دیدگاه شخصی مدرس باید به موازات سایر نظرات مطرح شود

استاد فلسفه، علوم سیاسی و حقوق دانشگاه استنفورد معتقد است طرح مواضع شخصی مدرس با ارائه دیدگاههای بدیل و استدلال و ادله در مورد این دیدگاهها و در نشستهای تخصصی قابل قبول است و لذا طرح آنها در کلاس درس قابل قبول نیست .

پروفسور جوشا کوهن استاد فلسفه و حقوق دانشگاه استنفورد در مورد اینکه آیا طرح دیدگاهها و مواضع شخصی مدرس در کلاس درس به لحاظ اخلاقی امری قابل قبول است یا نه، به خبرنگار مهر گفت: طرح مواضع شخصی در دوره‌های درسی و در کلاس درس مجاز نیست. در کلاس درس شرایط تقریباً یک جانبه‌ای حاکم است و مدرس می‌تواند دیدگاه خود را به طور یک جانبه و فارغ از طرح دیدگاه‌های بدیل مطرح کند.

وی افزود: با وجود چنین شرایطی مدرس می‌تواند دیدگاههای بدیل را طرح نکند و به طور کلی طرح دیدگاههای شخصی باید در فضایی که امکان نقد جدی و طرح دیدگاههای بدیل وجود دارد صورت گیرد.

رئیس مرکز "عدالت جهانی" دانشگاه استنفورد  در ادامه تصریح کرد: به نظر می‌رسد که طرح دیدگاه‌های شخصی در فضایی با حضور متخصصان و عالمان به دیدگاه‌های گوناگون که عرصه خوبی برای طرح و نقد دیدگاه‌های بدیل است، قابل قبول باشد.

این فیلسوف سیاسی معاصر یادآور شد: مدرس تا دیدگاههای بدیل و رقیب را طرح نکند و ادله‌ای که در مورد آنها وجود دارد را مطرح نکند مجاز به طرح دیدگاه شخصی خود نیست.

مؤلف "روسو: جامعه آزاد برابر" در ادامه یادآور شد: تا دیدگاههای رقیب مطرح نشوند و مقایسه میان آن دیدگاهها و دیدگاه شخصی مدرس صورت نگیرد، امکان تشخیص صحت و سقم و قوت استدلال دیدگاه مدرس وجود نخواهد داشت.

وی افزود: به نظر می‌رسد مدرس در مکانها و فضاهایی تخصصی از جمله سمینارها و نشستهای تخصصی که امکان طرح و بررسی دیدگاههای بدیل وجود دارد می‌تواند به طرح دیدگاه شخصی بپردازد.

استاد فلسفه و علوم سیاسی دانشگاه استنفورد در پایان گفت: این فضاها به مدرس امکان می‌دهد دیدگاههای بدیل و ادله‌های پیرامون آنها را طرح و نقد کند و به مخاطبان نیز امکان مقایسه دیدگاه شخصی مدرس با دیدگاه‌های بدیل بر اساس استدلالهای ارائه شده را می‌دهد.

جاشا کوهن استاد فلسفه، علوم سیاسی و حقوق دانشگاه استنفورد است. او از فیلسوفان سیاسی معاصر و از شاگردان جان رالز است که دیدگاه‌های او در این حوزه مورد توجه هستند. کوهن استاد پیشین فلسفه و علوم سیاسی دانشگاه MIT بوده است. او رئیس مرکز عدالت جهانی در دانشگاه استنفورد است. درباره دموکراسی، قواعد و بازی، فلسفه، سیاست و دموکراسی و نابرابری جدید از جمله آثار او هستند.

کد خبر 1106940

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =