ورود حکومت سارکوزی به مرحله انحطاط و فروپاشی

یک نشریه آلمانی با اشاره به مشکلات و بحرانهای فراوان و روزافزون در فرانسه حکومت سارکوزی را در مرحله فروپاشی ارزیابی کرد و اعتبار و اقتدار رئیس جمهوری این کشور را در هم شکسته دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشریه آلمانی "دی سایت" در مطلبی با اشاره به رسواییها و فساد مالی مقامات حکومتی در فرانسه  در این باره نوشت: هر روز ماجرای تازه ای در این باره منتشر می شود. فرانسه در وضعیت رسوایی افتضاحی قرار دارد.

در ادامه آمده است : این تهدید وجود دارد که حکومت کنترل امور را از دست بدهد. اعتبار و استبداد رئیس جمهوری در هم شکسته است و در این کشور از پایان دوران قدرتمندی سارکوزی سخن به میان است.  در این میان موضوع فراتر از انحطاط فرهنگی و فساد حکومتی است.

حکومت این کشور در سایه بحران مالی و اروپایی اعتبار خود را از دست داده است و در اصل به یک رهبری سیاسی نیاز دارد.

در ادامه آمده است :  پروژه اصلاحی سارکوزی نیز در معرض خطر شکست قرار دارد .

نویسنده در بخش دیگری از این مطلب می نویسد: سارکوزی از یک فرد پیش برنده امور در کشور به مانعی برای حرکت تبدیل شده است. این مسئله که قدرت یک رئیس جمهور در سومین سال حکومتش در اولین مراحل فروپاشی قرار گیرد بسیار غیر عادی به نظر می رسد. ارزشهای نظرسنجیهای انجام شده درباره سارکوزی بدون وقفه در حال کاهش است.

بر اساس یک همه پرسی که اخیرا در فرانسه انجام شد، 64 درصد پرسش شوندگان سیاستمداران عالی رتبه در کشورشان را کاملا فاسد ارزیابی کردند. در بین کارمندان حقوق بگیر با در آمدهای پایین سه چهارم چنین اظهار نظری را داشتند که این برای سارکوزی بسیار تلخ است. وعده های انتخاباتی وی همه در هم شکسته و عملی نشده است و تنها یک وضعیت افتضاح باقی مانده است.

نویسنده در ادامه با اشاره به بی بند وباریها و ولخرجیهای سارکوزی در بخش دیگری از این مطلب نوشت: در هر صورت با توجه به چنین شرایطی نباید پتانسیلهای خشم مردم فرانسه را دست کم گرفت. این نگرانی وجود دارد که بعد از جشنهای تابستانی فاکتورهای بیشتری تاثیر گذاشته و بتوانند فرانسه را در یک حالت شوک سیاسی فرو ببرند. تشدید بحران اقتصادی، در هم شکسته شدن روزافزون قدرت سیاسی، تلفات سخت در جنگ افغانستان، اعتراضات کاری و شورش کشاورزان در این کشور و اعتصابها در قسمتهای مختلف دولتی در حالی رخ می دهد که مبارزات انتخاباتی برای ریاست جمهوری در سال 2012 در حال شروع شدن است.

نویسنده در ادامه به بدهی های بالای دولتی و کسری بودجه و بی اعتمادی مردم به حکومت در چنین شرایطی اشاره کرده و در بخش دیگری از این مطلب نوشت : بسیاری از نخبگان دولتی در این کشور که به اصلاحات امیدوار بودند دلسرد شده اند. به ندرت پروژه های اعلام شده دولتی از حرف به حقیقت و عملی شدن تبدیل شده است.

نویسنده در بخش دیگری از این مطلب خاطر نشان کرد البته حکومت فرانسه در اروپا تنها حکومتی نیست که دچار سرگیجه سیاسی شده است و البته جای ایده های نو در چنین شرایطی خالی است.

در پایان این مطلب آمده است : این در حالی است که همه به بالا و نوک هرم دولت چشم دوخته اند. در آنجا یک مرد ( سارکوزی) حکومت می کند که در معرض خطر شکست سیاسی قرار دارد و هنوز شرایط بدتر از این در انتظار اوست. 

کد خبر 1114311

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 0 =