شیوع فلج اطفال در کشورهای همسایه نگران کننده است

وزیر اسبق بهداشت با اشاره به حذف فلج اطفال در کشور نسبت به شیوع این بیماری در کشورهای همسایه هشدار داد و گفت: این بیماری در کشورهای همسایه بیداد می‌کند و باید در این زمینه هوشیار باشیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر علیرضا مرندی روز یکشنبه در مراسم بزرگداشت هفته ایمن سازی با واکسن، با اشاره به اقدامات انجام شده برای راه‌اندازی شبکه بهداشت و درمان کشور در زمان تصدی خود در سمت وزیر بهداشت، افزود: در آن زمان دولت به دلیل کمبود اعتبارات حتی شبکه بهداشت و درمان را تصویب نکرد و مجلس بار مالی آن را پذیرفت و تصویب شد.

وی با اشاره به اینکه بیش از 50 درصد مرگ و میرهای زیر پنج سال کشور در دوران قبل از انقلاب مربوط به سوء تغذیه بوده است، گفت: زمانی که وزارت بهداری آن زمان را بر عهده گرفتم با اقداماتی که در زمینه لوله کشی آبها انجام شد، 36 هزار مورد مرگ سالانه ناشی از بیماری‌های اسهالی به 300 تا 500 مورد کاهش یافت.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به انجام اقدامات دیگری نظیر آموزش‌ بهداشت شخصی به مردم، ترویج تغذیه با شیر مادر، ایمن سازی با واکسن و.... در زمان جنگ اشاره کرد و افزود: پیش از آن زمان ایمن سازی با واکسن در کشور وضعیت مطلوبی نداشت و طبق آمارهای آن زمان واکسن ب ث ژ تا دو درصد پوشش و برخی واکسنهای دیگر تنها تا 25 درصد پوشش داشتند.

مرندی به برنامه بسیج سلامت کودکان در زمانی که وزیر بهداشت بود اشاره کرد و گفت: پس از این برنامه اطلاعات در زمینه سلامت کودکان افزایش یافت؛ به طوری که اکنون واکسیناسیون در کودکان از دو درصد به 99 درصد افزایش یافته است.

کد خبر 1070765

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =