آقاخانی: هدیه فرهنگی یک تعارف جعلی است

ایوب اقاخانی هدیه فرهنگی را حرکتی دوست داشتنی می‌داند اما معتقد است خیلی‌ها با این شیوه از زیر بار هزینه کردن شانه خالی می‌کنند.

ایوب آقاخانی کارگردان تئاتر درباره اهدای هدایای نوروزی که بار فرهنگی دارند به خبرنگار مهر گفت: این نوع هدایای تا اندازه ای جعلی است و خیلی‌ها پشت سر این هدایا پنهان می شوند تا از خودشان سلب مسئولیت کنند. اما من معتقدم جامعه ما به چنین حرکتهایی نیاز دارد و در عین حال که می‌توانیم بدون کمترین هزینه‌ای دیگران را خوشحال کنیم شأن دوستان را هم رعایت می‌کنیم.

وی همچنین در مورد انواع هدایای فرهنگی توضیح داد: به اندازه تمام تضارب آرائی که میان اقشار مختلف مردم و روشنفکران دیده می شود ما می‌توانیم هدیه فرهنگی داشته باشیم. من خودم از طرفداران پر و پا قرص چنین بده بستانهایی هستم اما باید به این مسئله توجه کنیم که جا انداختن چنین کارهایی میان عموم مردم نیاز به زمان دارد. بسیاری از مردم امروز از این هدایا به همدیگر می دهند اما ما نمی توانیم بگوییم این فرهنگ در میان مردم ایران جا افتاده چون اگر بخواهیم میزان هدایای فرهنگی را در جامعه اندازه گیری کنیم باید میزان رضایت مردم از گرفتن این هدایا هم را بسنجیم.

آقاخانی با اشاره به فرهنگ استفاده از وسایل نقلیه یادآور شد: هنر در کشور ما مثل زندگی است. مثلا ما همان اندازه که نیاز به آموزش در مورد استفاده از مترو و سایر وسایل حمل و نقل داریم، به همان میزان هم باید مردم را برای انجام کارهای فرهنگی و آماده کنیم و به آنها چنین رفتارهایی را اموزش دهیم. البته باید شرایط و امکانات هم فراهم باشد. من فکر می کنم با آموزش دادن هر کاری امکانپذیر است و به جای تبلیغ کالاهای تجملاتی که معمولا از رسانه های مختلف پخش می شود باید مزایای هدایای فرهنگی را برای مردم بازگو کنیم.

وی در پایان افزود: ما سالها با نظام یافتگیهای مختلف هنری و اخلاقی فاصله داریم و تا زمانی که تلاشی برای رفع این فاصله نکنیم نمی توانیم  به رخدادهای فرهنگی امیدوار باشیم و در نتیجه صحبت از هدیه فرهنگی در چنین شرایطی یک شوخی و سوژه  ژورنالیستی است که تحقق پیدا نمی کند. 

کد خبر 1053387

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha