حمایت فرهیختگان مصر از البرادعی/ آغاز روند تحولات دموکراتیک علیه مبارک

خبرگزاری مهر - گروه بین الملل: در حالی 140 شخصیت فرهیخته فرهنگی و هنری مصر در حمایت از البرادعی نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری 2011 بیانیه ای صادر کردند که مبارک نیز در نخستین سخنرانی خود پس از عمل جراحی اخیر، در موضعی منفعلانه از برگزاری انتخابات شفاف و سالم در این کشور خبر داد.

در بیانیه منتشر شده از سوی این نویسندگان، هنرمندان، اصحاب رسانه و شخصیت های دانشگاهی مصری که در حمایت از "محمد البرادعی" مدیرکل اسبق آژانس انرژی اتمی و نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری مصر نوشته شده به شدت علیه رژیم مبارک موضع گرفته شده است.

در این بیانیه آمده است: ما "حسنی مبارک" را مسئول اصلی تنزل جایگاه مصر در تمامی مسائل و بحرانی شدن وضعیت این کشور با وجود بهره گیری از منابع و ثروت هایی می دانیم که باید مصر را در رتبه بهرتین کشورهای جهان قرار دهد.

فرهیختگان مصری در این بیانیه با حمایت از طرح البرادعی در زمینه تغییر قانون اساسی، تاکید کرده اند: البرادعی شخصیتی را می دانیم که فرصتی تاریخی برای تجمیع توان جریان های سیاسی مصر فراهم کرده است، البرادعی با وجود اختلافات موجود در بین گروه های سیاسی توانسته تمامی آنها و البته ملت مصر را در راستای یک هدف یکپارچه کند.

فرهیختگان مصری این مسئله را فرصتی تاریخی برای مصر در راستای بازگرداندن ذات از دست رفته خود ارزیابی کرده اند و آورده اند: تلاش در راه دستیابی به این اهداف باید از طریق تمام راهکارهای مسالمت آمیز و حقوق مشروعی که در تمام کشورها به آن احترام گذاشته می شود، پیگیری شود.

این شخصیت های مصری در ادامه با انتقاد از فساد و بحرانی شدن وضعیت مصر در تمامی بخش ها خواستار انجام اصلاحاتی گسترده در زمینه سیاسی ، اقتصادی و برنامه ریزی شده اند که این کشور را از وضعیت کنونی خارج کند.

سخنرانی البرادعی در دانشگاه هاروارد آمریکا

"محمد ابوالغار" مسئول روابط خارجی "مجمع ملی برای تغییر و اصلاح " (جریان ایجاد شده توسط البرادعی ) اظهار داشت: البرادعی (رئیس مجمع) روز دوشنبه این هفته با سفر به آمریکا درباره انرژی هسته ای و نقش آژانس در این مسئله سخنرانی خواهد کرد.

وی افزود: البرادعی همچنین در نظر دارد با برخی از مصری های مقیم آمریکا که در حمایت از وی گروهی با نام "مصری های مقیم آمریکا برای تغییر" تشکیل داده اند دیدار کند.

گفته می شود البرادعی در این دیدار درباره آینده تحولات دموکراتیک در مصر نیز سخنرانی خواهد داشت.

تاکید مبارک بر برگزاری انتخابات سالم و شفاف!

این تحولات در حالی اتفاق می افتد که رئیس جمهور مصر روز گذشته در نخستین سخنرانی خود پس از عمل جراحی اخیر خود، بر برگزاری انتخابات شفاف و سالم در این کشور تاکید ورزید.

مبارک در حالی بر این مسئله تاکید می کند که مشکل فعلی جریان های سیاسی و البته مخالف مصری در شرایط کنونی، هرگز مسئله شفافیت و برگزاری سالم انتخابات نیست.

جریان های مخالف مبارک و در راس آنها البرادعی که در ماه های اخیر به وضوح مواضع خود را اعلام کرده اند، خواهان تغییر قانون اساسی مصر هستند که موانع دست و پاگیری برای انجام تحولات دموکراتیک در این کشور تعبیه کرده است.

بر این اساس، اصلی ترین تقاضای آنها تغییر مفاد ماده 76 قانون اساسی مصر است که در آن شرایط بسیار سخت گیرانه ای برای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مطرح شده است.

شرایطی که حضور راه بر حضور شخصیت هایی همچون البرادعی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2011 در مصر بسته است. راهی که بسته شده تا مبارک بتواند طرح خود را در زمینه موروثی کردن ریاست جمهوری و جایگزینی "جمال" فرزندش به جای خود را فراهم کند.

به نظر می رسد جمع شدن مخالفان رژیم مبارک در یک جبهه و پر شدن کاسه صبر مردم مصر از فضای سرکوب و خفقان در این کشوربه تدریج  راه را برای تغییرات دموکراتیک (در قانون اساسی و دیگر مسائل) باز کند، تغییراتی که چه بسا نوک پیکان آن علیه تداوم حکومت مبارک در این کشور 80 میلیونی باشد.

کد خبر 1070328

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha