با نظارت جدی سازمان حمایت بر عملکرد متصدیان واحدهای صنفی، با حراجهای غیر قانونی و خلاف واقع برخورد می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، با توجه به قرار گرفتن در  روزهای پایانی سال و آغاز فروشهای فوق العاده و انجام حراجهای فصلی و با توجه به برنامه های محوری سازمان حمایت در زمینه نظارت جدی و سازماندهی شده بر عملکرد متصدیان واحدهای صنفی با هدف پاسخگویی به مطالبات و رسیدگی مردمی در این ارتباط، به تمامی واحدهای صنفی پوشاک و منسوجات، کیف و کفش برگزار کننده حراج اعلام می شود بر اساس ماده 84 قانون نظام صنفی، رعایت شاخصه هایی نظیر دریافت مجوز، مدت زمان، فهرست کالا و قیمت های قبل و بعد حراج الزامی است.

واحدهای متقاضی انجام حراج مکلفند قبل از برگزاری حراج درخواست خود را با ذکر تاریخ پیشنهادی همراه با مدارک لازم برای اخذ مجوز به اتحادیه مربوطه ارائه نموده و تمامی کالاهای موجود در واحد مربوطه را تحت ضوابط آئین نامه مذکور به فروش رسانند.

بر اساس این گزارش، واحدهای صنفی متقاضی حراج موظف به کسب مجوز از اتحادیه مربوطه بوده و ضمن الصاق آن در محل کسب، تابلویی شامل نرخ اولیه، میزان تخفیف ( حداقل 10 یا 15 درصد پائین تر از قیمت متعارف و تعادلی بازار)، مدت حراج ( حداکثر یک ماه) و قیمت کالا پس از کسر تخفیف در مدخل وردی مغازه نصب و در معرض دید خریداران قرار گیرد.

واحدهای صنفی باید بدانند برای جلب مشتری مجاز به استفاده از تبلیغات اغوا کننده و خلاف واقع نیستند و در غیر این صورت علاوه بر تعقیب قانونی از حراج جلوگیری شده و در صورت متضرر شدن مشتری از این ناحیه جبران خسارت به عهده فروشنده است.

گفتنی است: واحدهای صنفی فاقد پروانه کسب و یا مجوز اتحادیه در صورت اقدام به برگزاری حراج، تخلف محسوب و طبق ماده 27 قانون نظام صنفی واحد مربوطه تعطیل می شود.واحدهای برگزار کننده حراج مکلف به صدور فاکتور فروش و یا ارائه فیش صندوق به خریدار هستند.

در پایان مجددا ضمن هشدار به برخورد قانونی با واحدهای صنفی متخلف برگزار کننده حراج، اذعان می دارد شهروندان گرامی در صورت مشاهده تخلفات ذکر شده، می توانند مراتب را با ستادهای خبری مستقر در سراسر کشور و یا تلفن 124 ( سابا) در میان بگذارند.

کد خبر 1046383

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =