دومین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی منتظر بودجه است

مدیر امور تجسمی سازمان فرهنگی هنری شهرداری با بیان اینکه تمام مقدمات برگزاری دومین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی آماده است تاکید کرد تنها مانع برپایی این سمپوزیم کمبود بودجه است.

مجتبی آقایی، مدیر امور تجسمی سازمان فرهنگی هنری شهرداری در مورد برگزاری دومین سمپوزیوم مجسمه‌سازی به خبرنگار مهر گفت: سمپوزیوم در برنامه سازمان تعریف شده ولی به دلیل گستردگی و حجم کار، به بودجه زیادی نیاز دارد. چون بودجه سازمان از سوی شهرداری تامین می‌شود و وقتی درآمدهای شهرداری در یک سال افت کند، قائدتا در سال بعد اولویت بودجه‌ها به برنامه‌های عمرانی و خدمات شهری اختصاص پیدا می‌کند.

او در توضیح بیشتر مشکل بودجه سمپوزیوم ابراز داشت: سمپوزیوم باید در سالی روی دهد که درآمدهای شهرداری زیاد باشد و بتواند از عهده هزنیه‌های برگزاری چنین برنامه‌هایی برآید. حتی فراخوان، انتخاب دبیر و داوران نیز انجام شده و تنها منتظر بودجه هستیم.

آقایی همچنین در مورد رویکردهایی که برای دومین سمپوزیوم مجسمه‌سازی درنظر گرفته شده است، عنوان کرد: آثار سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران باید  به سطح شهر بیایند نه اینکه آن را به زور به شهر بخورانیم. در سمپوزیوم اول این اتفاق افتاد یعنی کارهایی تولید شد که بعدا مجبور شدیم بدون هماهنگی با فضاهای شهری آنها را نصب کنیم.

او افزود: وقتی در سازمان فرهنگی هنری شهرداری مشخص کنیم اثر حجمی باید براساس چه نیازی تولید شود، می‌توانیم از نتایج سمپوزیوم هم آثاری متناسب با محیط شهری خلق کنیم.

آقایی در ادامه به تفاوت سمپوزیومی که سازمان فرهنگی هنری شهرداری و وزارت ارشاد برگزار می‌کنند، اشاره کرد: وزارت ارشاد می‌تواند سمپوزیوم هنری برگزار کند و آثار خلق شده در موزه هنرهای معاصر نگهداری شوند اما ما به عنوان نهادی در زیر مجموعه شهرداری ابتدا باید با این هدف که آثار قرار است در شهر نمایش داده شوند، سمپوزیوم برگزار کنیم.

آقایی در مورد ابعاد این سموپوزیوم اظهار داشت: ما سمپوزیوم خود را بدینگونه تعریف کرده‌ایم که بررسی کنیم در سطح شهر به چه تعداد آثار حجمی نیاز داریم. پس از آن، به هنرمندان سراسر دنیا فراخوان ارسال کنیم و شرایط محیطی هریک از مجسمه‌هایی را که باید نصب شوند، توضیح دهیم. می‌توانیم عکسی از محیط‌هایی که باید مجسمه‌ها در آن نصب شوند، در سایت سمپوزیوم قرار دهیم و هنرمندان با دیدن عکس‌ها بتوانند ارزیابی کنند که چه اثری برای این مکان‌ها مناسب است.

او ادامه داد: وقتی طرح‌های ارسالی را جمع‌آوری کردیم از میان آنها برای هر مکان یک طرح انتخاب می‌کنیم و در یک سمپوزیوم از مجسمه‌سازان می‌خواهیم آثار خود را بسازند. در واقع چنین سمپوزیومی یک کارگاه زنده work shop شهری است که مردم از نزدیک مراحل ساخت و نصب اثر را ببینند.

اولین سمپوزیوم مجسمه‌سازی آذر 85 در پارک چیتگر  برگزار شد. یانگ شوآنک از چین، دومینیک تینو از فرانسه، رابرت مورگان از آمریکا، مهدی حجت و پرویز تناولی این رقابت را داوری کردند.

کد خبر 1051267

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha