ترافیک عیدانه به پایتخت آمد

ترافیک، ازدحام و راهبندانهای طولانی معابر که این روزها تا پاسی از شب در خیابانهای تهران ادامه دارد یادآور آمدن عید نوروز و بهاری دیگر است، گویی ترافیک عیدانه به بازار آمده است.

 به گزارش خبرنگار مهر، این روزها شهروندان تهرانی با وجود ترافیک چندین ساعته، شلوغی و ازدحام و انتظار برای رفت وآمد در شهر، بازهم با اشتیاق برای خرید نوروزی در تکاپو هستند.

با به اوج رسیدن ترافیک شهر در روزهای پایانی سال و قفل شدن خیابانها،‌ کم توجهی مردم به مقررات ترافیک و بی نظمی، تراکم را در شهر تشدید کرده و علاوه بر اتلاف وقت مردم، پلیس را نیز با مشکلات متعددی مواجه کرده است.

هر ساله در روزهای پایانی سال، با نزدیک شدن به سال جدید، خیابانهای تهران با ازدحام خودروها و عابران پیاده قفل می شود و دیگر جایی برای حرکت باقی نمی ماند. اما به یکباره پس از حلول سال شهر از ترافیک تخلیه می شود و گویی تهران نفس تازه ای می کشد.

برآوردها نشان می دهد تهران دارای حدود سه میلیون و 800 هزار خودرو است و طول شبکه بزرگراهی و معابر اصلی آن دو هزار و 500 کیلومتر است.

از سوی دیگر، این میزان شبکه معابر تنها ظرفیت 720 هزار خودرو را دارد در حالی که اکنون 4/4 برابر ظرفیت موجود در آن خودرو تردد می کند.

برخوردار نبودن شبکه معابر شهر تهران به ویژه تقاطعها از طراحی صحیح و استاندارد و نبود مدیرت واحد شهری برای بهبود اوضاع ترافیک از مسائلی است که باعث وخیم تر شدن اوضاع ترافیکی در روزهای پایانی سال شده است.

بررسی ها نشان می دهد ترافیک در دو زمان یکی هنگام آغاز سال جدید تحصیلی و دیگری آغاز سال نو به اوج خود می رسد و پلیس به رغم حضور پررنگ و تلاش شبانه روزی قادر به رهایی شهر از ترافیک نیست و این وضعیت تا هنگام حلول سال جدید ادامه می یابد. با حلول سال نو شهر یکباره از خودرو خالی می شود.

در این میان، تولید روز افزون خودروها را که تناسب صحیحی با خروج خودروهای فرسوده در کشور ندارد نباید از نظر دور داشت که امری تاثیرگذار بر ترافیک است که نتیجه آن سوخت و آلودگی هوا است.
 
از طرفی، کمبود اتوبوس و قطار شهری به میزان مناسب را نباید از نظر دور داشت چرا که نتیجه  آن میل استفاده مردم از خودرو شخصی است که آلودگی هوا را در بردارد.

نتیجه بررسیها نشان می دهد به رغم تلاش مدیریت شهری برای استفاده شهروندان از خودروهای عمومی، تنها 60 درصد از شهروندان از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنند.

اتمام کارهای نیمه تمام پایان سال

برخی از کارشناسان شهری اعتقاد دارند افزایش سفرهای شهری در ماه پایانی سال، تنها برای خرید البسه و اقلام نوروزی نیست، بلکه بخشی از آن، تعجیل پایتخت نشینان برای اتمام کارهای نیمه تمام اداری، به ویژه بستن دفتر حساب و کتاب هاست. آنان می گویند: در ماه پایانی سال، دو میلیون سفر بر سفرهای شهری افزوده می شود که این امر، خود علت شلوغی معابر و ترافیک پایان سال است.
 
کم توجهی به فرهنگ

به گفته کارشناسان ترافیک 40 درصد مشکلات ترافیکی تهران ناشی از عدم آشنایی شهروندان با فرهنگ آمد و شد در شهر است و اگر سطح فرهنگ ترافیکی مردم ارتقا یابد بخشی از معضلات آمدو شد در شهر رفع می شود.

عبور از چراغ قرمز، ‌پارک دوبله، انسداد معبر، ‌تخلف از مقررات و تردد در خیابانهای ممنوعه، مصداق هایی از بی نظمی های ترافیکی هستند که باعث شلوغی بیشتر خیابان ها و معابر می شوند.

تردد برخی خودروها در پیاده روها و توقف آنها در محل های عبور عابر پیاده، ‌پهن بودن بساط دستفروش ها در قسمتهایی از خیابانها و پیاده روها و نیز تخلیه نخاله و مصالح ساختمانی در خیابان، از دیگر مصادیق بی توجهی به فرهنگ ترافیکی است. این در حالی است که ارتقا فرهنگ ترافیک می تواند نقش موثری در تسهیل اوضاع ترافیک شهر داشته باشد.

"مهندسی ترافیک"، "اجرای قوانین و مقررات" و "فرهنگ"، سه رکن اصلی در زمینه ترافیک هستند که تا کنون به هر یک از این ارکان توجه درخوری نشده است.

پلیس نیز معتقد است بی توجهی به موضوع فرهنگ در آمد و شدهای شهری باعث ایجاد ترافیک به خصوص در ماه پایانی سال - اسفند ماه - شده است.

ترافیک شبانگاهی نیز در تهران دیدنی است

وضعیت ترافیک روزهای پایانی سال در پایتخت شبها از روزها دیدنی تر است. شاید دیگر برای ترافیک تهران شب و روز معنایی ندارد. به نظر می رسد نقش پلیس شبها  در هاله ای مبهم به صورت مجهول باقی مانده است به طوری که بی نظمی های شبانگاهی برخی رانندگان در پایتخت زمان شب و روز را از یاد ساکنان تهران ربوده است.

اکنون در ماه پایانی سال، ساعت پیک ترافیک در ساعات صبحگاهی و عصرگاهی افزایش یافته است. ترافیک عصر از ساعت 16 آغاز و تا 22 ادامه دارد در حالی که در شبهای دیگر سال، از ساعت 17 آغاز می شد و ساعت 20 شب پایان می یافت.

 کارشناسان پلیس، علت ترافیک شبانه پایتخت را نزدیک شدن به عید نوروز و خرید مردم در ساعات عصرگاهی پس از اتمام کار اداری اعلام می کنند. " به اعتقاد آنان،‌ ساعات عصرگاهی ترافیک سنگین تر است، چرا که مردم در اوقات فراغت خود اقدام به حضور در شهر برای خرید نوروزی می کنند.

رئیس پلیس مرکز فرماندهی ترافیک راهور تهران در این باره می گوید: امسال در مقایسه با دو سال گذشته، شهر شلوغ تر است چرا که مردم  با وجود ترافیک و شلوغی شهر، با میل و رغبت در خیابانها حضور می یابند تا خرید کنند.

سرهنگ سعید اسماعیلی می افزاید: امسال همچون سالهای گذشته پلیس از 15 اسفند با تمام امکانات و تجهیزات ستادی خود، به صورت شبانه روزی در شهر تلاش می کند تا مشکلی در رفت و آمد خودروها به وجود نیاید.

این مسئول از مردم می خواهد در صورت امکان، در این روزهای پر ازدحام و شلوغ با خودرو عمومی تردد کنند و از خودرو شخصی استفاده نکنند.

این مقام پلیس همچنین از مردم درخواست کرده است تا با رعایت نظم ترافیک و حقوق یکدیگر، بر حجم مشکلات روزهای پایانی سال نیفزایند.

به نظر می رسد که با حضور بهتر پلیس در شهر حتی شبها و نیز رعایت حقوق شهروندی از سوی رانندگان در کنار اقدامات مدیریت شهری بتوان ترافیک را کنترل کرد.

کد خبر 1050109

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =