اعلام قیمتها در آستانه اجرای هدفمندی یارانه‌ها

سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی دولت با بیان اینکه قیمتها در آستانه اجرای هدفمند سازی یارانه‌ها اعلام خواهد شد، گفت: تمام پرداختهای دولت برای اجرای هدفمندی یارانه ها به صورت نقدی و با سه روش یارانه سود تسهیلات، کمکهای بلاعوض و وجوه اداره شده خواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا فرزین امروز در نشست خبری خود به سئوالات خبرنگاران پاسخ گفت و در پاسخ به سئوالی مبنی ارائه جزئیات توافق دولت و مجلس برای اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها گفت: در نامه ای که رئیس جمهوری به رئیس مجلس نوشت، ابهامات و مشکلات اجرایی طرح مطرح شد و رئیس مجلس نیز این موارد را با اعضای کمیسیون ویژه مجلس برای بررسی بیشتر مطرح کرد.

سخنگوی کارگروه طرح تحول اقتصادی دولت در ادامه با بیان اینکه دولت و مجلس نیز طی دو جلسه تمام جزئیات و مشکلات را مطرح کردند، افزود: در این جلسات تمام اعداد و ارقام طرح اعلام شد. کمیسیون ویژه نیز در نامه ای پاسخ رئیس مجلس را داد که رئیس مجلس نیز در نامه ای به رئیس جمهوری 3 موضوع اصلی را مطرح کرد.

وی در بیان 3 موضوع اصلی نامه دکتر علی لاریجانی به دکتر محمود احمدی نژاد گفت: در این نامه عنوان شد که مبلغ 20 هزار میلیارد تومان خالص منابع حاصل از اجرای طرح، بدون احتساب مالیات و عوارض عینا به حساب هدفمندی یارانه ها واریز شود، این رقم مانند سایر ردیفهای بودجه ای طی سال قابل تامین است و به صورت متوسط ماهانه نیست و زمان مشخصی نیز برای آن در نظر گرفته نشده است.

فرزین ادامه داد: در ماده 7 قانون نیز به دولت اجازه داده شده است که از افراد خاص شناسایی شده، حمایت بیشتری صورت گیرد و مجلس نیز در طول اجرای طرح از هیچ کمکی برای دولت دریغ نمی کند.

قیمت حاملهای انرژی

وی هیچ قیمتی برای حاملهای انرژی اعلام نکرد و افزود: هیچ زمانی نمی توانیم قیمتها را به صورت عمومی اعلام کنیم زیرا به لحاظ روانی کار صحیحی نیست. سناریوهای تهیه شده در این زمینه نیز طی هفته جاری در جلسه با مجلس مطرح خواهد شد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه هزینه تحمیلی به هر خانوار ایرانی با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها بر اساس برآوردهای دولت به چه میزان است؟ رقمی اعلام نکرد و گفت: هزینه های تحمیلی به مردم تابعی است از سناریوهای قیمتی، وقتی قیمت حاملهای انرژی قطعی شود، میزان مصرف سرانه حاملهای انرژی نیز مشخص خواهد شد.

وی ادامه داد: بخشی از این هزینه ناشی از اصلاح قیمت حاملهای انرژی و بخشی نیز ناشی از تغییر در قیمت کالاهای وابسته به انرژی است، البته در برخی از موارد ممکن است با کاهش قیمت نیز مواجه شویم. تمام تلاش ما این است که میزان بازپرداخت به گونه ای باشد که ارقام اصلاح شده را جبران نماید. میزان افزایش هزینه نیز بر اساس قیمت حاملهای انرژی از 6 روز پیش دستور العمل آن را مجلس به دولت ارائه کرده است، استخراج خواهد شد.

اعلام قیمتها در آستانه اجرای هدفمندی یارانه ها 

فرزین در مورد میزان تورم ناشی از اجرای طرح نیز عنوان کرد: این کار نیاز به مدیریت پولی دارد و از روشهای مختلفی برای جلوگیری از افزایش قیمت تمام شده استفاده خواهیم کرد، بسته های تدوین شده نیز در این راستا است، اما برای کنترل قیمت تمام شده دستوری وجود ندارد و با استفاده از تسهیلات و انعطاف پذیری در واحدهای تولیدی، اصلاح قیمت انرژی انجام خواهد شد. بخش یاز تورم نیز صرفا در چارچوب آزادسازی قیمت خواهد بود.

وی در پاسخ به این سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه اجرای طرح از چه زمانی خواهد بود؟ گفت: به دولت اجازه داده شده که در ماههای باقی مانده از سال طرح را اجرایی کند. خبرنگار مجددا سئوال کرد که با این شرایط ممکن است دولت بخواهد طرح را در سه ماهه پایانی با رقم مصوب مجلس به اجرا برساند؟ که فرزین پاسخ داد: در اجرای این طرح باید آمادگی دولت را در نظر گرفت.

وی ادامه داد: ضمن اینکه برخی از افراد هنوز ثبت نام نکرده اند، همچنین افتتاح حسابها و توزیع بنزین و گازوئیل با کارت نیز موارد دیگری است که باید اجرایی شود، از لحاظ تقویمی نیز باید زمان برای اجرا مناسب باشد.

سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی دولت خاطرنشان کرد: تمام پرداختهای دولت بر اساس ماده 8 قانون، نقدی و با سه روش یارانه سود تسهیلات، کمکهای بلاعوض و وجوه اداره شده خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه حمایت از تولید منحصر به منابع بازتوزیع ماده 8 نخواهد بود، عنوان کرد: برای تغییر نرخ استهلاک و کاهش مصرف انرژی و تغییر فناوری، آئین نامه تهیه شده است که بر اساس آن به واحدهای تولیدی اجازه داده شده به مدت 5 سال و با نرخ کمتر دستگاههای خود را مستهلک کنند که برآوردها نشان می دهد این امر به بهبود فناوری و کاهش مصرف کمک می کند.

فرزین از بازتعریف جداول تعرفه ها برای سال جاری خبرداد و بیان کرد: وزارت صنایع بر اساس بسته حمایتی صنعت در حال امضای قراردادهایی با واحدها و تشکلهای صنعتی در زمینه هدفمندسازی یارانه ها است و وزارت جهاد کشاورزی نیز بر اساس بسته کشاورزی انعقاد تفاهم نامه با بخشهای مختلف کشاورزی را در سال جاری اجرایی خواهد کرد. قانون اگر اجرا شود برای هیچ صنعتی تاخیر نخواهد داشت.

وی از آمادگی کامل وزارت رفاه و سیستم بانکی برای آغاز افتتاح حساب یارانه نقدی و اطلاع رسانی خبرداد و گفت: قانون به دولت اجازه داده که از تنخواه برای اجرای طرح استفاده کند، بنابراین در آستانه اجرای طرح مبالغ پیش بینی شده به حساب افراد واریز می شود.

سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی دولت از نهایی کردن کارت سوخت برای بنزین و گازوئیل طی دو ماه آینده خبرداد و در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا دولت آمادگی لازم را برای مقابله با تبعات اجتماعی احتمالی ناشی از اجرای طرح را دارد یا خیر؟ گفت: برآوردها نشان می دهد که این موضوع شکل نخواهد گرفت.

وی مسئول کمیته اجتماعی طرح هدفمندسازی یارانه ها را وزیر کشور نام برد و خاطرنشان کرد: قیمتها در آستانه اجرای هدفمند سازی یارانه ها اعلام خواهد شد.

کد خبر 1070462

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha