معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: باتوجه به توانایی‌های ایران در زمینه تحقیقات، ما امکان تسخیر بازار تحقیقات منطقه را داریم.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا عطارزاده گفت:‌ نگاهی به وضع تحقیق و پژوهش درکشورهای همسایه نشان می‌دهد برخی از این کشورها در زمینه فعالیت‌های تحقیقاتی با رویکرد مدیریت منابع آب، در مقایسه با جمهوری اسلامی ایران بسیار ضعیف و فقیر هستند.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا افزود: باتوجه به فعالیت‌های موثری که طی سال های گذشته در این زمینه توسط ایران در داخل کشور و کشورهای همسایه انجام شده است نتیجه می‌گیریم ما می‌توانیم بازار تحقیقات را در منطقه به خود اختصاص دهیم و توانمندی‌های خود را در این زمینه به نمایش گذاشته و به مرحله اجرا درآوریم.

وی تصریح کرد: صنعت آب کشور نیازمند تحقیقات کاربردی،‌ عملیاتی و  اجرایی است و با وجود این که طی سال‌های اخیر گام‌های اساسی در این زمینه برداشته شده است اما ما هنوز در این زمینه با خلاءهایی مواجه هستیم.

عطارزاده ادامه داد:‌ تمام مسئولین تحقیقات در صنعت‌ آب کشور به دنبال توسعه امر تحقیقات بوده‌ و هستند و دستاوردهای ما در این زمینه ناشی از همین امر است.

وی با بیان این که مسائل موجود در آب، مسائل جدیدی نیستند اظهار داشت: مسائلی مانند تغییر اقلیم یا گردش سرمایش و گرمایش، مسائلی نیستند که به تازگی مطرح شده باشند، بنابراین با پیگیری تحقیقات در این زمینه‌ها می‌توان به نتایجی رضایت‌بخش برای حل مسائل موجود در صنعت آب پرداخت.

معاون وزیر نیرو با بیان این که نیازمند توسعه کار تحقیقاتی در کشورمان هستیم گفت: ما موسسه تحقیقات‌ آب را تنها محور تحقیقات موجود در صنعت آب نمی‌دانیم، بلکه هرکسی در هرجایی که دست به کار تحقیقاتی می‌زند جزو این مجموعه است.

وی اضافه کرد:‌ اما این موسسه را تکیه‌ گاه اصلی تحقیق و پژوهش در صنعت آب کشور می‌دانیم یعنی از این مجموعه هم انتظار سوال داریم و هم جواب. از این نظر کار سختی برعهده موسسه تحقیقات آب گذارده شده است.

عطارزاده با اشاره به امر استفاده بهینه از فرصت‌ها، خاطرنشان کرد: باید از فرصت‌های پیش‌رو به درستی استفاده کنیم زیرا فرصت‌ها تکرار شدنی نیستند.

وی افزود: به عنوان مثال بحث باروری ابرها روزی در گوشه‌ کوچکی از وزارت نیرو دنبال می‌شد؛ اما فرصتی به نام خشکسالی این امکان را به وجود‌ آورد تا به صورت گسترده روی این امر کار شود و امروز شاهد فعالیت چشم‌گیر مرکز مطالعات و تحقیقات باروری ابرها هستیم و بایستی حتی‌الامکان این فعالیت را در راستای نیازهای کشور گسترش دهیم.

عطارزاده تاکید کرد:‌ باید از هر مکانی و در هر سطحی استفاده کنیم و از این طریق به ارتقا تولیدات کشور بپردازیم.

کد خبر 1111120

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =