مشهد - خبرگزاری مهر: نخستین جشنواره فیلم کوتاه دانش آموزی همتا ویژه خراسان رضوی با ارسال 276 اثر به این جشنواره در حال برگزاری است.

به گزارش خبرنگار مهر در مشهد، دبیر برگزاری این جشنواره عصر شنبه در جمع خبر نگاران در هتل سلام مشهد افزود: به نخستین جشنواره فیلم کوتاه دانش آموزی همتا 276 اثر ارسال شد که از این تعداد 113 اثر در قالب فیلم، 33 اثر در قالب فیلم نامه و 113 اثر در قالب ایده است.

سیدجواد رفائی افزود: از این تعداد آثار ارسالی، بیشترین تعداد اثر مربوط به شهرستانهای مشهد، گناباد، نیشابور، کاشمر، قوچان و تربت جام بوده است و بنابراین سهم مشهد از تعداد آثار 81 درصد و سایر شهرستان های استان 19 درصد بوده است.

وی تصریح کرد: دانش آموزان پسر نیز 70 درصد و دانش آموزان دختر 30 درصد ارسال آثار را بر عهده داشت.

وی خاطرنشان کرد: از وظایف اصلی حوزه هنری، تربیت هنرمندان متعهد و علاقمند به ارزشهای نظام اسلامی است و اصلی ترین مکانی که می تواند باعث پرورش این استعداد شود، آموزش و پرورش است.

رفائی ادامه داد: برگزاری جشنواره فیلم همتا، هدف اصلی این جشنواره نیست بلکه همتا وسیله ای برای کشف استعدادهای هنری است و در این جشنواره دیده شد که جوانان و دانش آموزان هنرمندند به بیان مسائل و دغدغه های خود پرداختند.

وی با بیان اینکه انتخاب موضوعات این جشنواره، آزاد بوده است اظهار داشت: دانش آموزان در انتخاب موضوعات، آزاد بوده اند لذا سعی ما بر این بوده است که تمامی دانش آموزان بتوانند در این جشنواره شرکت کنند و با دوربینهای خانگی، تلفنها همراه و دوربین های حرفه ای، آثار خود را ارسال کنند.

وی ادامه داد: ما به دنبال کار حرفه ای با تجهیزات کامل نیستم بلکه مسئله مهم درگیر کردن دانش آموزان با حداقل تجهیزات به سمت ایده پردازی و بیان دغدغه های این نسل بوده است.

رفائی ادامه داد: در همتا 3 نیز جشنواره پیشگامان علم و ادب ویژه فرهنگیان و بازنشسته های فرهنگی برگزار می شود که در این زمینه تجربیات معلمان، خاطرات و آثار برگزیده این جشنواره در قالب کتابی توسط انتشارات سوره مهمر حوزه هنری خراسان رضوی چاپ خواهد شد.

وی به سایر موضوعات جشنواره همتا اشاره کرد و اظهار داشت: در همتا چهار جشنواره راهیان نور دانش آموز با عنوان بخوانیم، بدانیم و ببنیم برگزار می شود و دانش آموزان می توانند آثار خود را در قالب فیلم، خاطره، عکس و سفرنامه در اردوهای راهیان نور به جشنواره ارسال کنند و همتا 5 نیز با عنوان جشنواره نجوا و در زمینه مناجات خوانی برگزار می شود.

در ادامه این نشست خبری رئیس اداره آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: جشنواره همتا نخستین تجربه هنرمندانه دستگاهها و نهادهای فرهنگی استان برای خلق یک اثر ماندگار و جریان سازی فرهنگی می باشد و اگر به آینده دانش آموزان می نگریم باید بنای اول از آموزش و پرورش بنا کنیم.

حسین هژبری خاطرنشان کرد: فراخوان جشنواره خرداد ماه به مدارس استان ارسال شده و داوری آثار نیز بر عهده حوزه هنری خراسان رضوی می باشد که بخش فنی کار را بر عهده دارد و صداوسیمای استان نیز به عنوان دانشگاه عمومی جامعه در این کار بزرگ، تبلیغات گسترده را بر عهده داشته است و زمینه سازی و بسترسازی را به نحو مطلوب انجام داده است تا افکار دانش آموزی با موضوعات جشنواره که در قالب هنر، معنویت، تربیت و اندیشه می باشد آشنا شوند.

هژبری تاکید کرد: یکی از مشکلات نظام آموزی و پرورش کسل کننده بودن برنامه های آن است، لذا در این جشنواره سعی شده دانش آموزان با موضوعات و دغدغه های خاص نسل خود آشنا شوند.

در ادامه معاونت سیمای خراسان رضوی گفت: هنرمندان همواره به دنبال این هستند که آثار هنری را در معرض دید تماشاگران قرار دهند و این جشنواره منشا خوبی است برای افرادی که در آغاز راه قرار دارند.

حجت الاسلام رستگاران افزود: سنین دانش آموزی، زمان مناسبی برای ابراز وجود و تشخیص طلبی است و یکی از راههای اصلی که می تواند به این غریزه پاسخ دهد، برگزاری جشنواره هایی از این قبیل می باشد.

وی ادامه داد: دشمنان در حال حاضر، با تکیه بر عرصه جنگ نرم قصد تهاجم فرهنگی را دارند و در این زمینه وظیفه آموزش و پرورش و صداوسیما این است که با کلان تصویر، پیام های فرهنگی را به مخاطبان منتقل کند.

رستگاران اظهار داشت: صداوسیمای خراسان رضوی نیز آمادگی خود را برای پخش تعدادی از آثار برگزیده این جشنواره اعلام می کند ضمن اینکه تمایل دارد تا با دانش آموزانی که توانمندی خود را در این جشنواره به خوبی نشان داده اند وارد قرار داد شوند تا در ایام فراغت دانش آموزان به برنامه سازی در صداوسیما تشویق شوند.

کد خبر 1046574

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =