شهرک صنعتی آزاد مرزی بین ایران و ترکیه احداث می شود

ارومیه - خبرگزاری مهر: با امضای تفاهمنامه بین هیئتهای جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در آذربایجان غربی شهرک صنعتی آزاد مشترک و مرزی بین دو کشور احداث خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر در ارومیه، تفاهمنامه ایجاد شهرک صنعتی آزاد مرزی ظهر دوشنبه در نشست مشترک نمایندگان صنعتی و بازرگانی ایران و ترکیه در اتاق بازرگانی آذربایجان غربی در ارومیه امضا شد.

تفاهمنامه به امضا رسیده میان نمایندگان دو کشور در پنج بند و شامل بررسی مکانهای مورد بازدید در راستای ساخت شهرک و انتخاب نقطه مشخص برای انجام مطالعات اولیه برای ساخت شهرک و ارجاع نتایج به مقامات تا پایان اردیبهشت، برگزاری نشست مشترک با حضور مقامات دو کشور پس از تعیین محل مورد نظر، بر آوردن نیاز های سرمایه گذاران و کار آفرینان دو کشور و تهیه برنامه عملیاتی برای تدارک زیرساخت ها و مطالعات و طراحی و ساخت این شهرکها با توجه به مقررات از مهمترین بندهای این تفاهمنامه بود.

مدیر امور استانها و مجلس سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران در این نشست گفت: به منظور توسعه همکاریها و ایجاد این شهرکها هشت منطقه در کشور ترکیه و پنج منطقه نیز در ایران مورد بازدید قرار گرفته است.

ایرج موفق افزود: یک نقطه مناسب از این مناطق مرزی پس از مطالعات و بررسی های کارشناسی انتخاب و معرفی می شود.

مشاور عالی وزیر صنایع و تجارت و رییس مناطق و شهرکهای صنعتی کشور ترکیه نیز در این نشست گفت: ایجاد این شهرک مشترک صنعتی موجب افزایش رفاه مردم منطقه، افزایش اشتغال و سرمایه گذاری مشترک در کنار افزایش مبادلات تجاری دو کشور می شود.

رمضان یلدرم خاطرنشان کرد: علاوه بر ثمرات کوتاه مدت این طرح، توسعه همکاری های دو کشور در دراز مدت نیز از دیگر دستاورد های ایجاد شهرک صنعتی مشترک مرزی بین دو کشور می تواند باشد.

آذربایجان غربی با کشورهای ترکیه، عراق و جمهوری خودمختار نخجوان بیش از مرز 900 کیلومتر مرز مشترک دارد.

کد خبر 1062401

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =