قم - خبرگزاری مهر: استاد برجسته اخلاق عدم انطباق قول و عمل مسئولان را علت بی‌اخلاقی‌های موجود در جامعه دانست.

حجت الاسلام سید مهدی طباطبایی در گفتگو با خبرنگار مهر در قم با بیان این که از وعده‌هایی که پس از اتمام جنگ به مردم داده شد آنطور که باید محقق نشده است خاطر نشان کرد: دولت اصلاحات به مردم وعده‌هایی داد که نتوانست آنطور که خود می‌خواست یا مردم انتظار داشتند آنها را محقق کند و الان هم اصولگرایان به مردم وعده‌هایی داده‌اند که در تحقق آنها موفق نبوده و وحدتشان نیز کمتر شده است.

طباطبایی اخلاق مردم را متأثر از رفتارها، پیش آمدها و گفتارها دانست و تصریح کرد: در حال حاضر جوان‌ها منتظر وعده‌های کار و شغلی هستند که به آنها داده شده ولی همچنان عملی نشده است.

این استاد اخلاق ادامه داد: همین که من به شما بگویم دنیا را آباد می‌کنم اما این کار را انجام ندهم به موجب بی‌اخلاقی است.

طباطبایی با بیان این که وضعیت فعلی جامعه  سکوت است نه سکون اظهار داشت: سکوت مردم به معنی رضایت آنها نیست.

وی اظهار داشت: در اجتماع یک ظاهر داریم و یک باطن و متأسفانه یکی از مسائل اخلاقی ناگواری که در جامعه ما وجود دارد سکوت مردم است.

کسی که عفت کلام ندارد نمی‌تواند عفت را در جامعه گسترش دهد

وی عفت کلام را مقدم بر تمامی عفت‌ها دانست و با بیان این که عفت کلام به معنی گفتن قول نا‌ به‌جا و ناشایست است خاطر‌نشان کرد: ابتدا باید عفت کلام درست شود و سپس عفاف و حجاب در جامعه گسترش پیدا کند.

وی اظهار داشت: در این گونه امور نباید به این مسئله توجه کرد که عده‌ای کف و سوت می‌زنند و از عمل ما حمایت می‌کنند بلکه باید دید عقلای جامعه چه نظری دارند و در بسیاری از امور نباید به این مسئله توجه کرد.

همه آرامش را حفظ کنند

طباطبایی از تمامی مردم و مسئولین درخواست کرد تا آرامش کشور را حفظ کنند و ابراز داشت: حضرت امام در صفحه 393 از جلد چهاردهم صحیفه می‌فرماید: " آنهایی که این انقلاب را مفید می‌دانند و این انقلاب را پشتیبانی می‌کنند و آنهایی که این انقلاب را از ملت می‌دانند و این انقلاب را می‌خواهند به نتیجه برسد باید آرامش را به هر نحو ممکن که هست در کشور ایجاد کنند و این آرامش از رده‌های بالا باید شروع شود. مادامی که در رده‌های بالا آرامش نیست پایین‌ها آرامش پیدا نمی‌کنند".

وی خاطر نشان کرد: بنا بر این سخن امام اکنون اگر می‌بینیم که اخلاق جامعه خراب شده است ، همه وظیفه داریم حرفی نزنم که آرامش جامعه از بین برود.

عبارت فتنه سران صحیح‌تر است

طباطبایی با تأکید مجدد بر این که بی‌اخلاقی مردم در نتیجه عملکرد بد مسئولین است گفت: بارها گفته‌ام این که می‌گویند سران قتنه درست نیست بلکه باید از عبارت فتنه سران استفاده کرد، چرا که اگر سران درست عمل می‌کردند این مسائل به وجود نمی‌آمد.

وی ادامه داد: علی‌(ع) فرماید چه بسا جنگ‌ها که از یک کلام آغاز شد و به همین ترتیب امروز نیز ممکن است یک سخنی از هر شخصی با توجه به جایگاهش گفته شود یا آرامش را برهم زند و یا افراد را در مقابل هم قرار دهد.

خدا از حوادث 14 خرداد نمی‌گذرد

وی در خصوص حوادث 14 خرداد گفت: از آنجا که این روز نماد وحدت بود خداوند از کسانی که به آن خدشه وارد کردند نمی‌گذرد و باید جوابگوی لطمه‌ای که به همبستگی ملت زدند باشند؛ من پناه می‌برم به خدا از کسی که می‌خواهد وحدت را به هم بزنند.

طباطبایی اظهار داشت: در روز  14 خرداد هر اتفاقی که افتاد خوب نبود چرا که  این روایت که می‌گوید حرمت فرزند به احترام پدر باید حفظ شود رعایت نشد و ما شاهد بی‌احترامی به فرزند امام بودیم.

وی افزود: اگر سید حسن حرف می‌زد ، یقینا در مسیر وحدت امت سخن می‌گفت و آنچه در ایشان از امام نشان دارد، حفظ وحدت و علاقه به حفظ نظام و اسلام است.

سید حسن را مردی بصیر و با هوش می‌دانم

طباطبایی ادامه داد: در این مراسم، تفقد مقام معظم رهبری از سید حسن خمینی نمادی از وحدت بود.

این استاد اخلاق با بیان این که سید حسن مردی با هوش است و نسل امام در او وجود دارد گفت: ایشان را مردی باسواد، بصیر و خبیر می‌دانم و معتقدم او خودش می‌داند که چگونه از عهده این قضایا بر‌آید.  

وی در پایان گفت: همین دروغ گویی‌ها، عدم انطباق قول و عمل و همچنین برآورده نکردن انتظارات مردم موجب می‌شود اخلاق مردم زائل شود.
 

کد خبر 1099111

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =