کتاب "اسرار التوحید" ابوسعید ابوالخیر در جمهوری آذربایجان به زبان روسی ترجمه و منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، چاپ این کتاب همزمان با سی و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حمایت رایزنی فرهنگی ایران در باکو صورت گرفته است.

این کتاب را دکتر مهدی کاظم اف رئیس بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی فارسی به زبان روسی ترجمه کرده است.

این کتاب براساس ضرورت استفاده و بهره‌برداری در سطوح نخبگاه و اساتید دانشگاه و روشنفکران در کشورهای آسیای مرکزی و روسیه به زبان روسی منتشر می شود.

کتاب "اسرار التوحید فی مَقاماتِ الشیخ ابی سعید" از متون مهم عرفانی قرن ششم قمری به زبان فارسی است که توسط "محمد بن المنور" از نوادگان ابوسعید ابوالخیر ( 375 - 440 ق )، با سه واسطه، به ابو سعید ابوالخیر می‌پیوندد، گردآوری و تدوین شده است.

این کتاب تاکنون در کشورهای مختلف به زبانهای عربی ، فرانسوی وانگلیسی ترجمه و چاپ شده است.

اسراالتّوحید یکی از منابع مهمّ پیشینه ی شعر فارسی است. در این کتاب بعضی سخنان مسجّع، که ابوسعید از قول مشایخ خود نقل می کرده، آمده است که می‌توان آنها را قدیم ترین نمونه ی نثر مسجّع فارسی به شمار آورد و از آن ها در بررسی تاریخ تطوّر نثر فارسی سود جست. همچنین نمونه‌هایی از نخستین شعرهای زبان فارسی دیده می‌شود که قدمت آنها را نمی‌توان تازه‌تر از قرن چهارم هجری قمری دانست.

از سوی دیگر این کتاب مرجعی مهم است و خواننده کتاب در ضمن اطلاع از شرح حال ابوسعید ابی الخیر که داستان وار و به شیوه‌ای دلپذیر و شیرین تحریر شده است، با رسوم و عادات و طرز تشکیل و اجتماعات صفویه و مفهوم واقعی بعضی مصطلحات این فرقه از قبیل خلوت، ریاضت، مراقبت، سماع، رقع، خرقه، مرتع، زاویه، وجد، حال، قبض، بسط و نیز با بعضی از رویدادهای تاریخی و اوضاع اجتماعی قرن پنجم وششم و احوال و اقوال برخی از عرفا و مشایخ و رجال معتبر آشنا می‌شود.

کد خبر 1039010

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =