آموزشها و تمرینهای مردمی مقابله با زلزله باید گسترش یابد

پنجمین مانور تخلیه امن اضطراری ویژه مقابله با بحرانهای طبیعی با فرض وقوع زلزله و با هدف آشنایی ساکنان محلات با مهارت تخلیه امن اضطراری و فراگیری آموزشهای امداد و نجات در محله بریانک تهران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این مانور که  روز پنجشنبه 6 اسفندماه از ساعت 10 صبح تا 12 در محله بریانک واقع در منطقه10 برگزار شد پس از اعلام وقوع زلزله فرضی از سوی ستاد مدیریت بحران منطقه جمعی از  شهروندان با کمک راهنمایان داوطلب محله از منازل خود خارج و به سمت فضای باز و امن پیش‌بینی شده محله خویش واقع در پارک نور حرکت کردند و سپس مهارتهای مقابله با شرایط اضطراری از جمله نصب چادر، اطفای حریق، کمک به مجروحان و پناه در محل امن به آنان آموزش داده شد.

عزیز‌الله رجب زاده رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در جمع خبرنگاران با مثبت ارزیابی کردن برگزاری اینگونه مانور‌ها در ارتقای آمادگی مردم ساکن محلات تهران گفت: تمامی سازمانها و نهادهای مدیریت شهری نیز باید در عین حال که مانور خود را برگزار می ‌کنند به صورت مشترک نیز مانور‌هایی را برگزار کنند چرا که در زمان وقوع بحران دیگر فرصت آموزش و سازماندهی نیست و این آموزشها، تقسیم کار‌ها، آماده کردن مردم و آشنا‌سازی آنان باید  قبل از بحران و در قالب همین مانور‌ها و تمرینها ارائه شود.

وی با اشاره به نامشخص بودن زمان دقیق زلزله و ناگهانی بودن این پدیده طبیعی گفت: زمان قبل از حادثه همواره ارزشمند است چرا که فرصت برای آمادگی فراهم است و اگر اتفاقی رخ دهد غافلگیر نخواهیم شد.

رجب‌زاده افزود: مانور‌های کوچک در سطح محلات موثر است و باید تلاش نمود تا اینگونه مانور‌ها به شرایط  واقعی‌ نزدیکتر شود و مردم به صورت واقعی خطر را احساس و برای آمادگی خود تلاش کنند.

وی گفت: تهران  شهری پر جمعیت است و از مشکلاتی چون معابر کم عرض و بافت فرسوده رنج می‌برد و این ویژگیها در مواقع بروز  بحران می‌تواند مشکل ساز شود . بنابراین یکی از راهها برای ایجاد آمادگی بیشتر شهروندان فراهم آوردن زمینه مشارکت آنان در مانور‌های مقابله با بحران است.

در مسیر حرکت ساکنان محله بریانک به سمت مراکز تخلیه امن اضطراری حوادث فرضی همچون آتش‌سوزی، انسداد معابر، نشت گاز ، سقوط تیر چراغ‌برق و مواجهه با مصدومان فرضی با هدف آشنا‌سازی آنان نسبت به شرایط وقوع حادثه و درک مناسب برای مقابله و اتخاذ تصمیم مناسب در رویارویی با خطر پیش‌بینی و اجرا شد.

حشمت‌الله گلستانی دبیر ستاد مدیریت بحران منطقه 10 نیز با اشاره به استقبال اهالی محله بریانک در این مانورگفت: اعضای گروههای داوطلب واکنش اضطراری محله (دوام) و اعضای شورایاری این محله نیز در این مانور مشارکت داشتند ضمن آنکه برای تهیه نقشه تخلیه امن اضطراری محله، کارگاه آموزشی پیش از مانور برگزار و این تمرین به صورت دورمیزی نیز برگزار شد.

وی گفت: در این مانور بر استفاده از توان و جلب مشارکتهای مردمی محلات مانند  دست‌اندرکاران مساجد، شورایاری، بسیج، مدارس، شهریاران جوان ،خانه‌های فرهنگ ، خانه سلامت و جلسات مذهبی موجود در سطح محله تاکید شد.

وی یادآور شد: ظرف روزهای گذشته بیش از 13 هزار بروشور و نقشه‌ مخصوص راهنما و اطلاعات اماکن امن محله در میان تمامی خانواده‌های محله بریانک توزیع شده است. 

 شرکت کنندگان در مانور با مشاهده نشانه‌های حوادث که به صورت نمایشی در قالب تابلو‌های نمادین مشخص شده بود تحت فرماندهی سرگروه خود در مسیر‌های ایمن به سمت مراکز تخلیه امن اضطراری حرکت کردند. گروه هدایت شده به سمت هنرستان محمد مردانی آذری پس از ثبت نام برای حضور و استفاده از سایر برنامه‌های پیش‌بینی شده مانور به سمت پارک نور حرکت کرد.

بعد از ثبت نام تمامی حاضران و اتمام مانور تخلیه امن اضطراری در محوطه باز  پارک نور برنامه‌های آموزشی متنوع از جمله اطفای حریق، کمکهای اولیه و برپایی چادر امدادی توسط سازمانهای عضو ستاد مدیریت بحران منطقه 10 اجرا شد. همچنین اجرای نمایش خیابانی با موضوع آمادگی در برابر زلزله و توزیع آش طبخ شده در محل به منظور تقویت حس مشارکت پایان بخش مانور تخلیه امن اضطراری بود.

کد خبر 1041412

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =