صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی در قزوین بیمه می‌شوند

قزوین - خبرگزاری مهر: معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت: قانون بیمه اجتماعی مشمول خدمات درمانی و خدمات بازنشستگی برای قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه‌ دار (کد دار) در استان قزوین اجرا می شود.

حمید رضا قاسمی در گفتگو با خبرنگار مهر در قزوین اظهار داشت: پس از پیگیری‌های مجدانه دست‌اندرکاران صنایع دستی و هنرهای سنتی در کشور قانون بیمه‌های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه‌ دار (کددار) به تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان رسیده و آیین نامه اجرایی آن نیز از سوی دولت برای اجرا در سال 89 ابلاغ شده است.
 
وی افزود: طرح بیمه اجتماعی بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه ‌دار (کددار) با هدف زیرپوشش قراردادن قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی که عموما از اقشار آسیب پذیر کشور هستند، ارائه شده است.

معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین یادآور شد: به موجب این طرح، استادکاران و کارگران ساده درجه 1یک، دو و سه  قالی و فرش بدون کارفرما، شاغل در کارگاه‌های خانگی تک بافی قالی و فرش یا زیرپوشش تعاونی‌های قالی و فرش و مجتمع های کوچک و بزرگ مربوطه و همچنین شاغلان صنایع دستی در گروه‌های مصوب کددار صنایع دستی ایران که به صورت تمام وقت در مشاغل یاد شده فعالیت می کنند، زیرپوشش حمایتی بیمه تأمین اجتماعی قرار می‌گیرند.
 
به گفته قاسمی در این طرح دولت سهم 20 درصد کارفرما را پرداخت می ‌کند و هنرمندان صنایع دستی فقط سهم هفت درصد را و در صورت رضایت با تجمیع سه درصد بیمه بیکاری 10 درصد حداقل حقوق و مزایای مصوب شورای عالی اشتغال را که هر ساله اعلام می‌شود، باید بپردازند. 
 
قاسمی اظهار داشت: این طرح در راستای کمک به پوشش بیمه اجتماعی بخشی از اقشار محروم و آسیب پذیر جامعه اجرا می شود که به دلیل ماهیت شغلی از خدمات بیمه‌ای محروم مانده‌اند و از این جهت همسو با اصل 29 قانون اساسی، سند چشم‌انداز 20 ساله نظام و قانون برنامه چهارم توسعه  از اول اسفندماه به اجرا در آمده است.
 
وی اظهار امیدواری کرد با اجرای این طرح بتوان هنرمندان و صنتعگران شناسه ‌دار (کددار) را زیرپوشش خدمات رقاهی بهتری قرار داد.
 
قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه‌ دار (کد دار) می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن: 3367121-3344100- 0281 امور بازرگانی حوزه معاونت صنایع دستی استان قزوین تماس حاصل کنند.
کد خبر 1052079

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha