خباز: سهم بردن احزاب از بودجه 89 بعید است/ احزاب بلاگردان نظام

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بعید می دانم احزاب سهمی از بودجه سال 89 داشته باشند.

محمدرضا خباز، عضو حزب اعتماد ملی در گفتگو با خبرنگار مهر، در پاسخ به اینکه پیشنهاد تخصیص سهمی از بودجه به احزاب را چگونه ارزیابی می کنید و آیا با این موضوع موافق هستید، افزود: در کشور ما چون احزاب نوپا هستند برای اینکه فرهنگ تحزب جا بیفتد و احزاب فعال شوند باید به احزاب کمک مالی کرد، چرا که حزب همزاد پارلمان است.

وی با اشاره به اینکه فعالیت حزبی هزینه دارد، گفت: کمک مالی دولت به احزاب نباید  به گونه ای باشد که احزاب را وامدار دولت کند، چرا که احزاب باید خطاهای دولت را بگویند و رقیب دولت باشند.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، با بیان اینکه احزاب دولت در سایه هستند، اظهارداشت: تخصیص اعتبارات به احزاب نباید احزاب را دستنشانده دولت کند و اینگونه تعبیر شود که چون از سوی دولت تغذیه می شوند از حقوق مردم و اشکالات دولت بگذرند. 

خباز ادامه داد: احزاب می توانند از سه طریق هزینه های خود را تامین کنند، یا از طریق تامین آبونمان از اعضا، کمک مالی از دولت و یا دریافت رانت، بنابراین چون احزاب در کشور ما جا نیفتاده اند، تامین مالی از طریق آبونمان منتفی است، رانت خواری نیز در شان احزاب نیست و می ماند، کمک مالی که باید از دولت دریافت کنند.

نماینده مردم کاشمر در خانه ملت در بیان چگونگی تقسیم این بودجه در صورت تخصیص به احزاب نیز، ادامه داد: این سهمیه باید در اختیار وزارت کشور قرار بگیرد و وزارت کشور نیز از طریق تعیین معیارها و شاخص های اصولی این سهمیه را میان احزاب تقسیم کند.

وی با تاکید بر اینکه من تخصیص سهمی از بودجه 89 به احزاب را بعید می دانم، اضافه کرد: در زمان حاضر شرایط کشور به گونه ایست که احزاب را تعطیل می کنند چرا که اقایان حزب را قبول ندارند و اعتقاد دارند که باید کشور بدون احزاب اداره شود.

خباز در بیان اینکه فعال نبودن احزاب در کشور چه تبعاتی را به دنبال دارد، نیز گفت: احزاب بلاگردان نظام هستند، فعال بودن آنان به این معنا است که در رقابت ها اگر شکستی وجود داشته باشد برای حزب است و نه برای نظام.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: فعال بودن احزاب مصداق این ضرب المثل است که "انسان عاقل تمامی تخم مرغ هایش را در یک سبد نمی گذارد که اگر افتاد، همه بشکنند"، بنابراین اگر احزاب فعال باشند، هیچ هزینه ای متوجه نظام نیست و در غیر این صورت هزینه های نظام بالا می رود.  

کد خبر 1040665

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 14 =