که این نمایشگاه در واقع با هدف اصلی برگزاری نمایشگاه های مختلف که در سالهای اخیر در مناسبتهای خاص همچون نزدیک شدن به ایام بازگشایی مدارس و ایام نوروز فاصله داشت زیرا کالاهای لوکسی همچون مبلمان چند میلیون تومانی یا لوسترهای چند صد هزار تومانی در واقع از سبد مصرفی اقشار متوسط و ضعیف جامعه بیرون رفته است و شرایط اقتصادی به گونه ای است کمتر خانواده ای توان تعویض مبلمان منزل به صورت سالیانه را دارد.

با این وجود این نمایشگاه بخوبی مورد استقبال قشرهای متوسط رو به بالای جامعه کرمان قرار گرفت که در میان این اقشار نیز اکثر مراجعه کنندگان در نهایت به خرید لواشک، پوف فیل و تنقلاتی که در نمایشگاه به فروش می رسید بسنده می کردند.

اما اقشار متمول جامعه و افرادی نیز که می خواستند برای رفع نیازشان اقدام به خرید مبلمان و سرویس خواب یا لوسترهای آنچنانی کنند پول خود را در نمایشگاهی خرج کردند که اکثر فروشندگان آن از خارج از استان کرمان آمده بودند و در واقع در نهایت این سرمایه که می توانست در بخش صنعت مبلمان استان هزینه شود از استان کرمان خارج شد و به جیب مبل فروشان تهرانی رفت. با این وجود، نفس برگزاری این نمایشگاه ها نیز موجب آشنایی مردم با کالاهایی به مراتب با کیفیت تر از اجناس موجود در استان کرمان شد که با قیمتهای مناسبتری توسط تولیدکنندگان مطرح کشور به مصرف کنندگان عرضه شد.

صنعت مبل در کرمان نیاز سلیقه ای مردم استان را برآورده نکرده است

تنها نکته ای را که می توان به عنوان دستاورد این نمایشگاه نام برد این است که صنعت مبل استان کرمان باید با مشاهده تفاوت کیفیت اجناس و قیمت فروش این کالاها تحولی در بخش صنعت مبلمان کرمان به وجود آورد زیرا به وضوح مشخص شد که این صنعت در استان نتوانسته است نیاز سلیقه ای و مالی مردم کرمان را پوشش دهد به همین دلیل نیز در این نمایشگاه توان مقابله با صنعتگران غیر بومی را از دست داد.

یکی از بازدید کنندگان این نمایشگاه در گفتگو با خبرنگار مهر در کرمان اظهار داشت: با وجودی که در نمایشگاه، کالاهای لوکس با تخفیف قابل توجه برخی غرفه داران عرضه شد اما خرید این کالاها همچنان از دسترس اقشار متوسط جامعه خارج بود.

وی افزود: نکته ای که در این نمایشگاه دیدم فاصله کیفیت و توان تولید صنعت مبلمان و صنایع چوبی استان کرمان با سایر صنعتگران در این بخش بخصوص بازار مبل تهران بود که باید برای رفع این مشکل، متولیان بخش صنعت مبلمان استان چاره اندیشی کنند چون مردم با کالاهای با کیفیت و لوکسی که هم اکنون در کشور در حال عرضه است، آشنا شدند.

این شهروند کرمانی افزود: مسئله دیگر تفاوت قیمت عرضه لوازم مبلمان بازار تهران با مبلمان در استان کرمان است، با وجودیکه اغلب مردم توان خرید در این نمایشگاه را با وجود تخفیف داده شده، نداشتند اما تفاوت قیمت کالاهای استان کرمان با کالاهایی که از خارج کرمان در این نمایشگاه عرضه شده بود در مواردی شگفت آور بود.

مسئولان نمایشگاه روی قیمتها نظارت نداشتند

نکته دیگری که در این نمایشگاه دیده شد عدم نظارت جدی مسئولان برگزاری نمایشگاه بر قیمت اجناس بود بطوریکه اکثر اجناس بخصوص در بخش مبلمان فاقد برچسب قیمت گذاری بودند و به همین دلیل فروشندگان بنا به استقبالی که از نمایشگاه صورت می گرفت قیمت شناور را برای اجناس در نظر گرفته بودند، نکته قابل توجه جوابی بود که خبرنگار مهر در خصوص علت این مشکل از یکی از مسئولان برگزاری نمایشگاه دریافت کرد و آن اینکه زمان کافی برای نصب برچسب قیمت نبود و در آینده این مشکل برطرف می شود اما این مسئول حتی زحمت پیگیری موارد تخلفی که به عنوان افزایش قیمت روز به روزی در این نمایشگاه صورت می گرفت را به خود نداد و بی تفاوت از کنار این مشکل اصلی نمایشگاه گذشت.

این درحالیست که اولین وظیفه برگزارکنندگان نمایشگاه، کنترل قیمتهای عرضه کالا بود که در این خصوص بسیار ضعیف عمل شد و نکته دیگر آنکه این اولین نمایشگاهی نبود که در کرمان برگزار شد و می شد با تدبیر بیشتر جلوی سوء استفاده برخی افراد را گرفت.

این مسئله تا بدانجا پیش رفت که کالایی را که خبرنگار مهر به عنوان کالای مورد هدف گزارش خبری در نظر گرفته بود در روز پنجشنبه 260 هزار تومان روز دوم 270 هزار تومان و روز سوم 290 هزار تومان از سوی یکی از غرفه ها اعلام شد که این مورد در بسیاری از غرفه های دیگر نیز مشاهده می شد.

این تفاوت قیمت در بسیاری از غرفه های دیگر نمایشگاه نیز دیده می شد که با وجود تذکر خبرنگار مهر این مشکل با بی تفاوتی مسئولان نمایشگاه روبرو شد که این افزایش روزانه قیمت موجب سردرگمی مردم می شد.

برگزاری نمایشگاه مبل فرصت فروش را از تولیدکنندگان کرمانی گرفت

یکی از تولیدکنندگان مبلمان کرمان نیز در زمینه برگزاری چنین نمایشگاه هایی در کرمان گفت: تفاوت قیمت و نوع جنس ارائه شده در نمایشگاه با بازار کرمان عادی است زیرا غرفه های شرکت کننده در نمایشگاه اکثرا تولیدکنندگان مبل کشور به خصوص در تهران بودند به همین علت نیز از آخرین طرحهای مبلمان در این نمایشگاه استفاده کرده بودند.

وی گفت: برگزاری این نمایشگاه در مقطع کنونی که یکی از محدودترین فرصتهای صنعت مبلمان کرمان برای فروش کالاها قبل از ایام نوروز بود این فرصت فروش را از دست فروشندگان و تولید کنندگان مبل کرمان خارج کرد در واقع فرصت فروش را از مبل فروشان کرمانی گرفت این درحالی است که اکثر مردم خرید و یا تعویض مبلمان خود را به ایام قبل از سال موکول می کنند و در واقع به دلیل نقدینگی بالای جامعه تمایل به خرید کالاهای لوکس در این ایام نیز افزایش می یابد که عملا برگزاری این نمایشگاه در چنین ایامی پولی را که می بایست در صنعت مبل کرمان هزینه می شد از استان کرمان خارج کرد.

وی درخصوص تفاوت طرحها و مدلهای وسایل عرضه شده در کرمان با تهران گفت: در این زمینه کمبودهایی وجود دارد که باید با تعامل بیشتر با تولید کنندگان سایر استانها برطرف شود.

نکته قابل تامل دیگر در خصوص این نمایشگاه نوع خدمات ارائه شده به بازدید کنندگان بود به نحوی که عدم وجود پارکینگ مناسب برای نمایشگاه، عدم ارائه خدمات مطلوب رفاهی به بازدیدکنندگان و نامتناسب بودن نام نمایشگاه به عنوان نمایشگاه جنوب شرق با وضعیت فیزیکی از جمله فضای سبز وضعیت غرفه ها و سالنهای نمایشگاه بسیار مشهود بود که می طلبد مسئولان برای رفع این نواقص سرمایه گذاری مناسبی در خصوص رفع مشکلات نمایشگاهی انجام دهند که بزودی شاهد برگزاری یکی از منحصر بفرد ترین نمایشگاه های خودروی کشور با حضور تولیدکنندگان برتر اتومبیل از آسیا و اروپا خواهد بود.

کد خبر 1034706

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha