لحظه ازدواج و طلاق در "دفترخانه شماره 13" اهمیت دارد

کارگردان و تهیه‌کننده "دفترخانه شماره 13" تاکید کرد قصد داشته در این مجموعه آموزشی مسائلی را به تصویر بکشد که اقشار مختلف جامعه با آن درگیر هستند.

سیدوحید حسینی، کارگردان، سرپرست نویسندگان و یکی از تهیه‌کنندگان مجموعه "دفترخانه شماره 13" درباره کارگردانی این مجموعه که با  به موضوع ازدواج و طلاق می‌پردازد به خبرنگار مهر گفت: تولیدات گروه اجتماعی شبکه یک صرفاً برای مخاطبان سرگرم کننده نیست، بلکه رویکرد آموزشی هم دارد به ویژه هدف اصلی ما زنان خانه‌دار است. طرح اصلی این مجموعه را خودم به گروه ارائه کردم و بعد از تصویب نویسندگان مختلف همچون راضیه برومند، شکوفه آروین، سیما تاجدینی و ... این مجموعه را نوشتند.

این کارگردان درباره شکل‌گیری طرح این مجموعه گفت: من همیشه به لحظه‌ای فکر می‌کردم که زن و شوهر ازدواج می‌کنند یا طلاق می‌گیرند. به همین دلیل می‌خواستم روی این لحظه کار کنم تا اینکه به دفترخانه رسیدم.

وی درباره یکدست بودن فضای قصه این مجموعه با وجود تعدد نویسندگان توضیح داد: سرپرست نویسندگان خودم بودم و با توجه به اشرافی که به کار داشتم، سعی کردم خط اصلی قصه یکدست باشد. بعد از اینکه نویسندگان ایده‌های مختلفی را می‌دادند با ناظر کیفی هماهنگ می‌کردیم و طرح‌هایی انتخاب می‌شد که جامع‌تر بود و افراد بیشتری از جامعه با آن درگیر بودند. در مجموع سعی کردم قصه‌ها پرداخت مناسبی داشته باشد.

حسینی ادامه داد: از سوی دیگر وقتی نویسندگان قصه‌ها را می‌نوشتند خودم بازنویسی می‌کردم. در مجموع تلاش کردم فیلمنامه این مجموعه از یک فیلتر خروجی داشته باشد تا منجر به پراکندگی نشود.

این کارگردان خاطرنشان ساخت: در بازتاب‌های بعد از پخش مجموعه "دفترخانه شماره 13" همه اذعان می‌کردند این سریال در عین سادگی، شرافت زیادی دارد. ما تلاش کردیم قصه‌ها و شخصیت‌ها اصلی همچون دفتردار، منشی و آبدارچی برای مخاطب باورپذیر و قابل لمس باشد.

وی درباره دیالوگ‌های این مجموعه گفت: ما سوژه‌ها را با وسواس زیادی انتخاب می‌کردیم و تلاش داشتیم دیالوگ‌ها ساده باشد تا برای مخاطبان قابل هضم باشد. علاوه بر آن روی بازی‌ها هم دقت زیادی داشتیم تا با تجربه‌های قبلی بازیگران متفاوت باشد. این مسئله درباره بازیگران مهمان هم اعمال شد، حتی یکی از مدیران ارشد سازمان صدا و سیما بعد از دیدن مجموعه "دفترخانه شماره 13" گفت این سریال سرشار از جملات ارزشمند است. برای تمام جملات این مجموعه فکر شده است.

حسینی درباره تیتراژ شروع و پایان این مجموعه به ترتیب امضای ازدواج و طلاق است، توضیح داد: خودم پیشنهاد تیتراژ را دادم و روی آن کار کردم شروع زندگی را در تیتراژ اول و پایان زندگی را در تیتراژ آخر قرار دادم.

این کارگردان درباره انتخاب محمد عمرانی برای نقش اصلی شفیعی (دفتردار) که به عنوان ریش سفیدی میان مراجعه‌کنندگان به محضر می‌کند، توضیح داد: در ابتدا داود رشیدی را انتخاب کرده بودم، حتی چند جلسه‌ای با هم درباره نقش صحبت کردیم، اما بعد از مدتی به این نتیجه رسیدم که بهتر است از بازیگری استفاده کنم که زیاد چهره نباشد و برای مخاطبان باورپذیر باشد. می‌خواستم فردی که بین مراجعه‌کنندگان ریش سفیدی کند مخاطب او را باور کند.

وی درباره تکه کلام‌های  صدری آبدارچی شرکت توضیح داد: شخصیت صدری را از همان ابتدا طراحی کردم. احساس کردم وجودی چنین فردی در دفترخانه باعث تلطیف شدن فضای قصه می‌شود و تلخی اتفاقات را می‌گیرد. او با صداقت و سادگی که از شهرستان به تهران آورده است مراجعه‌کنندگان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

کد خبر 1103853

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =