متکی بر همکاری ایران و الجزایر در صنعت و فناوری تاکید کرد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار نخست وزیر الجزایر با استناد به توانمندی ایران درحوزه های صنعت، کشاورزی و خدمات فنی و علمی بر ضرورت مبادله داشته ها و انتقال فناوری میان کشورهای دوست تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به الجزیره ، منوچهر متکی وزیرامور خارجه جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه شب در ادامه دیدارهای خود با مقامات الجزایری با احمد او یحیی نخست وزیر الجزایر دیدار و گفتگو کرد.

متکی در این دیدار ضمن ابلاغ سلام محمد رضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور به احمد او یحیی گفت : مناسبات خوبی بین دو کشور وجود دارد و دور جدید همکاریها مسیر مطلوبی را طی می کند.

وی با اشاره به طرح توسعه ای الجزایر افزود: شرکت ها و بخش خصوصی ایران آمادگی دارند در این فعالیتها مشارکت داشته باشند .

متکی با اشاره به ظرفیت های متقابل همکاری های ایران و الجزایر که درمذاکرات و رفت و آمدهای هیئت های دو کشور در سالهای اخیر شناسایی و ترسیم شده است، اظهار داشت: ایران و الجزایر ظرفیت های بالایی در تجارت ، سرمایه گذاری ، پیمانکاری و حضور مشترک درطرحهایی از جمله درحوزه نفت و گاز دارند.
 
وی به تولید و ساخت خودرو و تراکتورهای ایرانی در برخی کشورها اشاره کرد و افزود: این ظرفیت ها می تواند در خدمت منافع دو ملت و دو کشور باشد.
 
متکی همچنین از سوی معاون اول رئیس جمهور اسلامی ایران از او یحیی برای سفر به تهران به منظور برگزاری اولین اجلاس کمیسیون عالی مشترک دو کشور دعوت کرد.
 
احمد او یحیی نخست وزیر الجزایر نیز در این دیدار گفت: نگاه ما به روابط با جمهوری اسلامی ایران راهبردی است، زیرا دو کشور در نگرش به مسایل منطقه ای و بین المللی هدف واحدی را پیگیری می کنند .
 
نخست وزیر الجزایر روابط دو کشور را دارای ریشه های قوی دانست و گفت : روسای جمهور دو کشور چارچوب گسترش مناسبات دو طرف را به خوبی تعیین و ترسیم کرده اند.
 
او یحیی از اینکه دو کشور در سالهای اخیر شاهد گامهای مهمی در تقویت همکاریها در زمینه اموری همچون نفت و حضور فعال شرکت های ایرانی در الجزایر بوده اند، ابراز خشنودی کرد و گفت: جلسات کمیته پیگیری کمیسیون عالی مشترک نتایج خوبی داشته و بخش مهمی از برنامه ها وتوافقات دو کشور برای سال 2010 اجرایی شده است.
 
نخست وزیر الجزایر با تشریح آخرین وضعیت برنامه اقتصادی و توسعه ای الجزایر به علاقه کشورش برای گسترش و تقویت بیش از پیش همکاریهای اقتصادی بین دو کشور مستقل ایران و الجزایر به صورت راهبردی تاکید کرد.
 
یحیی ابراز امیدواری کرد ، کمیته پیگیری دو کشور هر چه سریعتر زمینه برگزاری نخستین اجلاس کمیسیون عالی مشترک را آماده سازد و خواسته های روسای جمهوری دو کشور و اهداف تعیین شده از سوی آنها را برای گسترش مناسبات محقق کند.
 
نخست وزیر الجزایر تصریح کرد : ملت ایران و الجزایر دو ملت اصیل هستند که با استفاده از پیشینه و تجربه انقلابی و روح استقلال خواهی به افق آینده می نگرند.
 
وی دو کشور را با چالشهای مشترکی در جهان مواجه دانست و استفاده از تجربیات غنی جمهوری اسلامی ایران را در این زمینه ارزشمند توصیف کرد.
 
دو طرف در این دیدار همچنین پیرامون آخرین تحولات منطقه ای و جهانی از جمله بحران های جاری فلسطین ، افغانستان ، عراق و ناکامی سیاستهای قدرتهای بزرگ در این عرصه ها، رایزنی و تبادل نظر کردند.
کد خبر 1056123

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =