تشکیل کمیته‌ مشترک پیگیری مسائل بین دیوان محاسبات و هیئت دولت

رئیس کل دیوان محاسبات کشور از تشکیل کمیته‌ مشترک با اعضا هیئت دولت در خصوص پیگیری مسائل مختلف و رسیدن به توافق عملی در جلسات مذکور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، عبد الرضا رحمانی فضلی در نشست مشترک با مستشاران، حسابرسان کل و هیئت های حسابرسی، ضمن بیان عملکرد یکسال گذشته دیوان بر پیشگیری از وقوع انحراف مالی به عنوان سیاست کلی این دستگاه نظارتی تأکید کرد.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور گفت: دیوان محاسبات علاوه بر آماده سازی و ارائه زود هنگام گزارش تفریغ بودجه نسبت به سنوات گذشته به مجلس شورای اسلامی؛ در محتوا، ساختار و ماهیت شکلی این گزارش نیز تغییرات زیادی انجام داده است.

وی افزود: دیوان محاسبات کشور با تشکیل کمیته‌های مشترک با اعضا هیئت دولت در خصوص پیگیری مسائل مختلف فعلی و آتی به توافقات عملی رسیده است.

رحمانی فضلی در ادامه ضمن اعلام تشکیل کارگروه‌های مختلف در مورد پیگیری مسائل دستگاه‌های دولتی، به برگزاری جلسات متعدد با کمیسیون‌های مختلف مجلس اشاره کرده و اظهار داشت: در مورد گزارش کارکرد دیوان محاسبات کشور به کمیسیون برنامه و بودجه و کسب نظرات نمایندگان مجلس در مورد نحوه پیگیری مسائل مورد نظر مجلس نیز مطالبی را بیان کرد.

رحمانی فضلی از انجام حسابرسی ضمنی برای اولین بار در تاریخ دیوان محاسبات کشور خبر داده و تصریح کرد: در همین رابطه حسابرسی عملکرد نیز برای اولین بار به صورت ساختاری و نهادینه شده در دیوان اجرا می‌شود، با توجه به مراودات بین‌المللی که در دستور کار دیوان محاسبات قرار گرفته است، از تجربیات و دستاوردهای علمی سایر کشورها و نهادهای بین‌المللی و منطقه‌ای در این راستا بهره خواهیم گرفت.

وی خاطرنشان کرد: دیوان محاسبات در تمامی واگذاری‌های انجام شده منطبق با اصل 44 قانون اساسی نظارت کافی داشته و در برخی موارد تذکرات لازم را نیز داده است.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور اضافه کرد: در سال جاری دیوان محاسبات کشور موضوع معوقات بانکی را هر سه ماه یکبار به صورت جدی پیگیری می‌کند و گزارشی دقیق از روند پیگیری‌ها را به مسئولان نظام ارائه می‌کند.

وی با تأکید بر معرفی زمینه‌های نوین در امر آموزش و پژوهش به منظور گسترش عرصه های جدید علمی، نوآوری و خلاقیت از برگزاری دوره های آموزشی- تخصصی و آزمون‌های علمی برای کارشناسان، حسابرسان و متولیان امورمالی در سال جاری خبر داد.

رحمانی فضلی همچنین توجه مضاعف به حسابرسی و کنترل‌های داخلی در دستگاه‌های اجرایی به منظور صیانت هرچه بیشتر و دقیق تر از بیت‌المال را از دیگر رسالت‌های دیوان محاسبات در سال جاری اعلام کرد.
کد خبر 1070553

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha