نشستی از جنس فرهنگ / گامی بلند به سوی تعامل با فرهنگوران فارس

شیراز - خبرگزاری مهر: نشست هم اندیشی استاندار فارس با هنرمندان و فرهنگوران استان در حالی در شیراز انجام شد که بسیار از اهالی فرهنگ آن را گامی مهم در راستای تعالی مسئولان با اصحاب هنر و فرهنگ می پنداشتند.

به گزارش خبرنگار مهر در شیراز، نشست هم اندیشی استاندار فارس با هنرمندان و فرهنگوران استان دوشنبه شب از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس و با حضور جمع کثیری از اصحاب فرهنگ استان و شهر شیراز در تالار حافظ برگزار شد تالاری که همواره میزبان بسیاری از رویدادهای فرهنکی استان فارس است.

اما این اتفاق فرهنگی کمی با سایر برنامه های این حوزه تفاوت دارد. نشست هم اندیشی استاندار فارس با هنرمندان و فرهنگوران این استان طی چند سال اخیر کمتر با این شکل و گستردگی برگزار شد و این را می توان سرآغازی برای تعامل مسئولان با این طیف از جامعه در راستای کاهش مشکلات و رفع نیازهای آنان دانست که اداره کل فرهنگ و ارشاد استان آن را پایه ریزی کرد.

دیشب اکثر اقشار حوزه فرهنگ هنر از جمله هنرمندان تئاتر، شعرا، طنرپردازان، هنرمندان حوزه سینما، خوشنویسان ، اصحاب رسانه و... حضور داشته و طی چند ساعت هم اندیشی مسائل و دغدغه های خود را در حضور استاندار فارس و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مطرح کردند و استاندار نیز قول داد که به نیازهای آنان رسیدگی کند.

مراسم با سخنرانی منصور طبیعی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس آغاز شد و طبیعی در سخنرانی خود این موضوع را مطرح کرد که نشست امشب به دستور استاندار فارس تدارک دیده شده ضمن اینکه در خلال سخنان خود یاد و خاطره محمد بهمن بیگی را نیز گرامی داشت.

پس از آن استاندار و مدیرکل ارشاد در جایگاه قرار گرفتند تا به شنیدن نظرات، پیشنهادات و دغدغه های نمایندگان هنرمندان در بخشهای مختلف بنشینند.

اولین نماینده ای که سخنرانی خود را آغاز کرد نماینده بخش هنرهای تجسمی بود. وی بخشی از سخنان خود را به موضوع هنر و اهمیت آن در جوامع انسانی اختصاص داد و در انتها پیشنهادهایی را در مورد راه اندازی موزه هنری معاصر پارس، واگذاری طراحی فضاهای شهری و ساخت المانهای شهر به انجمنهای تخصصی مربوطه و حمایت از آموزشگاه های آزاد هنری مجوزدار مطرح کرد.

سخنران بعدی نیز نماینده بخش سینما بود که از مسئولان به ویژه استاندار فارس خواست که از ظرفیتهای استان در حوزه فیلم استفاده کند. رسیدگی به وضعیت سینماهای شیراز، راه اندازی یک مجتمع سینمایی و... از جمله پیشنهادات نماینده این بخش به شمار می رفت.

درد دلهای اهالی هنرهای نمایشی

بخشی زاده سومین سخنران این همایش به نمایندگی از هنرهای نمایشی نیز در جایگاه خود قرار گرفت و سخنرانی خود را با دو بیت شعر با مضمون "هنرمند" آغاز کرد که از همان ابتدا مورد تشویق حضار قرار گرفت.

بخشی زاده در جریان سخنرانی خود دغدغه های مختلفی را مطرح کرد و از مسئولان استان خواست که به این موضوعات رسیگی کنند.

وی سخنرانی خود را این گونه آغاز کرد: ما هنرمندان تئاتر خیلی غریب هستیم، حدود یک هزار نفر از جوانان ما در شهر شیراز تئاتر کار می کنند. ارشاد اسلامی استان فارس تاکنون کمکهای بسیاری را در این حوزه صورت داده اما به تنهایی نمی تواند این کار عظیم را دنبال کند.

وی از هزینه هایی که برای تئاتر در تهران پرداخته می شود نیز به عنوان یک مسئله مهم یاد کرد و گفت: در تهران برای یک تئاتر درجه سه 120 میلیون تومان پول پرداخت می شود اما در شیراز چنین وضعیتی با این گستردگی وجود ندارد.

وی از کمبود سالنهای تئاتر در شیراز نیز به عنوان مسئله مهم دیگر یاد کرد و گفت: برای بررسی فرهنگ هر جامعه باید نگاهی به سالنهای تئاتر آن انداخت اما در شیراز دو سالن تئاتر وجود دارد که جوابگوی تئاتر شهر نیست.

بخشی زاده همچنین تاکید کرد: همانگونه که برای کتابخانه ها سرمایه گذاری شود باید برای تئاتر نیز چنین باشد.

سخنران بعد نیز در حوزه مطبوعات بود. عسلی نماینده اهالی مطبوعات نیز طی سخنانی پیرامون لزوم حمایت از رسانه ها و مطبوعات مطالبی را مطرح کرد.

نعمتی سخنران دیگر این نشست هم اندیشی به شمار می رفت که به نمایندگی از حوزه پژوهشگر هنر دینی دغدغه های این بخش را تشریح کرد. نعمتی با اشاره به اینکه در شهر شیراز موزه ای برای قرآن وجود ندارد، افزود: برخی از هنرهای شیراز مانند خوشنویسی باید مورد توجه قرار گیرد و هنرمندان آن باید تشویق شوند.

داریوش نویدگویی نیز دیگر سخنران این نشست بود که به نمایندگی از حوزه نشر سخنرانی کرد. وی با اشاره به اینکه طی 10 روز و 15 روز گذشته چند اتفاق خوب فرهنگی در سطح شیراز روی داد، افزود: حضور شاعران ایران و جهان در شیراز، همایش ناشران و تعامل آنها با مرکز اسناد و کتابخانه ملی از جمله موارد خوب فرهنگی بوده که در شیراز طی این مدت برپا شده است.

وی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار فارس را مورد تجلیل قرارداد که در حوزه فرهنگی طی این مدت به خوبی قدم برداشته اند، افزود: استاندار در جمع ناشران که در همایش ناشران و تعامل با مرکز اسناد استان فارس سخنرانی کرد پیشنهادی را در مورد لزوم ایجاد مجمع خیرین فرهنگ مطرح کرد که موضوعی بسیار پسندیده است.

وی با پیشنهاد اینکه می توان این مجمع را به صورت مردمی و با حضور نماینده ای از استاندار راه اندازی کرد به تشریح دیگر پیشنهادات خود پرداخت و گفت: می توان در شیراز محلی به عنوان نمایشگاه دائمی تولیدات فرهنگی ایجاد کرد که با این کار می توان دستاوردهای خوبی را نصیب فرهنگوران استان فارس و شهر شیراز کند.

ثابت نیز دیگر سخنران این جلسه بود که به نمایندگی از حوزه تئاتر به تشریح مسائل این بخش پرداخت و گفت: در میدان علم شیراز سالن تئاتری وجود دارد که شاید می توان گفت یکی از استانداردترین سالنهای تئاتر شهر به شمار می رود اما بدون استفاده رها شده است.

وی با اشاره به اینکه در تهران بودجه های عظیمی برای تئاترهای در سطوح مختلف تخصیص می یابد، افزود: در فارس و شیراز بسیاری از شرکتها و کارخانه ها وجود دارند که حاضرند مالیاتهای خود را در عرصه فرهنگ سرمایه گذاری کنند و اگر این کارها محقق شود ظرف چند سال می توان چند سالن تئاتر در شیراز داشت.

به گزارش مهر، پس از این استاندار فارس نیز در جایگاه قرار گرفت و به سخنرانی پیرامون هنر و هنرمند پرداخت. وی که خود را از جنس فرهنگ و هنر اعلام کرد، گفت: من نیز زمانی نمایشنامه می نوشتم و با قالب هنر نیز آشنایی دارم.

روح الله احمدزاده در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه هنرمندان برای اینکه هنرمند بمانند باید با هم بمانند، افزود: ما یک مکان و پاتوق برای جمع شدن هنرمندان نیاز داریم.

وی با اشاره به اینکه خدماتی نظیر مسکن، بیمه هنرمندان و... به یک مکانیزمی نیاز دارد که می طلبد با یکدیگر ارتباط بیشتری داشته باشیم، افزود: مسئله ای که در مورد مالیات کارخانجات مطرح شد را می توان مورد پیگیری قرار داد چراکه این امر یک موضوع مهم به شمار می رود که در حوزه فرهنگ می تواند تاثیرات مثبتی بر جای گذارد.

استاندار فارس با اشاره به اختصاص اعتبارات 120 میلیاردی فرهنگ به استان فارس نیز بیان کرد: نگاهی که رئیس جمهور به این اعتبار دارد این است که باید آن را در تولیدات فرهنگی مورد توجه قرار داد نه اینکه در حوزه سخت افزار و ساخت و ساز جهت دهی شوند.

روح الله احمدزاده با اشاره به اینکه باید مکانیزمی طراحی شود که این اعتبارات برای خروجی فرهنگ هزینه شود، افزود: باید شرایطی پیش آید که در حوزه تولیدات فرهنگی و هنری به سمت خرید تضمینی آثار برویم تا با این کار انگیزه هنرمندان و فرهنگوران را در حوزه تولید آثار فاخر بیشتر کنیم.

وی با تاکید بر لزوم راه اندازی مجمع خیرین فرهنگ نیز بیان کرد: خیلی از سرمایه گذاری ها را می توان در این مسیر با فعالیتهای مجمع خیرین فرهنگی ساماندهی کرد.

استاندار فارس از پارک سرمایه گذاری نیز به عنوان یکی دیگر از ظرفیتهای فرهنگی استان یاد کرد و گفت: می توان بخشی از سرمایه گذاری هایی که در این پارک ساماندهی می شود را در حوزه های مختلفی از جمله فرهنگی جهت داد.

به گزارش مهر، استاندار فارس در پایان ابراز امیدواری کرد که با استمرار اینگونه جلسات بتوان دغدغه و مسائل فرهنگوران استان را شنید و مورد رسیدگی قرار داد.

کد خبر 1076351

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 10 =