تعطیلی جایگاه های سوخت سی ان جی تفرش به شصتمین روز رسید

اراک - خبرگزاری مهر: 60 روز است که جایگاه سوخت سی ان جی در شهرستان تفرش تعطیل شده است و مردم و بسیاری از رانندگان خصوصا رانندگان خودروهای عمومی در این شهرستان برای تامین سوخت خودروهای خود در مضیقه قرار گرفته اند.

به گزارش خبرنگار مهر در اراک، با اتحاذ تدابیر صورت گرفته از سوی دولت جایگزین کردن سوخت CNG به جای بنزین به عنوان یکی از مهمترین و مورد توجه ترین راهکار در مدیریتسوخت خودروها مورد توجه قرار گرفت و در پی این سیاست بسیاری از افراد دارای خودرو نسبت به تبدیل خودروهای خود به صورت دو گانه سوز اقدام کردند.

از سوی دیگر شرکتهای خودرو ساز نیز موظف شدند که در تولیدات خود کیت های مخصوص و سازگار با این سوخت را در طراحی ها لحاظ کرده و پس از آن خودرو را به بازارمصرف عرضه کنند ولی با وجود کمبودهاییکه بارها در رسانه ها در مورد جایگاه های این نوع سوخت و کمبود تعداد آنشنیده می شود در برخی از شهرها به دلیل کم بودن تعداد خودروهای گازسوز شده جایگاه ها قادر به اداره امور خود نیستند و به ناچار نسبت به تعطیل کردن جایگاه های خود اقدام کرده اند.

شهرستان تفرش در استان مرکزی یکی از شهرهایی است که جایگاه های آن به دلیل کمبود وسایل نقلیه گاز سوز شده تعطیل شده و یا رغبتی از سوی دارندگان این جایگاه ها برای رفع عیوب مربوط به کمپرسورهای موجود در آن وجود ندارد. 

در این زمینه رانندگان تاکسی در شهرستان تفرش از بی توجهی مسئولان و خرابی 60 روزه جایگاه های سوخت CNG در این شهرستان انتتقاد کرده و خواستار رفع خرابی و آغاز دوباره فعالیت این جایگاه ها شدند.

منصوری یکی از رانندگان تاکسی در تفرش می گوید: به دلیل فعالیت نکردن این جایگاه ها در شهرستان تفرش شاهد تلاش رانندگان برای عزیمت به شهرستان آشتیان و سوختگیری در این شهرستان هستیم که این موضوع برای رانندگان تاکسی در این شهر مقرون به صرفه نیست و خسارت های زیادی به رانندگان وارد می کند.

وی اضافه کرد: به دلیل سهمیه ناکافی بنزین برای رانندگان تاکسی و گرانی بنزین، نرخ های تعیین شده از سوی شهرداری این شهر برای کرایه جابجایی مسافر در تفرش برای رانندگان مقرون به صرفه نیست که باید در این زمینه با افزایش بهای کرایه جابجایی مسافر درون شهری بخشی از تنگناهای رانندگان برطرف شود.
 
یکی دیگر از رانندگان تاکسی در تفرش نیز گفت: هم اینک دو جایگاه سوخت CNG در تفرش وجود دارد که یکی از این جایگاه ها مدتها است از کار افتاده است و جایگاه دیگر نیز به دلیل هزینه های بالای نگهداری از سوی مالک تعطیل شده است در حالی که راننئگان بسیاری در این شهرستان متقاضی استفاده از این نوع سوخت برای انجام وظایف خود هستند.
 
به گفته وی به منظور فعال کردن این جایگاه های سوخت تاکنون مکاتبات بسیاری با مسئولان شهرستان و استانداری صورت گرفته است ولی تاکنون پاسخی به این درخواست ها داده نشده است که می طلبد از سوی مسئولان به درخواست های صورت گرفته در این زمینه از سوی مسئولان ترتیب اثر داده شود.
 
وی بیان داشت: هم اینک 68 تاکسی در تفرش فعالیت دارند که همه این تاکسی ها دوگانه سوز هستند که از تعداد 200 خودروی دیگر نیز که در آژانس ها کار می کنند بخش اعظم آنان دو گانه سوزند که با توجه به سهمیه اندک بنزین آنان امیزان مراجعه به جایگاه های سوخت CNG بالا است ولی برای پاسخگویی به این تقاضاها امکانی وجود ندارد.
 
این راننده با انتقاد از افزایش نیافتن بهای کرایه جابجایی مسافر در این شهر گفت: در حالی بهای بنزین آزاد به 400 تومان رسیده است که کرایه جابجایی مسافر در این شهرتنها 100 تومان است که از سه سال گذشته این رقم افزایش نیافته است که مسئولان شهرداری و شورای شهر تفرش در این زمینه با رانندگان تاکسی همکاری بیشتری صورت دهند.
 
مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی منطقه مرکزی نیز در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: هم اینک دو جایگاه در تفرش وجود دارد که طراحی آن دارای قدرت 250 و 500 است که پمپ با فشار 500 خراب شده است که هم اینک در حال تعمیر از سوی پیمانکاران است.
 
صادقیان افزود: به دلیل نبود متقاضی کافی برای فعالیت های این جایگاه ها، صاحبان آن نمی توانند از پس هزینه های سنگین مربوط به نگهداری آن برآیند چرا که ماهانه باید یک میلیون و 500 هزار تومان صرف نگهداری این جایگاه ها شود که در تفرش صاحبان آن بیش از 900 هزار تومان درآمد برای نگهداری آن ندارند که این موضوع منجر به تعطیلی یکی از دو جایگاه موجود شده است که برای فعال کردن آن مذاکرات و تشویق هایی برای این جایگاه هایی که درآمد کمتری دارند در نظر گرفته شده است.
 
وی بیان داشت: به دلیل مقرون به صرفه نبودن فعالیت جایگاه های انفرادی در این شهر، با برنامه ریزی های صورت گرفته تلاش خواهد شد با مساعدت شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی کشور جایگاه شماره 3 در این شهر ایجاد شود که قدرت فشار 1500 را داشته باشد تا فعالیت این پمپ ها نیز مقرون به صرفه شود که انتظار می رود با همکاری شهرداری این شهر این جایگاه تا سال آینده آماده بهره برداری شود.
 
استاندار مرکزی نیز بر ضرورت رسیدگی و رفع مشکلات رانندگان این شهر و جایگاه های سوخت CNG تاکید کرد و گفت: استانداری برای برطرف کردن مشکلات این جایگاه ها آمادگی کامل دارد.
 
علی اکبر شعبانی فرد افزود: استفاده از سوخت های جایگزین بنزین یکی از مهمترین رویکردهای مدیریت انرژی از سوی مردم است که باید با بستر سازی و رفع مشکلات مربوط به استفاده از این جایگاه ها زمینه را برای افزایش رضایتمندی مردم فراهم کرد.
کد خبر 1109954

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =