قم - خبرگزاری مهر: سرپرست مرکز احیای آثار اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: ما به دنبال احیای آثار علمی، فقهی، اصولی علمای و شخصیت‌های بزرگ جهان اسلام هستیم و زمان و مکان و سایر موانع ذهنی و جغرافیایی نباید باعث محدودشدن افکار شود.

به گزارش خبرنگار مهر در قم، شوقی شالباف صبح شنبه در نشستی با حضور هیئتی از علمای شیعه بحرین خاطرنشان کرد: ما علاوه بر احیای آثار بزرگان و شخصیت‌های برجسته دینی، دنبال ترویج این آثار نیز هستیم.

سرپرست مرکز احیای آثار اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ادامه داد: کشورهای اسلامی باید در زمینه احیای آثار شخصیت‌های برجسته علمی و دینی با هم تعامل و همکاری داشته باشند.

وی با اشاره به برگزاری کنگرههای مختلف برای احیای آثار اسلامی گفت: مرکز احیای آثار اسلامی با برگزاری کنگره‌های بینالمللی شخصیت‌های موثر جهان اسلام، آثار آنها را احیا و موسوعه این بزرگان را تدوین خواهد کرد و تاکنون کنگره‌های بینالمللی مانند شهیدین، علامه بلاغی، شرفالدین عاملی و شیخ بهایی در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم برگزار شده است.

لزوم ترویج صحیح تفکر شیعی در جهان

شوقی شالباف اظهار داشت: مقام معظم رهبری در زمینه نشر فکر شیعی به صورت صحیح اهتمام ویژه‌ای دارند و باید از این فرصت به نحو مطلوب استفاده شود. باید اندیشه و آثار علمی و فقهی بزرگان شیعه را فراتر از مرزهای جهان اسلام عرضه کنیم تا تفکر شیعی به صورت صحیح در جهان ترویج شود.

وی ادامه داد: احیای آثار شخصیتهای بزرگ به تنهایی کافی نیست بلکه باید علاوه بر احیا آنها را ترویج کنیم.

شوقی شالباف خواهان گستردهترشدن ارتباطات علمی و پژوهشی و همچنین مسافرتهای علمی در کشورهای اسلامی شد و گفت: برای همکاری و تعامل در مباحث کلان و همچنین احیا و ترویج اندیشه‌های اسلامی، چنین سفرهای علمی باید به صورت متقابل انجام شود.

سرپرست مرکز احیای آثار همچنین گزارشی از فعالیت های این مرکز و همچنین روند احیای آثار علامه کاشف الغطاء ارائه کرد.

در این دیدار رئیس مجلس علمای بحرین، عضو جمعیت التوعیه، عضو مجلس علمای بحرین و مدیر حوزه علمیه تخصصی اطهار(ع) حضور داشتند که رئیس مجلس علمای بحرین گزارشی از فعالیت‌های این مجلس در بحرین ارائه کرد.

هیئت علمای شیعه بحرین ضمن استقبال از پیشنهادات سرپرست مرکز احیای آثار اسلامی، برای هرگونه همکاری و تعامل با این مرکز و پژوهشگاه اعلام ‌آمادگی کردند.

لازم به ذکر است این هیئت به دعوت اداره همکاریهای علمی و بینالملل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از دفتر تبلیغات اسلامی و پژوهشگاه بازدید کردند.
 

کد خبر 1099182

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =