27 سمندر لرستانی در شیراز کشف شد

شیراز - خبرگزاری مهر: 27 سمندر لرستانی با نام علمی "neuregos kaisri" در شیراز توسط ماموران اجرایی گارد حفاظت محیط زیست شهر شیراز کشف شد.

به گزارش خبرنگار مهر در شیراز، این 27 سمند لرستانی در حالی از متخلف کشف شد که یکی از دوستداران محیط زیست در تماس با اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس از فروش اینگونه ارزشمند در نمایشگاه بین المللی گلستان شیراز خبر داد که ماموران گارد محیط زیست به محض اطلاع از موضوع به محل مراجعه و این نمونه ارزشمند را ضبط کردند و به زودی نیز توسط کارشناسان محیط زیست به زادگاهش در لرستان بازگردانده می شود.

این گونه دارای اهمیت جهانی بوده و گونه ای است که در لیست سرخ IUCN (اتحادیه جهانی حفاظت از گونه های در معرض انقراض) ثبت شده و از گونه های اندمیک ایران به شمار می آد و پراکنش آن محدود به کشور ایران است.

این گونه با طول 14 سانتیمتر در استان لرستان زیست می کند و بر روی پوست این سمندر خال ها یا نوارهای زرد و نارنجی دیده می شود.

سمند لرستانی از گونه های منحصر به فرد جهان بوده که در کشور ایران به صورت طبیعی زندگی کرده و البته تعداد آن در جهان محدود است و در حال حاضر این گونه در کشورهای اروپایی به صورت مصنوعی تکثیر می شود که ارزش وجود مصنوعی این حیوان بسیار کمتر از طبیعی آن بوده و این درحالیست که در کشور ایران اکثر مردم از ارزش اینگونه اطلاعی ندارند و نسل این سمندر در حال نابودی بوده و رنگ زیبای جانور بلای جانش شده است.

تحقیقات از فردی که سمندرهای لرستانی از وی ضبط شده حاکی از آن است که سمندرهای مذکور از لرستان به تهران و از تهران به شیراز منتقل شده اند و بررسیها برای شناسایی عامل توزیع کننده آن همچنان ادامه دارد.

کد خبر 1070711

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha