تولیدات داروی گیاهی باید به سمت صنعتی شدن حرکت کند

اهواز - خبرگزاری مهر: رئیس همایش کاربرد گیاهان دارویی در ایران گفت: باید فرهنگسازی بیشتری در زمینه مصرف داروهای دارویی انجام و تولیدات دارویی گیاهی به سمت صنعتی شدن حرکت کند.

به گزارش خبرنگار مهر در اهواز، دکتر حسن مروتی شامگاه گذشته در اختتامیه همایش کاربرد گیاهان دارویی در ایران در دانشگاه شهید چمران اهواز هدف از برگزاری این کنفرانس علمی را معرفی و شناسایی گیاهان دارویی کشور، آشنایی با کاربرد گیاهان دارویی و بررسی راهکارهای استفاده از گیاهان دارویی در دامپزشکی و پزشکی اعلام کرد.

دکتر حسن مروتی با اشاره به اینکه ظهور داروهای شیمیایی و بیولوژیک، نقش و اهـمیت گیاهان دارویی در تامین سلامت بشر را در معرض فراموشی قرار داده است، افزود: با گذشت زمان، استقـبال از گیاهان دارویی با رشد قابل توجهی روبرو شده است و به طور روز افزون مردم به سمت داروهای گیاهی روی آورده اند.

وی ادامه داد: حدود 50 درصد از داروهای تولید شده در جهان، منشاء طبیعی دارند که با تغییراتی به عنوان دارو مورد استفاده قرار می گیرند و با توجه به روند افزایش گرایش مردم به استفاده از داروهای طبیعی، لازم است فرهنگسازی بیشتری در این زمینه انجام و تولیدات دارویی گیاهی به سمت صنعتی شدن حرکت کند.

مروتی گفت: از سال گذشته فعالیت‌های این همایش آغاز شد و دانشجویان رشته دامپزشکی داوطلب برگزاری آن شدند.

وی تصریح کرد: با فراخوان انجام شده، استقبال بسیار خوبی از همایش به عمل آمد که نشان می‌دهد این پتانسیل و ظرفیت در زمینه گیاهان دارویی در جامعه علمی و تحقیقاتی کشور وجود دارد و امیدوارم برگزاری چنین کنگره‌هایی ادامه یابد.

همچنین دبیر علمی همایش از شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا به عنوان پدر علم گیاه درمانی و موجب افتخار و بالندگی جامعه پزشکی ایران در جهان نام برد و گفت: درحال حاضر توجه اقتصادی خاصی به گیاهان دارویی معطوف شده و در کشورهای پیشرفته گیاهان دارویی به سمت صنعتی شدن و تولید کارخانه‌ای سوق یافته است.

دکتر حسین نجف زاده، غنا و تنوع گیاهان دارویی در ایران با توجه به تنوع آب و هوایی را یادآور شد و گفت: اگر این منبع بزرگ طبیعی را مورد توجه و استفاده صحیح قرار ندهیم بیم آن می‌رود که نسبت به آن ناسپاسی روا داشته باشیم.

دبیر علمی همایش افزود: باید گیاهان دارویی به صورت کارخانه ای تولید شود و با توجه به منبع غنی گیاهان دارویی در کشور با برنامه ریزی حساب شده می توانیم تا حد زیادی صادرات داشته باشیم.

وی در ادامه گزارشی از روند انجام کارهای مقدماتی این همایش ارائه داد و گفت: در فراخوان انجام شده 449 نفر برای شرکت در این کنگره علمی دانشجویی ثبت نام کردند و 320 مقاله به دبیرخانه همایش واصل شد که از میان آنها 66 مقاله به صورت سخنرانی و 188 مقاله به صورت پوستری با نظر کمیته علمی و داوران برگزیده شد.

نجف‌زاده با اشاره به اینکه در این همایش از سراسر ایران شرکت‌کنندگان حضور یافته‌ا‌ند، ‌افزود: از میان شرکت‌کنندگان در کنگره، سعید مهرزادی از دانشگاه شهید چمران اهواز با 11 مقاله، محمود بهمنی از دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد با هشت مقاله و عارفه حسنوند از دانشگاه پیام نور لرستان با هشت مقاله، بیشترین تعداد ارائه‌دهندگان مقاله علمی را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز با ارائه گزارشی از وضعیت این حوزه، از ایجاد فارم (مزرعه تحقیقاتی) دامپزشکی خبر داد و گفت: ایجاد این مرکز تحقیقاتی در سال آینده به طور جدی در دستور کار معاونت پژوهشی قرار می‌گیرد.

دکتر حمیدرضا غفوری با اشاره به اینکه در دو سال گذشته چهار مرکز تحقیقاتی شامل پژوهشکده بیوتکنولوژی و علوم زیستی، مرکز تحقیقاتی علوم رفتاری، پژوهشکده آب و انرژی جندی شاپور و پارک علم و فناوری راه‌اندازی شده است، افزود: ایجاد مراکز تحقیقات سیمان، نانوتکنولوژی، فولاد و اکتشاف وبهره‌برداری نفت در دستور کار این معاونت قرار دارد.

کد خبر 1045939

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =