اجرای طرح هدفمند سازی یارانه ها به همه پرسی گذاشته شود

محمود احمدی نژاد آمار تورمی که برخی افراد و مخالفان اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها اعلام می کنند را غیر علمی و غیر واقعی دانست و گفت: این اظهارنظرها یا ناشی از عدم اطلاع آنها است و یا اینکه نمی خواهند این قانون اجرا شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور جمعه شب در برنامه"سفر به خیر" شبکه سوم سیما با تشریح ابعاد اقتصادی اجرای طرح هدفمند سازی یارانه ها و توجه به نظر و خواست مردم گفت: متاسفانه برخی نمی خواهند این طرح اجرا شود، لذا پیشنهاد می کنم موضوع را به همه پرسی بگذاریم .

رئیس جمهور در این برنامه زنده شبکه سوم سیما افزود: ترساندن مردم از اجرای لایحه هدفمند سازی یارانه ها به عنوان یک برنامه اصلاحی و ضروری، خیانت است.

احمدی نژاد با اشاره به اینکه متاسفانه برخی افراد لایحه هدفمند کردن یارانه ها را یک روش نشدنی و غیرعلمی می دانند خاطرنشان کرد: متاسفانه ما با استدلال نتوانستیم یک روش علمی و شدنی و راهی که برای اصلاح اقتصاد کشور ضرورت دارد را به مخالفان بباورانیم.
 
رئیس جمهور با اشاره به اینکه با نحوه تصویب لایحه هدفمند سازی یارانه ها در مجلس مردم ضرر می کنند تاکید کرد: راه حل این است که از مردم بخواهیم که آیا می خواهند این قانون اجرا شود یا نه و موضوع را به همه پرسی بگذاریم.
 
احمدی نژاد در ادامه سخنانش افزود: پیشنهاد ما اختصاص 40 هزار میلیارد تومان برای هدفمند سازی یارانه ها بود اما نمایندگان مجلس با 20 هزار میلیارد تومان آن موافقت کردند و اصرار دارند آن را اجرا کنیم.
 
وی گفت: ما اجرای هدفمند سازی یارانه ها را به آنها واگذار می کنیم و اختیار تام به انها می دهیم و اگر می توانند اجرا کنند.
 
احمدی نژاد ادامه داد: نباید دولت را به انجام کاری که به ضرر مردم است مکلف کرد. دولت کاری را که به ضرر مردم باشد اجرا نمی کند.
 
رئیس جمهور گفت: من در زمان بررسی لایحه بودجه سال 89 با حضور در مجلس از نمایندگان خواهش کردم پیشنهاد دولت را تصویب کنند اما در مسیر دیگری قرار گرفتند.
 
وی درست مصرف کردن، ارتقاء بهره وری در تولید و کاهش تورم را از نتایج اجرای لایحه هدفمند سازی یارانه ها دانست و افزود: ریشه اصلی تورم اتکاء تولید به کمک ها و یارانه های دولتی و غیر واقعی بودن قیمت ها است که با هدفمند سازی یارانه ها تورم نیز منطقی خواهد شد و کاهش خواهد یافت.
 
احمدی نژاد در ادامه با بیان اینکه در طول مدت زمان اجرای لایحه هدفمند سازی یارانه ها شوکهایی به جامعه وارد خواهد شد گفت: با برداشتن گامهای بلند و اجرای سریعتر قانون برای سرعت بخشیدن به واقعی تر شدن هر چه زودتر قیمتها می توان تعداد شوکهای متوالی اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها بر جامعه را کاهش داد.
 
رئیس جمهور در بخش دیگر سخنانش به برخی شایعه سازیها و اظهارنظرها در خصوص افزایش غیرمنطقی قیمت کالا و خدمات اشاره کرد و با تاکید به اینکه قیمت کالاها و خدمات بر اساس مطالعات انجام شده افزایش منطقی خواهد داشت گفت: با اجرای این قانون مشکلی در اقتصاد کشور بوجود نمی آید و بحرانی هم در کشور ایجاد نمی شود.
 
احمدی نژاد آمار تورمی که برخی افراد و مخالفان اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها اعلام می کنند را غیرعلمی و غیر واقعی دانست و افزود: این اظهار نظرها یا ناشی از عدم اطلاع آنها است و یا اینکه نمی خواهند این قانون اجرا شود.
 
رئیس جمهور شیوه توزیع فعلی یارانه ها را مانع اصلی اصلاح اقتصاد کشور دانست و گفت: اگر بخواهیم اقتصاد کشور اصلاح شود باید هزینه و قیمت تمام شده کالا و خدمات واقعی شود با واقعی شدن هزینه ها تولید و مصرف منطقی خواهد شد.
 
سفر زیبایی نوروز را چندبرابر می کند

احمدی نژاد در بخش دیگر سخنان خود به موضوع حمل و نقل پرداخت و گفت: سهم حمل و نقل در اقتصاد کشور 9/6 دهم درصد است و اگر قانون هدفمند سازی یارانه ها اجرا شود سفرها نیز بیشتر می شود و آن دسته از مردم که بدلیل مشکلات مالی نمی توانند سفر کنند با اجرای این قانون می توانند به سفر بروند زیرا یارانه هایی که در حال حاضر در بخش حمل و نقل هزینه می شود عادلانه توزیع نمی شود.
 
رئیس جمهور افزود:اگر یارانه ها در بخش حمل و نقل عادلانه توزیع شود میزان سفرها بیشتر می شود و سه دهک پایین جامعه که امکان سفر ندارند یا کمتر سفر می کنند با اجرای این قانون وضعیت بهتری خواهند یافت.
 
احمدی نژاد در ادامه به بحث فرهنگ رانندگی در کشور و رفتارهای پرخطر تعداد اندکی از رانندگان در جاده ها پرداخت و گفت:متاسفانه 5 یا 6 درصد از رانندگان رفتار پرخطر دارند که باید با اعمال قوانین بازدارنده با آنان برخورد کرد.
 
رئیس جمهور با تاکید براینکه قوانین فعلی راهنمایی و رانندگی از بازدارندگی مطلوبی برخوردار نیست، افزود: میزان جرایم باید متناسب باشد و بازدارندگی آن مطالعه شود، مجازات کسانی نیز که در رانندگی اصرار بر خطر دارند، باید افزایش یابد.
 
احمدی نژاد 5 درصد از رانندگان را نیازمند کنترل دانست و گفت که این تعداد به راهنمایی توجه نمی کنند لذا پس از چند بار تذکر باید از رانندگی آنها ممانعت به عمل آورد.
 
رئیس جمهور در پاسخ به سوال مجری که آِیا شما از خط ویژه تردد می کنید، گفت: خط ویژه تعریف شده و برای عبور خودروهای امدادی و آمبولانس است، دلیلی ندارد که از خط ویژه استفاده کنیم.
 
وی همچنین ز هلال احمر، راه و ترابری، آتش نشانی، بیمارستانها و دیگر مراکز که در ایام نوروز در حال خدمت رسانی به مردم هستند تشکر و قدردانی کرد.
 
رئیس جمهوری سفر را از سنتهای خوب نوروز توصیف کرد و گفت: سفرهای نوروزی زیبایی نوروز را چند برابر می کنند.
 
محمود احمدی نژاد با تبریک فرارسیدن سال نو گفت: بدون سفر، ارتباطات اجتماعی، برقرار و استعدادهای انسانها شکوفا نخواهد شد.
 
احمدی نژاد خاطرنشان کرد: یک ملت بدون توسعه ارتباطات که در متن آن سفر و جا به جایی نهفته است، نمی تواند ظرفیتهای خود را شکوفا کند.
 
وی گفت: انسان برای تفریح، تجربه آموزی، دید و بازدید و اعتلای روحی، نیازمند سفر است.
 
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود ابراز امیدواری کردکه به زمانی برسیم که همه ملت ایران و جهان بتوانند به راحتی و به دفعات در طول سال سفر کنند و با فرهنگها، طبیعت و تجربه ها اشنا شوند.
 
وی با تاکید به اینکه خداوند در سفر نعمت ها و رمز و رموزی قرار داده است گفت: ملت ایران قدر این نعمت را می داند.
 
رئیس جمهور ایران را کشوری سفر خیز توصیف کرد و گفت: زیباییهای فرهنگی و مراکز زیارتی و تفریحی ایران آنقدر زیاد است که نمی توان همه آن را حتی یکبار هم دید.
 
احمدی نژاد با اشاره به افزایش تعداد سفر به ویژه در سالهای اخیر گفت: هنوز جمعی از مردم عزیز ما انطور که می خواهند نمی توانند سفر تفریحی، کاری و زیارتی داشته باشد که امیدواریم که این مشکل برطرف شود.
 
وی با اشاره به اینکه عامل انسانی مهمترین عامل در حوادث جاده ای است ضمن تاکید بر رعایت قوانین از سوی مردم ابراز امیدواری کرد که نوروز امسال برای ملت ایران بی حادثه بوده و رانندگان در سفرهایشان به سلامت به مقصد برسند.
 
احمدی نژاد به مردم توصیه کرد با آرامش و حوصله رانندگی کنند و از طبعیت زیبا لذت ببرند.
 
در پایان این گفتگوی صمیمانه، رئیس جمهور از همسر مرحوم سید محمد علی حسینی از ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی که در اول فروردین سال 88 در حین ماموریت بر اثر اصابت یک خودرو با وی به رحمت ایزدی پیوست، تقدیر به عمل آورد.
 
سردار اسکندر مومنی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی نیز با اهدای لوح تقدیر به رئیس جمهور از همکاری دولت و وزارتخانها در ایام نورز قدردانی کرد و گفت: تا کنون این حد همکاری در ایام نورز میان دستگاههای کشور وجود نداشته است.
کد خبر 1053985

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha