حضور ایران در اقتصاد جهانی تقویت می‌شود

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: افزایش همکاری جمهوری اسلامی ایران در گروه هشت، حضور ایران را در اقتصاد جهانی تقویت می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد نهاوندیان افزود: گروه هشت یکی از فرصتهای مهم منطقه ای است که اهمیت به سزایی برای ایران دارد.

وی تاکید کرد: تعامل اقتصادی ایران با هفت کشور اسلامی می تواند فرصت مناسبی برای اقتصاد ایران فراهم کند.

به گفته نهاوندیان، برخی از پروژه های اقتصادی که توجیه اقتصادی آنها فراتر از یک کشور است در ظرفیت کشورهای عضو گروه هشت می تواند توجیه اقتصادی بیابد که ما را از صرفه اقتصادی بهره مند می سازد، همانگونه که مقیاس شرکتهای چند ملیتی در اقتصاد جهانی از آن برخوردار هستند.

وی با اشاره به توفیق اجرای پروژه هایی در کشورهای عضو گروه هشت، اظهار داشت: مشترکات مهم فرهنگی و نزدیکی جغرافیایی نیز می تواند به اتصال هرچه بیشترها بازارها کمک کند.

رئیس اتاق ایران ادامه داد: تحقق یافتن همه این پتانسیلها مستلزم آن است که قرارداد های لازم در بحث تعرفه های ترجیحی منعقد و یا با ایجاد مناطق آزاد اقتصادی، گامی به جلو برداشته شود.

نهاوندیان در خصوص همکاری های بانکی میان این کشورها،‌ گفت: هرچند در خصوص توسعه این همکاری ها سال هاست میان کشورهای عضو گروه گفت و گو شده است اما کشورها باید حضور و نقش آفرینی خود را در این گروه بطور واقعی، احساس کنند.

وی تصریح کرد: معیار کشورهای عضو گروه هشت، در صورتی با استقبال مواجه می شود که ضرورت ملموس این همکاری بطور کامل در میان این کشورها احساس شود.

نهاوندیان با تاکید بر ضرورت توجه به نقش بخش خصوصی در این اجلاس، اظهار امیدواری کرد که حضور این بخش گامی در جهت بهره گیری از نظرات بخش خصوصی در تصمیم گیری ها و سیاستگذاری های دولت های عضو گروه هشت در آینده باشد.

گروه هشت کشورهای مسلمان درحال توسعه که اندونزی، ایران، بنگلادش، پاکستان، ترکیه، مالزی، مصر و نیجریه در آن عضویت دارند، از جمله پیمان‌های منطقه‌ای است که به منظور ایجاد روابط مستحکم اقتصادی بین کشورهای در حال توسعه اسلامی و تقویت نفوذ این کشورها در بازارهای جهانی و برقراری گفت‌وگو با هفت کشور صنعتی تشکیل شده است.

پایه‌گذار آن "نجم الدین اربکان" نخست وزیر اسبق و اسلام‌گرای ترکیه است که با سفر به هشت کشور عضو در تیرماه سال 1375 زمینه تأسیس این گروه را فراهم کرد.

کد خبر 1041401

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 9 =