جامعه اسلامی با اندیشه‌های قرآنی گسترش یافت

قم - خبرگزاری مهر: آیت‌الله موسوی اردبیلی گفت: از روزگارانی دور در جامعه اسلامی با ورود اندیشه‌های گوناگون و نحله‌های فکری مختلف، اندیشه و پژوهش مجال بسط و گسترش یافت.

به گزارش خبرنگار مهر در قم، آیت‌الله عبدالکریم موسوی اردبیلی در پیامی به مراسم بیستمین سالگرد درگذشت آیت‌الله میرزا جوادآقا تهرانی تاکید کرده است: تفسیر قرآن کریم با توضیح‌ها، تبیین‌ها و پاسخ‌های رسول‌الله (ص) به پرسش‌های صحابیان و جستجوگران معارف قرآنی آغاز شد و با کوشش‌ها و تلاش‌های عالمان رشد کرد و بالید و پیش رفت، بدان‌گونه که بر پایه اظهارنظر آگاهان از چند میراث مکتوب بشری، در آستانه هیچ کتابی در حد قرآن کریم پژوهش سامان نیافته و کتاب عرضه نشده است. به دیگر سخن قرآن کریم در طول تاریخ بیشتر از هر کتاب دیگری اندیشه محققان، ادیبان، فقیهان و متفکران را به خود معطوف کرده است.

در ادامه پیام آمده است: از روزگارانی دور در جامعه اسلامی با ورود اندیشه‌های گوناگون و نحله‌های فکری مختلف، اندیشه و پژوهش مجال بسط و گسترش یافت. پژوهش‌ها و نگاشته‌ها در حوزه قرآن رویکردهای مختلف یافت و تفاسیر بسیار مهم و شایان توجهی با رویکردهای متفاوت ادبی، فقهی،کلامی، فلسفی، اجتماعی، سیاسی و تربیتی رقم خورد و میراث مکتوب فرهنگ اسلامی را شکوه والایی بخشید.

در میان نگرش‌های گوناگون تفسیری، تکیه بر «ثقل اصغر» در تبیین و تفسیر «ثقل اکبر» از جایگاهی بس بلند برخوردار است، تفسیر «شریف مصباح الهدی» که تقریر و تحریری است از افاضات عالم جلیل، فقیه پاک سرشت حضرت آیت‌الله آقای حاج جواد شیخ جواد تهرانی (ره) با این نمط و نه صرفا با روشی که به تفسیر ماثور معروف شده است، بلکه با توجه به عمق روایات و با اندیشه‌ورزی در محتوای ژرف و درون مایه ارجمند احادیث در فهم آیات نگاشته شده است یک نگاه گذرا به این تفسیر نشانگر آن است که مفسر ارجمند در تبیین آیات الهی افزون بر بهره‌های وافر و دقیق از لغت و فضای صدور آن از روایات و احادیث مرتبط با تفسیر با تامل و دقتی ستودنی بهره برده است.

در انتهای پیام آیت الله موسوی اردبیلی آمده است: اکنون که جمعی از فضلای خطه عالم‌خیز خراسان همت ورزیده‌اند تا از این عالم جلیل‌القدر که در بیش از نیم قرن صلای قرآنی و تفسیر آیات الهی در حوزه مشهد فراز آورده بود، تکریم کنند و با نیک‌اندیشی بخشی از تفسیر ارجمند ایشان را به این مناسبت به چاپ سپرده‌اند فرصت را مغتنم می‌شمارم و ضمن عرض دست مریزاد به این بزرگواران از محضر خداوند سبحان؛ غفران و بهشت برین برای آن بزرگوار خواهانم و امیدوارم جامعه علمی ماعلی‌الخصوص طلاب علوم دینی بیش از پیش به قرآن توجه کنند و از آموزه‌های ژرف و معارف ناپیدای کرانه آن بهره گیرند.

کد خبر 1050062

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =