گرگان - خبرگزاری مهر: رئیس سازمان امور اقتصادی و دارایی گلستان گفت: در سال گذشته از مبلغ 842 میلیارد ریال درآمدهای استان میزان 688 میلیارد ریال درآمدهای مالیاتی بود که 82 درصد این درآمدها را تشکیل می دهد.

به گزارش خبرنگار مهر در گرگان، اسماعیل مهدوی نیا پیش از ظهر پنجشنبه در ستاد درآمد استان در گرگان افزود: بقیه درآمدهای استان شامل درآمدهای حاصل از مالکیت و انحصارات دولت، درآمدهای حاصل از خدمات و فروش کالا، درآمدهای حاصل از جرایم و خسارات، درآمدهای متفرقه و واگذاری داراییهای سرمایه ای بوده است.

وی اظهار داشت: وصولی درآمدهای استان در مقـایسه با مدت مشابه سال 87 در حدود 14.6 درصد افزایش داشته است.
 
وی با اشاره به اینکه لایحه پیشنهادی برای وصول درآمدهای سال جاری استان 938.2 میلیارد ریال بوده، متذکر شد: وصول این رقم با حذف مالیات بر فروش فرآورده های نفتی، کار بسیار سختی است.
 
به گفته وی، عدم تحقق درآمدها در تخصیص نقدینگی اعتبار مصوب، بسیار موثر است که نیازمند پیگیری همه دستگاههای اجرایی برای توسعه استان کم برخورداری مانند گلستان خواهد بود.
 
رئیس سازمان اقتصادی و دارایی گلستان در بخش دیگری از سخنان خود از دستگاههای اجرایی استان درخواست کرد که راهکارهایی را برای افزایش درآمد استان به ستاد ارائه نمایند و در ادامه گفت: درآمد استان از سال 83 تاکنون افزایش چشمگیری داشته و حدود چهار برابر شده که فراهم سازی زیرساختهای مالیاتی و اعمال روشهای پرداخت مالیات الکترونیکی در وصول آنها نقش تاثیرگذاری داشته است.
 
این مسئول اقتصادی استان گلستان، خواستار تصویب مصوبه ای شد تا بر اساس آن دستگاه های اجرایی که در تحقق درآمدهای استان نقش موثر دارند از سایر دستگاه ها مجزا شوند.
 
مدیرکل امور مالیاتی استان گلستان نیز گفت: با توجه به اینکه بیش از 80 درصد درآمدهای استان را، مالیاتها تشکیل می دهند لازم است که کمبود نیروی انسانی، ابلاغ اوراق مالیاتی و انعقاد قرارداد با اداره کل پست و بحث ترابری این بخش برای تحقق بیشتر این درآمدها در استان تامین شود.
 
عمران طیبی تاکید کرد: مالیاتهای تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوده از عمده ترین درآمدهای استانی هستند که باید در دستور کار مدیران اجرایی قرار گیرد.
 
سرپرست معاونت برنامه ریزی استاندار گلستان گفت: در سال گذشته از سر جمع مازاد درآمد استانها و با پیگیریهای انجام شده، حدود 80 میلیارد ریال به استان ابلاغ شد.
 
قدرت الله عابدی افزود: از این میزان 20 درصد، هزینه ای و 80 درصد، عمرانی بوده که از طرفی فقط 50 درصد از درآمدهای هزینه ای به استان اختصاص یافته است.

وی اظهار داشت: برای اینکه شرایط نسبتا یکسان در پرداختها اعمال شود، اعتبارات هزینه ای براساس مدل کسری اعتبارات هزینه ای تخصیص یافته است.
 
عابدی خاطرنشان کرد: پیشنهاد دستگاه های اجرایی برای تبدیل ردیف درآمدهای ملی به استانی، کم بوده که باید این مسئله در سال جاری، ابلاغ تا ردیف درآمدها تبدیل شود.
 
سرپرست معاونت برنامه ریزی استانداری گلستان از دستگاههای اجرایی استان درخواست کرد که کارشناسان مجرب دستگاه مربوطه خود را به سازمان امور اقتصادی و دارایی استان معرفی نمایند تا پس از کار کارشناسی دقیق بتوان کسر مالیات تخصیصی را بررسی کرده و به سرجمع درآمدهای استانی اضافه نمایند.
کد خبر 1082407

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =