آموزگار محجبه‌ای در بلژیک به علت محجبه بودن از تدریس برکنار شد

پس از اعمال قانون منع پوشش در شهری در بلژیک، یک آموزگار مسلمان مقطع متوسطه به علت محجبه بودن در کلاس از شغل خود اخراج شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، در آغاز سال تحصیلی جدید، مقامات این مدرسه در چارلروی در جنوب بروکسل از این آموزگار مسلمان و محجبه ترک‌تبار خواستد که حجاب خود را هنگام تدریس در کلاس بردارد اما وی امتناع کرد و این روند دو سال و نیم ادامه داشت تا اینکه به دنبال سخت‌گیری متولیان مدرسه این پرونده به دادگاه رفت.

در مرحله اول مقامات قضایی از هیئت مدیره مدرسه حمایت کرده و به برداشتن حجاب این آموزگار مسلمان در صورت تمایل به تدریس در این مدرسه رأی دادند اما در ماه مارس، دادگاه فرجام خواهی حکم داد که این مدرسه تحت قوانین قضایی شهر چارلروی قرار دارد و براساس قوانین این شهر هیچ منعی درباره با حجاب و سایر پوششهای مذهبی وجود ندارد.

آموزگار مسلمان این مدرسه به سرکلاس بازگشت، اما هنوز چندی نگذشته بود که شهرداری این شهر ممنوعیت پوشش تمام نمادهای فلسفی و دینی را در این شهر اعمال کرد.

مقامات این مدرسه هفته گذشته تصمیم به اخراج وی گرفتند.

این جریان در میان دیدگاههای متناقض در بلژیک بر سر پوشیدن برقع و روبنده شکل گرفت. در ماه می قانونگذاران این کشور به ممنوعیت پوشش روبنده و برقع در اماکن عمومی رأی دادند و راه را برای ممنوعیت این پوشش در اروپا باز کردند. این قانون در بلژیک باید پیش از اجرا شدن از سوی سنا مورد تصویب قرار گیرد.

کد خبر 1099194

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =