مسئولان به شرایط نامساعد معادن سنگهای قیمتی خراسان رضوی بی توجه هستند

مشهد - خبرگزاری مهر: عضو هیئت علمی گروه زمین شناسی دانشگاه آزاد مشهد گفت: معادن سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی خراسان رضوی در شرایط نامساعدی به سر می برند و مسئولان کمتر به این معادن توجه می کنند.

به گزارش خبرنگار مهر در مشهد، حبیب مولایی ظهر یکشنبه در نشست خبری دومین همایش ملی جایگاه سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی افزود: کشور ایران با گستردگی و تنوع زمین شناسی یکی از کشورهای غنی در حوزه سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی است ولی هنوز در این زمینه شاهد بی توجهی و عدم حمایت مسئولان هستیم.

عضو هیئت علمی گروه زمین شناسی دانشگاه آزاد مشهد گفت: می توان با حمایت سیستماتیک و توجه ویژه و نظارت بر اکتشاف، فرآوری، عرضه و فروش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی تحولی را در این بخش ایجاد کرد.

مولایی کار با این گونه سنگ ها را پر زحمت، هزینه بر و فاقد نتیجه قطعی دانست و گفت: با توجه به موارد ذکر شده، بخش دولتی و خصوصی وارد این حوزه نمی شوند و متخصصین این امر نیز فاقد سرمایه برای ورود به این بخش می باشند ولی اگر در این زمینه سرمایه گذاری شود می توان به نتایج خوبی دست یافت.

وی تصریح کرد: در سراسر دنیا اتحادیه های متخصصی وجود دارد که بر همه مراحل کار در معادن سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی نظارت دارند، در ایران نیز اگر این کار صورت بگیرد، شاهد پیشرفت این صنعت و افزایش کیفیت، محصولات خواهیم بود و می توانیم به بازارهای بادوامی در داخل و خارج از کشور دست یابیم.

عضو هیئت علمی گروه زمین شناسی دانشگاه آزاد مشهد گفت: سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی را نمی توان به عنوان یک قطب اقتصاد کشور در نظر گرفت ولی بی تاثیر بر اقتصاد کشور نیست و با ایجاد نظارتهای بیشتر و استفاده از حداکثر پتانسیل های موجود می توان این تاثیرگذاری را افزایش داد.

وی توسعه این صنعت را مستلزم سرمایه گذاری، تهیه نقشه های زمین شناسی، استفاده از حداکثر پتانسیل موجود، بررسی بازار و خریدار و توجه متولیان این امر دانست و گفت: اگر بخواهیم کار علمی انجام بدهیم و خواستار نتیجه مثبت باشیم باید به موارد ذکر شده توجه ویژه کنیم.

دومین همایش ملی جایگاه سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی کشور از 9 تا 10 اردیبهشت ماه در تالار همایش های نمایشگاه های بین المللی مشهد برگزار می شود.

کد خبر 1070523

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha