رئیس جمهور به نیجریه می رود / دور جدید سفر به اروپا

وزیر امور خارجه گفت: هدف از دور جدید سفرها به کشورهای اروپایی، تبادل نظر و تببین مواضع جمهوری اسلامی ایران است و به نظر می‌رسد این گفت وگوها تا حدود زیادی بتواند بسیاری از فتنه‌ها و شیطنت‌هایی را که گروهی قصد دارند در مناسبات ایران با اروپا ایجاد کنند، خنثی کند.

به گزارش خبرگزاری مهر،  منوچهر متکی در گفت‌وگویی درباره هدف از سفرهای دوره ای به کشورهای مختلف اروپایی و نتایج حاصل از این دیدارها با مقامات اروپا اظهار داشت: تبادل نظر با کشورها همیشه در دستور کار ما بوده است.

وی افزود: اساس تحرکات دیپلماتیک و همچنین سفرها و رفت وآمدها به کشورهای مختلف و هدف از این تبادل نظرها؛ تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران از یک سو، نقد برخی مواضع سایر کشورها از طرف دیگر واحیاناً پاسخ به برخی از ابهاماتی که ممکن است در ذهن برخی از آنها وجود داشته باشد، است.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: این سفرها و مذاکرات گاهی در پایتخت های کشورهای اروپایی به صورت رسمی انجام می گیرد و گاهی هم در حاشیه سازمان ها و اجلاس های منطقه ای و بین المللی انجام می‌شود.

وی افزود: ما با اروپا طی 5 سال گذشته همواره این گفتمان ها را داشته ایم و برنامه های ما برای مذاکره و دیدار با مقامات اروپایی در این دوره جدید هم در این راستا بوده است.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: در دوره جدید دیدار و سفر به کشورهای مختلف اروپایی بخشی مربوط به پارلمان اروپا بوده که از مدت ها قبل دعوت کرده بودند که من جلسه ای را در آنجا داشته باشم و پیرامون روابط ایران و اروپا صحبت هایی صورت گیرد و اگر سوالاتی دارند، پاسخ داده شود و بخشی از آن هم دو جانبه بوده است.

متکی یادآورشد: به تازگی سفرهایی به کشورهای بلژیک، ایرلند و لوکزامبورگ داشته ایم و با مقامات مختلف این کشورها دیدارهایی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: همچنین برای تداوم این گونه گفت‌وگوها سفر به برخی از کشورهای دیگر اروپایی هم در دستور کار قرار گرفته است.

شرکت رئیس جمهور در اجلاس نیجریه

وزیر امور خارجه در پایان درباره شرکت رئیس جمهور در اجلاس نیجریه هم گفت: سفر رئیس جمهور به نیجریه و جزییات برنامه های ایشان در این اجلاس فردا (یکشنبه؛ 13تیرماه جاری) اعلام خواهد شد.
کد خبر 1111031

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =