"دیدگاههای شخصی" مدرس باید در کنار "دیدگاههای رقیب" بررسی شوند

خبرگزاری مهر- گروه دین و اندیشه: مدرس تا جایی مجاز به طرح دیدگاههای شخصی خود است که این دیدگاهها کمکی به موضوع تدریس کند و در جهت افزایش روحیه انتقادی دانشجو باشد. در طرح و دفاع از مواضع شخصی، دیدگاههای رقیب نیز با شرط انصاف باید بحث و نقد شود.

آیا مدرس مجاز به اعمال نظرات و دیدگاههای شخصی خود در کلاس درس است؟ آیا مدرس می‌تواند از موضعی شخصی در کلاس درس دفاع کند؟ آیا مدرس می‌تواند به موضوعاتی خارج از حوزه درسی بپردازد و درصدد ترویج آنها برآید و از آنها دفاع کند؟

اینها سؤالاتی هستند که در حوزه اخلاق تدریس مورد توجه قرار می‌گیرند.

یکی از سؤالات جدی در مطالعه علوم انسانی رابطه و نسبت میان پژوهشگر و موضوع تحقیق است. برخی معتقدند که پژوهشگر باید به موضوع تحقیق فارغ از ارزشها و دیدگاههای شخصی بنگرد و ارزشهای خود را در موضوع مورد مطالعه دخیل نسازد.

برخی اندیشمندان از جمله متفکران انتقادی معتقدند که پژوهشگر نوعی رسالت دارد و اساساً نمی‌توان به موضوع تحقیق فارغ از ارزشهای فردی نگریست.

در مورد اخلاق تدریس این موضوع زمانی کاربست پیدا می‌کند که در نظر بگیریم آیا مدرس می‌تواند در انتخاب موضوع تدریس و ارائه دلیل و استدلال درباره آن، فارغ از ارزشهای فردی عمل کند؟

آنچه به صورت ناخودآگاه اتفاق می‌افتد چیزی غیر از این است و مدرس چه در انتخاب موضوع و چه در نحوه استدلال به طور ناخواسته ارزشها و مواضع شخصی خود را اعمال می‌کند.

حال از منظری آگاهانه می‌توان این سؤال را مطرح کرد که آیا مدرس مجاز به اعمال ارزشهای شخصی در موضوع تدریس است یا نه؟

به نظر می‌رسد مدرس تا جایی مجاز به دفاع از مواضع شخصی خود در کلاس درس است که دیدگاههای دیگر و رقیب را نیز بر اساس انصاف و عامل استدلال و منطق مطرح کند و به بحث و گفتگو گذارد و قضاوت در مورد صحت و سقم این دیدگاهها را به عهده مخاطب خود بگذارد و جهت اطلاع بیشتر مخاطب، منابع مطالعاتی مستند و علمی معرفی کند.

هدف شایسته و مناسب برای مدرس شکوفاسازی و افزایش قدرت تفکر انتقادی دانشجو است. او باید این اهداف را در آموزش دنبال کند که دانشجو اندیشه و آرایی را بی چون و چرا نپذیرد.

طرح استدلال از سوی مدرس باید به گونه‌ای باشد که خود دانشجویان قادر باشند تا بر اساس ارزشها و معیارهای خود آنرا انتخاب کنند و برگزینند. مدرس زمانی می‌تواند بی طرفی از خود نشان دهد که وزنی برابر میان دیدگاه‌های موافق و مخالف در ارائه یک بحث وجود داشته باشد و مجال طرح هر گونه ایده‌ای را بدهد.

مدرس نباید دیدگاهها و مواضع شخصی خود را در لفافه و به روش غیر مستقیم به دانشجو منتقل کند. طرح موضع شخصی باید شفاف و به صراحت صورت گیرد تا امکان نقد و بررسی آن فراهم گردد. به جای پنهان کردن و کتمان نواقص هر دیدگاه و اندیشه‌ای، باید آنها را در معرض دید و نقادی جدی قرار داد. این در معرض دید و نقادی قرار دادن باید برای همه دیدگاه‌ها به یک اندازه مد نظر باشد.

کد خبر 1111102

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =