ورود سالانه 80 تا 120 میلیارد تومان داروی تقلبی به کشور

ساری - خبرگزاری مهر: مدیرکل داروی وزارت بهداشت گفت: سالانه بین 80 تا 120 میلیارد تومان داروی تقلبی وارد بازار کشور می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا شانه ساز پیش از ظهر شنبه در حاشیه برگزاری همایش یکروزه ارتقا تعامل تعزیرات حکومتی و دانشگاه های علوم پزشکی منطقه دو کشور در جمع خبرنگاران در دانشگاه علوم پزشکی مازندران اظهارداشت: سه تا پنج درصد داروهای بازار مصرف ، وارداتی هستند  که این میزان دارو تا حدود 40 درصد از ارز ریالی هزینه داروها را به خود اختصاص می دهد.

وی افزود: داروهای وارداتی از جمله داروهایی هستند که در فرآیند تولید نیاز به تکنولوژی بالا دارند  که به علت انحصار تولید بین چند کشور از قیمت بالایی برخوردار هستند.

مدیرکل دارو  وزارت بهداشت یادآور شد: با تولید داخلی در زمینه دارو می توان قیمت دارو را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش داد.

وی با اشاره به اینکه در سال 87 حدود 800 میلیارد تومان هزینه داروهای وارداتی شد خاطرنشان کرد: در همان سال داروهای تولید داخل دوهزار و 500 میلیارد تومان بودجه به خود اختصاص داده است.

شانه ساز در پاسخ به این سئوال مبنی بر مصرف بیش از اندازه دارو در کشور و نحوه نظارت بر نسخه های تجویزی توسط پزشکان با بیان اینکه در کشور  دارو را درست مصرف نمی کنیم، یادآور شد: بسیاری از گروه های دارویی مانند آنتی بیوتیک ها به میزان بسیار زیاد و بیش از حد لازم استفاده می شوند در حالی که برخی داروها که بیماران نیاز مبرم به آن دارند کمتر مصرف می شود.

وی با اشاره به اینکه دارو باید به صورت منطقی استفاده شود، تصریح کرد: کمیته های نظارت بر تجویز و مصرف منطقی دارو در وزارتخانه  از سال 87 به صورت پیگیرتر مشغول به کار هستند و در این مدت بیش از چند صد میلیون نسخه را بررسی کرده اند.

شانه ساز افزود: در راستای سیاست های جدید وزارت بهداشت علاوه بر آموزش و فرهنگ سازی در زمینه مصرف منطقی دارو و تذکر به برخی پزشکان که اصرار به تجویز داروهای خاص و زیاد دارند ، برخوردهای جدی در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرکل دارو وزارت بهداشت در خصوص تفاوت های کیفی در داروهای داخلی و خارجی و نحوه جایگزینی داروهای داخلی به جای داروهای خارجی گفت: از لحاظ کیفی داروها برای تولید دارای استاندارد بین المللی هستند و در این زمینه ادعا نداریم که همه داروهای تولید داخل بهترین کیفیت را دارند و این مسئله در کشورهایی که دارو تولید می کنند نیز عمومیت دارد.

وی در خصوص جلوگیری از ورود برخی داروهای خارجی اظهار داشت: برخی از داروها در کشور های خود اجازه ورود به بازار مصرف را ندارند  و سران این کشورها داروهایی از این دست را برای مصرف به کشورهای جهان سوم صادر می کنند و چون نتوانسته اند شرایط لازم را در تست ها به دست آورند به همین دلیل در بازار داخل نیز توزیع و مصرف آنها ممنوع شده است.

شانه ساز یکی از مشکلات حوزه دارو را در زمینه داروهای صنعتی جدید دانست که منجر به تولید مواد مخدر صنعتی جدید می شوند و در این زمینه گفت: حدود چندسالی است که توزیع این داروها و موادی که به عنوان پیشساز مواد مخدر صنعتی استفاده می شود نظارت خاصی در نحوه فروش و توزیع  صورت گرفته است.

وی افزود: در این راستا داروهایی که دارای عوارض وحشتناک همچون استفاده در ساخت مواد مخدر صنعتی جدید مانند شیشه و کراک  به صورت سهمیه ای در اختیار داروخانه ها قرار گرفته و بر نحوه فروش آن نیز نظارت کامل صورت می گیرد.

شانه ساز در خصوص شربت تریاک اظهار داشت : این شربت در بین کلینیک های ترک اعتیاد که شرایط خاصی را برای این مساله به وجود آورده اند در جهت پرتکل درمان اعتیاد وارد شده است.

وی افزود: به علت اینکه در کنار بزرگترین تولیدکنندگان مواد مخدر دنیا هستیم نمی توانیم خود را از این قضیه بری نگه داریم .
مدیرکل دارو وزارت بهداشت با اشاره به  اینکه کشور ما از نظر مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی رتبه دوم را در منطقه به خود اختصاص داده خاطرنشان کرد: از این لحاظ ایران در دنیا رتبه هفتم را داراست.

وی با بیان اینکه سن مصرف لوازم آرایشی بهداشتی نیز به شدت کاهش یافته گفت: این آمار جدای از مسائل فرهنگی از نظر پزشکی نیز توجیه ندارد ضمن اینکه وضعیت تقلب در این زمینه از بازار تقلب دارو بیشتر است.

کد خبر 1111174

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 8 =