نتایج یک نظرسنجی درباره میزان سانسور در مطبوعات و جهت دار بودن تلویزیون

معاون پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری نتایج یک نظرسنجی در میان دانشگاهیان را درباره نظر دانشگاهیان درباره خودسانسوری مطبوعات، جهت دار بودن تلویزیون و میزان علاقه دانشجویان به سیاست و ... را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام حبیب محمدنژاد با اشاره به اینکه که طرح پژوهشی رصد فرهنگی دانشگاههای کشور در سال تحصیلی 88-87 از سوی اعضای هیئت ‌علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تهران انجام شده است، گفت: این پژوهش به آینده ‌نگری فرهنگی، شناسایی به‌ موقع جریان‌ها، مسائل فرهنگی جامعه دانشگاهی و ارائه راهبردهای مواجهه صحیح و هدفمند با آنها می‌پردازد.

معاون پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها افزود: مخاطبان این پژوهش دانشگاهیان شامل اساتید، دانشجویان و کارمندان بودند و از روشهای مطالعاتی مرکب کمی و کیفی شامل پیمایشی، مصاحبه کیفی و تحلیل متحوا (بررسی مجلات و وبلاگ‌های دانشگاهی) استفاده شده تا سطح باورپذیری تحقیق افزایش یابد.

67 درصد وبلاگ‌های دانشجویی را مردان می‌نویسند

وی درباره علاقه دانشجویان به وبلاگ گفت: 67 درصد وبلاگ‌های دانشجویی را مردان می نویسند و فقط 19 درصد آنها توسط زنان نوشته می‌شوند. داده‌های به دست آمده نشان داد که نویسندگان وبلاگ‌های دانشجویی به ترتیب بیشتر متأثر از مقام معظم رهبری و در مراتب بعدی از روشنفکران، فعالین سیاسی داخل و خارج از کشور هستند و باقی تحت تأثیر دوستان، همکلاسی، فامیل، روحانیون، ورزشکاران و شعرا قرار دارند.

8/55 درصد دانشگاهیان خودسانسوری روزنامه‌ها را زیاد دانسته اند

وی با بیان این که 8/55 درصد پاسخگویان خودسانسوری روزنامه‌ها را زیاد و 5/11 درصد کم ارزیابی کرده‌اند اظهار داشت: روزنامه‌های جام‌جم، همشهری، کیهان، ایران، مجله خانواده سبز، اعتماد ملی، مجله موفقیت و اعتماد به ترتیب بیشترین مخاطب را در بین دانشجویان به خود اختصاص داده اند.

شبکه سوم محبوب ترین شبکه در میان دانشگاهیان

محمد نژاد خاطرنشان کرد: از بین تولیدات سیما فیلم‌هایی سینمایی، برنامه‌های خبری، سریال‌های تلویزیونی، مسابقات ورزشی و فیلم مستند به ترتیب بیشترین مخاطب را در بین دانشجویان داشته‌اند و شبکه سوم نیز محبوب‌ترین کانال تلویزیونی در بین این قشر است.  

32 درصد دانشگاهیان اعتقاد دارند که تلویزیون جهت‌دار است

وی اضافه کرد: 5/53 درصد پاسخگویان اعتقاد دارند که تلویزیون تنها به تبلیغ گفتمان رسمی و حاکم بر جامعه می‌پردازد. 9/10 درصد نیز تلویزیون را نسبت به گفتمان‌های جامعه بی‌طرف می‌دانند و 32 درصد آنها اعتقاد دارند که تلویزیون جهت‌دار است اما هر دسته و گروهی می تواند تا حدودی علایق خود را در تلویزیون دنبال کند.

معاون پژوهشی نهاد نمایندگی افزود: در برنامه‌های ماهواره‌ای؛ فیلم سینمایی، موسیقی و برنامه‌های سرگرم‌کننده تلویزیونی، گفتگوی سیاسی و مستندهای تلویزیونی به ترتیب بیشتر مورد علاقه پاسخگویان هستند.

محمدنژاد گفت: کتاب با موضوعات ادبیات، شعر، داستان، تاریخی، روانشناسی، اجتماعی، سیاسی، مذهبی و فلسفه به ترتیب بیشتر مورد علاقه پاسخگویان هستند.

عوامل هنجار‌شکن و خلاف عرف از نظر دانشگاهیان

معاون پژوهشی نهاد با بیان این که رفتارهای پرخطر از نظر پاسخگویان به ترتیب سیگار، قلیان، مشروبات الکلی، قرص‌های آرامبخش، قرص‌های روانگردان، تریاک، کراک و شیشه و هروئین است، افزود: دانشجویان تقلب، داشتن رابطه با جنس مخالف، پوشش و آرایش نامناسب در دانشگاه، دزدی‌، غیبت‌های مکرر و تأخیر و ایجاد مزاحمت‌ برای دانشجویان را نیز از جمله عوامل هنجار‌شکن و مخلاف عرف دانسته‌اند.

وی افزود: پاسخگویان اولویت‌های رفتار دینی را نماز، روزه، راز و نیاز با خدا، صدقه‌دادن، رعایت حجاب و پوشش و خواندن قرآن می‌دانند.

مهمترین ارزش‌های مذهبی از نگاه دانشگاهیان

محمدنژاد درباره اولویت‌‌بندی ارزش‌های دینی پاسخگویان گفت: برای دانشجویان احترام به والدین، امانتداری، راستگویی و صداقت، درستکاری و رعایت حقوق دیگران مهمترین ارزش‌های مذهبی را تشکیل می‌دهند.

میزان علاقه دانشجویان به سیاست

وی با اشاره به خصوصیات سیاسی دانشجویان اظهار داشت: 3/31 درصد پاسخگویان تا حد زیاد و خیلی زیاد به سیاست علاقمند هستند. 5/35 درصد آنان نیز علاقه‌شان به سیاست در حد متوسط است و4/17 درصد به میزان کم و 5/14 درصد خیلی کم به سیاست علاقمندند. این در حالی است که 77 درصد پاسخگویان اذعان کرده‌اند در جمع‌‌های مختلف بسیار به بحث سیاسی می پردازند.

کد خبر 1070719

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =