سالانه یک میلیارد ریال صرف درمان بیماریهای حیوان گزیدگی می شود

بیرجند - خبرگزاری مهر: رئیس مرکز بهداشت خراسان جنوبی گفت: سالانه یک میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار صرف درمان بیماریهای حیوان گزیدگی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر در بیرجند، ولی الله زراعتکار صبح شنبه در کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان با تاکید بر تسریع در جمع آوری سگهای ولگرد در سطح شهر، افزود: حیوان گزیدیگی از جمله بیماری های خطر ساز در امر سلامت مردم می باشد که در این راستا کلیه متولیان امر باید در جهت جمع آوری و اتلاف سگهای ولگرد در سطح شهرها اعتبار لازم را تخصیص دهند.

وی به خطرات و بیماریهای ناشی از کشتار سگ در مناطق اشاره کرد و بیان داشت: در جهت کاهش بیماریهای ناشی از کشتار سگ در مناطق و کاهش آلودگی های زیست محیطی باید تدابیر لازم جهت جمع آوری سگها به صورت زنده اندیشیده شود.

رئیس مرکز بهداشت خراسان جنوبی در پایان با اشاره به میزان رشد بیماری ‌های واگیر مشترک بین انسان و حیوان، یادآور شد: بر اساس جدیدترین اطلاعات سازمان جهانی بهداشت حدود یک ‌هزار و 415 عامل عفونی در حیوانات وجود دارد که 686 مورد آن قابل انتقال به انسان است.

رئیس دانشگاه بیرجند نیز در این کارگروه به وجود سگهای ولگرد در محوطه دانشگاه بیرجند اشاره کرد و گفت: با توجه به وسعت زیاد دانشگاه جمع آوری سگها امری دشواری است که علیرغم مکاتبات صورت گرفته با دستگاه های متولی تاکنون اقدامی در این راستا صورت نگرفته است.

محمدرضا میری با بیان اینکه شهرداری متولی سگهای ولگرد در سطح شهر می باشد، افزود: این امر در سطح استان متولی مشخصی نداشته و هیچکس در این زمینه پاسخگو نیست.

مدیر کل دفتر امور شهری استانداری خراسان جنوبی نیز در این کارگروه، از اتلاف 568 قلاده سگ در سال گذشته توسط شهرداری بیرجند خبر داد و گفت: در حال حاضر پیمانکاری جهت جمع آوری سگها اعلام آمادگی نکرده است.

عبدالحسین شهابی با بیان اینکه محوطه ای جهت جمع آوری و اتلاف سگها به وسیله گاز تعبیه شده است، افزود: در حال حاضر شکارچیان محلی در راستای اتلاف سگها در سطح شهر همکاری می کنند.

مدیر کل دفتر امور شهری استانداری خراسان جنوبی در راستای بهبود وضعیت کشتارگاه های استان، خاطر نشان کرد: کشتارگاه ها باید از دستور کار شهرداری ها خارج شوند.

شهابی با بیان اینکه هم اکنون تنها پنج درصد ظرفیت کشتارگاه فعلی مورد استفاده قرار می گیرد، عنوان کرد: کشتار روزانه شهر بیرجند با جمعیت 170 هزار نفر 120 راس دام سبک است که پاسخگوی نیاز شهری نمی باشد.

مدیر کل دفتر امور شهری استانداری خراسان جنوبی در پایان بر ایجاد کشتارگاه صنعتی در استان اشاره کرد و گفت: در راستای افزایش کیفیت و بهره وری مناسب از ظرفیتهای موجود باید این امور به بخش خصوصی واگذار شود.

مدیر کل دامپزشکی خراسان جنوبی نیز در این کارگروه در بحث اخذ پروانه بهداشتی کشتارگاه دام، گفت: در حال حاضر هیچ یک از کشتارگاههای استان پروانه بهداشتی ندارند، اما نداشتن مجوز پروانه بهداشتی کشتار دلیل بر غیربهداشتی بودن کشتار نیست، بلکه در این کشتار 100 درصد بهداشتی انجام می شود.

محمد رضایی با بیان اینکه پروانه بهداشتی کشتارگاه بر اساس ساختار فیزیکی کشتارگاه صادر می شود، افزود: هم اکنون دیوار کشی، پیش سردکنها، مدیریت کشتارگاه و فاضلاب کشتارگاه که نیازمند 700 میلیون تومان جهت راه اندازی است، از مشکلات ساختاری کشتارگاه های دام استان می باشد.

مدیر کل دامپزشکی خراسان جنوبی در پایان بر واگذاری کشتارگاه ها به بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: کشتارگاه ها توجیه اقتصادی برای شهرداریها ندارد و لذا این امر موجب عدم همکاری انها در جهت اخذ پروانه بهداشتی کشتارگاه ها شده است.

کد خبر 1099257

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =