دور جدید مخالفت غولهای تجاری آمریکا با تحریم ایران/ اسامی مخالفین بزرگ

خبرگزاری مهر - گروه بین الملل: در حالی که اخیرا اتاق بازرگانی آمریکا و برخی گروههای تجاری این کشور با تحریم ایران مخالفت کرده بودند دو غول نفتی و صنعتی ایالات متحده نیز در هشداری به مقامات واشنگتن با این گونه تحریمها مخالفت کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بلومبرگ، شرکت هواپیماسازی "بوئینگ" و شرکت نفتی "اکسون موبیل" دو شرکتی هستند که اعتقاد دارند اعمال تحریمهای جدید علیه ایران به فروش جهانی آسیب خواهد زد. گفته می شود که این دو شرکت در تلاش برای عدم توجه به تحریم ها علیه ایران هستند.

گروههای بازرگانی و تجاری از ماه ژانویه تاکنون در دو بیانیه مجزا مخالفت خود را با اعمال تحریمهای ایران اعلام کرده اند. آنها بر این باورند که این تحریمها ممکن است 25 میلیارد دلار به صادرات آمریکا آسیب زند.

شرکتهای کارگیل، کونوکو فیلیپس، هانوفر، بکتل، هالیبرتون و زیمنس در بین بیش از 20 شرکتی هستند که تلاش خود را در مخالفت با تحریمهای پیشنهادی آغاز کرده اند.

"ویلیام راینش" رئیس شورای ملی تجارت در واشنگتن که اکسون و بوئینگ را نمایندگی می کند در مصاحبه  خودمی گوید: ما می خواهیم تا کنگره آمریکا مسئولیت خسارتهای ناشی از این تحریمها را بپذیرد.

"کرستوفر ونک" از اتاق بازرگانی آمریکا که مخالف اعمال تحریمهاست، ضمن تائید مخالفت ها با طرح کنگره آمریکا برای اعمال تحریم ها علیه ایران می گوید: مخالفت هایی با تحریم است و این تحریم ها پیامدهای ناخواسته واقعی خواهد داشت.

تداوم مخالفتها گروههای تجاری مختلف

این اخبار در حالی است که اخیر دیگر گروههای بازرگانی و تجاری آمریکا از جمله اتاق بازرگانی این کشور بار دیگر با اعمال تحریم‌ جدید علیه ایران مخالفت کردند و آن را به ضرر آمریکا دانستند.

بر همین مبنا، اتاق بازرگانی آمریکا به همراه شماری دیگری از گروههای تجاری این کشور در نامه‌ای به کاخ سفید هشدار دادند که تحریم بیشتر ایران، منافع اقتصادی و امنیتی آمریکا را در حد زیادی تضعیف می کند.

در این نامه که اخیرا برای مقامات کاخ سفید ارسال شد، آمده بود:"تحریمهای پیشنهادی موجب تنش اقتصادی، دیپلماتیک و حقوقی با متحدان آمریکا می‌شود."
 
گروههای بازرگانی در حالی به کاخ سفید نسبت تحریم‌ یکجانبه علیه ایران هشدار داده‌اند که اخیرا سناتور "هری رید" رهبر دموکراتها در سنای آمریکا در راستای خصومت ورزی با ایران ابراز امیدواری کرد که سنا تا چند هفته دیگر قانونی را به تصویب برساند که به موجب آن شرکتهای صادرکننده بنزین به ایران مورد تحریم قرار بگیرند.
 
در نامه اتاق بازرگانی و گروههای تجاری آمریکا که خطاب به "جیمز جونز" مشاور امنیت ملی کاخ سفید و "لارنس سامرز" مشاور ارشد اقتصادی کاخ سفید نوشته شده، نسبت به برخی مواد قانون مصوب مجلس نمایندگان و طرح پیشنهادی سنا درباره تحریم ایران ابراز نگرانی شده است.
 
‌در این نامه تصریح شده که به موجب برخی مفاد این قوانین این امکان وجود دارد که شرکت‌های آمریکایی از "داد و ستد عادی با شرکای مهم خود در اقصی نقاط دنیا منع شوند، حتی اگر این داد و ستدها هیچ ارتباطی به تجارت با ایران نداشته باشد."
 
گروه‌های بازرگانی آمریکایی با بیان اینکه چنین قوانینی می‌تواند بخش بزرگی از جامعه بازرگانی را تحت تاثیر قرار دهد تاکید کردند که پیامدهای این قوانین "به اندازه کافی ارزیابی نشده است."
 
گروههای بازرگانی آمریکا خطاب به مقامهای کاخ سفید می‌گویند: ما از شما تقاضا داریم با جدیت با کنگره وارد بحث شوید تا این پیشنهادات به شدت مسئله‌ ساز کنار گذاشته شوند.
 
علاوه بر اتاق بازرگانی آمریکا، از جمله کمیته اضطراری بازرگانی آمریکا، انجمن ملی کارخانه‌داران، شورای ملی بازرگانی خارجی، و شورای آمریکایی تجارت جهانی این نامه را امضا کرده‌اند.
 
کد خبر 1082441

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha