پالایش یک میلیون بشکه نفت در خلیج فارس

یک مقام مسئول نفتی با اشاره به ایجاد یک میلیون بشکه ظرفیت پالایش نفت در بندرعباس، گفت: هم اکنون پالایشگاه بندرعباس تنها واحد پالایش نفت سنگین و فوق سنگین در سطح منطقه خاورمیانه است.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا امین در نشستی خبری با اشاره به گذشت حدود 12 سال از آغاز بهره برداری از پالایشگاه نفت بندرعباس، گفت: هم اکنون این پالایشگاه مدرن ترین و تنها پالایشگاه تصفیه نفت خامهای سنگین و فوق سنگین در سطح منطقه خاورمیانه است.

وی با بیان اینکه از ابتدای سالجاری تاکنون متوسط ظرفیت پالایش نفت خام در این پالایشگاه روزانه بیش از 315 هزار بشکه بوده است، در مورد سبد پالایش فرآورده های نفتی در پالایشگاه بندرعباس، توضیح داد: هم اکنون گازوئیل 30 درصد، بنزین 20 درصد، نفت کوره 34 درصد، نفت سفید 7 درصد، نفتای سنگین 4 درصد، گازمایع 3 درصد و خوراک قیر 2 درصد سهم در این سبد پالایشی دارند.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در حال حاضر پالایشگاه نفت بندرعباس با 19 درصد سهم پس از آبادان بیشترین سهم را در بین پالایشگاههای نفت کشور دارد، اظهار داشت: در شرایط فعلی بخشی از خوراک این پالایشگاه با استفاده از سه فروند کشتی از جزیره خارگ به بندرعباس منتقل می شود.

مدیر عامل شرکت پالایش نفت بندرعباس با اشاره به ساخت و توسعه دو اسکله نفتی فولاد شهر و شهید رجایی برای واردات نفت خام و صادرات فراورده های نفتی، بیان کرد: به طور متوسط روزانه 13 میلیون لیتر نفت کوره پالایشگاهای بندرعباس و اصفهان از طریق این اسکله ها صادر می شود.

وی با اشاره به طرح توسعه پالایشگاه موجود بندرعباس و ساخت دو پالایشگاه جدید ستاره خلیج فارس و هرمز در این منطقه، تبیین کرد: با بهره برداری از این طرحها ظرفیتی برای پالایش روزانه یک میلیون تن نفت خام ایجاد می شود.

پیشرفت 40 درصدی اجرای طرح بنزین سازی

امین در ادامه با اشاره به پیشرفت حدود 40 درصدی ساخت طرح بنزین سازی پالایشگاه بندرعباس، تصریح کرد: قرارداد این پروژه در سال 1385 نهایی شد که باید این طرح در مدت 54 ماه در مدار بهره برداری قرار بگیرد.

به گفته وی با راه اندازی این طرح امکان تصفیه روزانه 3.3 میلیون لیتر نفتی سبک، 4 میلیون لیتر نفتی سنگین و 7.7 میلیون تن گازوئیل و 4.6 میلیون لیتر بنزین فراهم می شود.

مدیرعامل پالایشگاه بندرعباس با اشاره به اینکه هم اکنون قابلیت تولید بنزین با درجه اکتان بالا (حدود 100 سی سی آر) در این واحد پالایشی وجود دارد، تبیین کرد: هم اکنون پالایشگاه بندرعباس بیشترین سهم را در تولید بنزین در بین پالایشگاههای داخلی دارد.

این مقام مسئول همچنین با اشاره به پیشرفت حدود 96 درصدی پروژه ساخت 11 مخزن جدید ذخیره سازی فرآورده های نفتی با مجموع ظرفیت یک میلیون و 275 هزار لیتر، گفت: پیش بینی می شود این پروژه تا نیمه نخست سال آینده در مدار بهره برداری قرار بگیرد.

به گفته وی با اجرای این طرح ظرفیت ذخیره سازی سوخت جت 400 هزار بشکه، نفت کوره 500 هزار بشکه و بنزین 375 هزار بشکه افزایش می یابد.
کد خبر 1050195

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =