مقاومت نظام مهندسی در برابر صنعتی‌سازی مسکن

نایب رئیس کانون سراسری انبوه سازان کشور در حالی از مقاومت نظام مهندسی در برابر صنعتی سازی مسکن انتقاد کرد که دو عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران نسبت به این اظهارات واکنش نشان دادند.

مجتبی بیگدلی در گفتگو با مهر گفت: متاسفانه صنعت مسکن و ساختمان مورد غفلت واقع شده است به گونه ای که پروسه تولید ساخت و ساز مسکن با روش سنتی و با شیوه هایی بسیار فرسوده صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه اقدامات انجام شده درباره صنعتی سازی کافی نیست، خواستار افزایش میزان تسهیلات ساخت و ساز واحدهای صنعتی با نرخ سود تسهیلات پایین شد.

نایب رئیس کانون سراسری انبوه سازان کشور با اشاره به نیاز کشور به مسکن مهر، افزود: دولت در قالب یک نیاز عمرانی آن را شروع کرده است و انبوه سازان نیز در این امر به دولت کمک می کنند، ضمن اینکه مسکن مهر فرصت خوبی برای نمایان شدن چهره صنعتی ساخت و ساز است.

به گفته وی، مرکز تحقیقات مسکن و ساختمان با مشخص کردن ویژگی های صنعتی سازی از تولید کنندگان خواسته است تا بر اساس این پارامترها ، صنعتی سازی را انجام دهند.

رئیس انجمن انبوه سازان مسکن با بیان اینکه دولت با فراهم کردن زمین و اعطای تسهیلات مالی زمینه ورود بخش خصوصی و انبوه سازان را فراهم کرده است، از اقدامات وزارت مسکن و شهرسازی برای اعتماد سازی سازی بخش خصوصی و انبوه سازان تقدیر و تشکر کرد.

بیگدلی معتقد است: مشکلی که در روند صنعتی سازی وجود دارد، به عدم عملکرد صحیح نظام مهندسی ساختمان و حتی مقاومت سازمان نظام مهندسی در برابر صنعتی سازی برمی گردد.

وی در ادامه گفت: یکی از وظایف سازمان نظام مهندسی تربیت نیروی کار، پژوهش و آموزش است که در قالب تکنولوژی و فناوری باید ارائه می شد که به دلیل عدم تحقق این موضوع، سازمان نظام مهندسی باید جوابگوی کم کاری خود باشد.

نایب رئیس کانون سراسری انبوه سازان کشور همچنین خواستار پاسخگویی سازمان نظام مهندسی به این آمار شد که چرا بیش از 95 در صد ساخت و سازهای انجام شده در کشور به روش سنتی و با نیروی کار غیرماهر صورت می گیرد.

واکنش سازمان نظام مهندسی

این در حالی است که کامیار بیات ماکو عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران در این باره به مهر گفت: وظیفه سازمان نظام مهندسی تربیت نیروی کار نیست بلکه وظیفه آموزش و تربیت مهندسان به عهده آن است که البته این کار نیز انجام شده است.

وی افزود: بر اساس قانونی وظیفه نوع آوریها و فناوریها با وزارت مسکن و شهرسازی است و سازمان نظام مهندسی وظیفه همکاری با وزارت مسکن و شهر سازی را دارد.

بیات اظهارداشت: جای تعجب است کسانی که ساخت و سازهای انبوه انجام می دهند و تسهیلات در اختیار دارند هیچ اقدامی برای استفاده از روشهای نوین انجام نمی دهند و مدام دیگران را مقصر می دانند.

در همین حال، منوچهر شیبانی اصل عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران نیز در پاسخ به پرسشی مبنی بر این ادعا که گفته می شود 95 درصدی ساخت و سازهای انجام شده، فاقد صلاحیتهای فنی هستند، به مهر گفت: الزام به رعایت مسائل فنی در امر ساخت و ساز صرفا باید در چارچوب قانون صورت گیرد، البته باید روشهای ناصحیح ساخت و ساز را ممنوع اعلام کرد، این در حالی است که هم اکنون روشهای ساخت و ساز غیر فنی و غیر صنعتی در کشور ممنوع نشده است که نظام مهندسی یا نهاد دیگر پاسخ گو باشد.

وی اظهارداشت: مهمتر از اصلاح قانون برای ممنوعیت ساخت و ساز سنتی، ممانعت از افراد فاقد صلاحیت در تولید و ساخت و ساز است، از این رو باید عزمی جدی صورت گیرد تا از دخالت افراد غیرمتخصص در امر ساخت و ساز جلوگیری شود.

شیبانی در پایان تاکید کرد: تا زمانی که دست انبوه سازان در ساخت و ساز بی کفایت باز باشد و قانونی در جهت ممانعت ساخت وساز سنتی وجود نداشته باشد، زحمات سازمان نظام مهندسی از بین می رود.

کد خبر 1106850

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 8 =