آمریکا و روسیه بطور واقعی در صدد کاهش زرادخانه های استراتژیک خود هستند

وزیر خارجه آمریکا از برنامه جدی کشورش و روسیه برای کاهش واقعی در زرادخانه های استراتژیک خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، هیلاری کلینتون در گفتگو با "نیوتایمز" در باره موانع موجود در راه تصویب پیمانی جایگزین پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک (استارت) گفت: من خوش بین هستیم که بتوانیم این توافق را بزودی کامل کنیم. انجام این پیمان بلحاظ فنی بسیار پیچیده است و ما علاقه مشترکی در کاهش واقعی زرادخانه های استراتژیک داریم و این مهمترین نکته است.

وزیر خارجه آمریکا افزود: چالش مهم در این باره این است که آن را بصورتی قابل راستی آزمایی اما با هزینه ای کمتر و پیچیدگی عملیاتی کمتری از توافق استارت قبلی انجام دهیم که با همدیگر در این باره کاری می کنیم.

وی درباره ضرورت امضای پیمان جدید و اینکه اگر این پیمان امضا نشود چه رخ خواهد داد گفت: در حالیکه تهدید یک جنگ هسته ای از بین رفته و خطر حمله اتمی هم وجود ندارد و در حالی که کشورهای بیشتری بدنبال تسلیحات هسته ای هستند آمریکا و روسیه به عنوان قدرتهای هسته ای مسئولیتی ویژه برای رهبری تلاشها به سوی جهان عاری از تسلیحات هسته ای دارند که این اقدام با اتخاذ گامهای ملموسی همچون پیمان جدید استارت عملی خواهد شد و ما می توانیم انباشت های تسلیحاتی خودمان را کاهش داده و دیگران را هم به پیروی از همان شیوه ترغیب کنیم.

وی در ادامه گفت: همانطور که رؤسای جمهوری آمریکا و روسیه در مسکو توافق کردند تسلیحات تهاجمی موضوع پیمان تسلیحات تهاجمی خواهد بود و علاقه بیشتری برای بحث درباره موشک های دفاعی و دیگر سیستم های تهاجمی با شرکای روسیمان داریم.

هیلاری کلینتون در باره برنامه "آغاز مجدد" (RESET) همکاری روسیه و آمریکا که یکسال پیش کلیک خورد و اینکه این روند به کجا انجامیده گفت: "آغاز مجدد" هم اکنون بوجود آمده اما حقیقت این است که آزمون موفقیت آن این است که ما چگونه همکاری هایمان در در حوزه های علائق مشترک مانند، ایران ، پیمان استارت، القادعده و کره شمالی توسعه دهیم.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی در باره ایران بار دیگر گفت که آمریکا متعهد به پیدا کردن راه حلی مسالمت آمیز برای حل موضوع هسته ای ایران و همچنین شیوه ای خلاق برای تهیه سوخت برای راکتور تحقیقاتی ایران است.

این مقام آمریکایی همچنین اظهارات زبگنیو برژینسکی مشاور امنیت ملی دوره کارتر را که گفته بود در صورت حمله اسرئیل به ایران آمریکا هواپیماهای اسرائیل را هدف قرارمی دهد رد کرد و گفت : من احترام زیادی برای برژینسکی قائل هستم اما البته ایشان نظر شخصی خود را به عنوان یک مقام غیر مسئول و شهروند عنوان می کرده و ما در پی قانع کردن ایران به شیوه ای سازنده هستیم.

کد خبر 1053140

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =