لزوم تئوریزه کردن طرح تشکیل خاورمیانه اسلامی

یک تحلیلگر مسائل بین المللی بر لزوم تئوریزه کردن طرح تشکیل خاورمیانه اسلامی توسط صاحبنظران و کارشناسان تاکید کرد.

حسن بهشتی پور در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم تشکیل خاورمیانه اسلامی اظهار داشت:  متاسفانه درحال حاضر کشورهای اسلامی با تشکیل خاورمیانه اسلامی فاصله دارند و آنچه در روی زمین و در عالم واقعیت می بینیم یک شکاف عمیق بین مردم و دول عرب منطقه است.

وی ادامه داد : دول عرب منطقه هم اکنون سیاست هایی از جمله ارتباط با ایالات متحده آمریکا را در پیش گرفته اند که با مخالفت مردم خود مواجه شده اند.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: مردم عرب منطقه اسرائیل را دشمن شماره یک خود می دانند و سیاست های آمریکا را مداخله جویانه ارزیابی می کنند ، در صورتیکه دولت هایشان اینطور فکر نمی کنند و به همین دلیل است که هم اکنون شکافی عمیق بین دولت های عرب و مردم آنان در منطقه بوجود آمده است.

وی گفت : از سویی بحث گروههای اسلامی یا اسلام گرا و حاکمیت اسلامی در منطقه مطرح است و از سویی دیگر نیزبحث مصداق های اسلامی که شامل گرایش ها به اعتقادات و باورهای اسلامی است .

بهشتی پور ادامه داد: در مورد موضوع اول باید گفت که هنوزگروههای سیاسی که معتقدند دین اسلام باید در حکومت داری شرکت داشته باشد و احکام اسلامی هم بدین وسیله اجرا شود نتوانسته اند در کل منطقه به اکثریت برسند، حتی نتوانستند حکومت های لائیک را در منطقه تغییر دهند که از جمله آن می توان به گروه "اخوان المسلمین" در مصر اشاره کرد.

بهشتی پور با اشاره به موضوع دوم عنوان کرد: در بین مردم عرب منطقه پایبندی به اعتقادات اسلامی وجود دارد که از جمله آن می توان به نخوردن شراب، انجام واجباتی همچون نماز، روزه و حج اشاره کرد، اما وقتی صحبت از فرهنگ اسلامی می کنیم منظور این است که آداب و رسوم اسلامی بطور کامل در حکومت اسلامی حاکم باشد و وقتی صحبت از اقتصاد اسلامی می کنیم منظور این است که باید به سمتی برویم که ربا در بانکداری آن جایی نداشته باشد. همچنین پرهیز از تجمل گرایی از جمله مسائل مهم در تشکیل چنین حکومت های اسلامی است که در حال حاضر کشورهای اسلامی با آن فاصله بسیار زیادی دارند.

وی طرح تشکیل خاورمیانه اسلامی را بعنوان مدلی دانست که باید تمام ابعاد آن را درنظر گرفت، با ارائه پیشنهادی خاطرنشان کرد: باید عده ای از کارشناسان و صاحب نظران موضوع طرح تشکیل خاورمیانه اسلامی را در ابعاد مختلف تئوریزه کنند و مشخصه های طرح تشکیل خاورمیانه اسلامی و همچنین راهکارهای عملی رسیدن به آن را مورد ارزیابی قرار دهند.

کد خبر 1051048

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =